Championdrive.com - Brought to you by Novel Designs
 
Show & Sale Results
 
Upcoming Events
 
Breeders Directory
 
Featured Articles
 
Join & Advertise
 
Novel Designs
 
ChampionDrive Home
 
Novel Designs on Facebook Champion Drive Breeding Sheep on Twitter

 

 


 

 

 

 
New @ championdrive.com
 

If a breed, showman or breeder is not listed, it is because Championdrive.com has not yet confirmed the information. We do not mean to exclude any breeder or showman.

Breeders: To have your website linked to your name, you must have your site listed on championdrive.com or be a Novel Designs Web Customer. To have your site listed, please contact info@thenoveldesigns.com. Links are $100 per year.

 

We often provide results via our Twitter account.
Click the twitter button to follow our Twitter page for the latest results!
Follow Champion Drive - Breeding Sheep on Twitter

 

 

Forsee Southdowns Online Sale
April 16, 2014
Held online at wlivestock.com

Lot 1 - February Ewe Lamb
Consignor: Forsee Southdowns
Sire: Stonehenge
Sold for $3,800
Lot 5 - January Ewe Lamb
Consignor: Forsee Southdowns
Sire: Forsee R11-261
Sold for $2,200
   
Lot 6 - January Ewe Lamb
Consignor: Forsee Southdowns
Sire: Forsee R13-014
Sold for $1,700
Lot 10 - January Ewe Lamb
Consignor: Forsee Southdowns
Sire: Stonehenge
Sold for $1,500
   
Lot 12 - January Ewe Lamb
Consignor: Forsee Southdowns
Sire: Forsee R11-261
Sold for $1,400
Lot 3 - January Ewe Lamb
Consignor: Forsee Southdowns
Sire: Forsee R11-261
Sold for $1,250
   
Lot 4 - January Ewe Lamb
Consignor: Forsee Southdowns
Sire: Forsee R11-261
Sold for $1,000
Lot 7 - January Ewe Lamb
Consignor: Forsee Southdowns
Sire: Game On
Sold for $1,000

 

 

 

Spilde Dorsets Online Production Sale
April 13, 2014
Held online at wlivestock.com

Lot 1 - September Ram Lamb
Consignor: Spilde Dorsets
Sire: "Samson" Pine Ridge 0089ET
Sold for $4,100
Lot 3 - September Ram Lamb
Consignor: Spilde Dorsets
Sire: "Samson" Pine Ridge 0089ET
Sold for $2,101
   
Lot 2 - September Ram Lamb
Consignor: Spilde Dorsets
Sire: "Rumble" Penn State 5141
Sold for $2,100
Lot 20 - September Ewe Lamb
Consignor: Spilde Dorsets
Sire: "Samson" Pine Ridge 0089ET
Sold for $1,500
   
Lot 6 - Yearling Ewe
Consignor: Spilde Dorsets
Sire: "Victor" Spilde 8749
Sold for $1,250
Lot 19 - September Ewe Lamb
Consignor: Spilde Dorsets
Sire: "Rumble" Penn State 5141
Sold for $1,200.50
   
Lot 24 - October Ewe Lamb
Consignor: Spilde Dorsets
Sire: "Samson" Pine Ridge 0089ET
Sold for $1,100
Lot 16 - Yearling Ewe
Consignor: Spilde Dorsets
Sire: "Samson" Pine Ridge 0089ET
Sold for $1,025
   
Lot 4 - Yearling Ewe
Consignor: Spilde Dorsets
Sire: "Victor" Spilde 8749
Sold for $1,000
Lot 15 - Yearling Ewe
Consignor: Spilde Dorsets
Sire: "Samson" Pine Ridge 0089ET
Sold for $1,000

 

 

 

Sink and Cassell Bold & Beautiful Horned Dorset Sale
April 13, 2014
Held online at wlivestock.com

Lot 5 - January Ewe Lamb
Consignor: Sink Horned Dorsets
Sire: PRC W6263
Sold for $800
Lot 6 - Fall Ewe Lamb
Consignor: Cassell Horned Dorsets
Sire: "Sure Shot" Shott 6552
Sold for $602

 

 

 

Sink Southdowns Online Ewe Lamb Sale
April 13, 2014
Held online at wlivestock.com

Lot 1 - January Ewe Lamb
Consignor: Sink Southdowns
Sire: Forsee 90
Sold for $750
Lot 2 - January Ewe Lamb
Consignor: Sink Southdowns
Sire:Oldenburg 2003
Sold for $750

 

 

 

White Stars of Indiana - Pope Dorsets & Kuhn Southdowns
April 10 2014
Held online at wlivestock.com

Lot 4 - Sept. Ewe Lamb
Consignor: Pope Dorsets
Sire: Pope 94
Sold for $900
Lot 2 - Sept. Ewe Lamb
Consignor: Pope Dorsets
Sire: Pope 94
Sold for $825

 

 

 

Ohio Dorset Sale
March 21-22, 2014
Eaton, Ohio

Grand Champion Ram: Spilde Dorsets
Sr Champion Ram
1st Fall Yearling Ram
Reserve Grand Ram: Crome Dorsets
Jr Champion Ram
1st Early Fall (Odd lots) Ram Lamb
   
Reserve Sr Champion Ram: Pine Ridge
1st Spring Yearling Ram
Reserve Jr Champion Ram: Verhaeghe Dorsets
2nd Early Fall (Odd lots) Ram Lamb
   
Grand Champion Ewe: Spilde Dorsets
Sr Champion Ewe
1st Class 2 Fall Yearling Ewe
Reserve Grand Ewe: Lauden Acres
Reserve Sr Champion Ewe
2nd Class 2 Fall Yearling Ewe
   
Jr Champion Ewe: Spilde Dorsets
1st Class 3 Early Fall
Reserve Jr Champion Ewe: Twin Oaks
2nd Class 3 Early Fall

 

 

 

Stars of Louisville Southdown Sale
November 16, 2013
Louisville, KY

35 lots sold for $38,475
Average $1099.29
Managed by the American Southdown Breeders Assoc

Stars of Louisville Southdown Sale Results
Stars of Louisville Southdown Sale Results
Lot 19 Forsee Southdowns
Sold for $6600 to IL & IN
Lot 26 A&M Ranch
Sold for $2250 to PA

 

 

 

NAILE Open Breeding Sheep Show
November 18-22, 2013
Louisville, KY

SUPREME CHAMPION RAM OVERALL:
Jerry Daniels
Hampshire Fitted January Ram Lamb
Bred by J&E
SUPREME CHAMPION EWE OVERALL:
Callie Taylor
White Border Leicester Yearling Ewe
Bred by Hopkins
   
SHROPSHIRES  
Grand Champion Ram & Sr Champion: Mike Fox
Yearling, Bred by Melvin
Res Grand Ram & Jr Champion: Roberts
Early, Bred by Roberts
Reserve Sr Champion Ram: Jaedyn Slutz
2nd Yearling, Bred by City Limits
Reserve Jr Champion Ram: Mrozinski
Late, Bred by Mrozinski
   
Grand Champion Ewe & Sr Champion: Mrozinski
Early Yearling, Bred by Mrozinski
Res Grand Ewe & Jr Champion: Flanders
January, Bred by VIP
Reserve Sr Champion Ewe: Dalton Hicks
Late Yearling, Bred by Roberts
Reserve Jr Champion Ewe: Dalton Hicks
March, Bred by Hicks
   
LINCOLNS  
Champion Ram: Boersma
Yearling, Bred by Boersma
Reserve Ram: Crome
2nd Yearling, Bred by Crome
Champion Ewe: Estes
Yearling, Bred by Estes
Reserve Ewe: Boersma
Yearling, Bred by Boersma
   
KATAHDINS  
Grand Champion Ram & Sr Champion:
Julian & Moore
Yearling, Bred by SHU
Res Grand Ram & Res Sr Champion:
Thousand Oaks Ranch
Fall, Bred by Thousand Oaks
Jr Champion Ram: Prairie Lane
January, Bred by SHU
Res Jr Champion Ram: Prairie Lane
February, Bred by SHU
   
NATURAL COLOREDS  
Grand Champion Ram & Champion Fine: Paulus
Fall, Bred by Belmar
Res Grand Ram & Champion Medium: Pines End
Yearling, Bred by Pines End
Reserve Champion Fine Ram: Sonja Conner
Yearling
Reserve Champion Medium Ram: Pines End
Jr Ram Lamb, Bred by Pines End
   
Grand Champion Ewe & Champion Fine: Wolf
Yearling, Bred by Wolf
Res Grand Ewe & Champion Medium: Wolf
Yearling, Bred by Wolf
Reserve Champion Fine Ewe: Wolf
Early, Bred by Wolf
Reserve Champion Medium Ewe: Pines End
Early, Bred by Pines End
   
SUFFOLKS  
Grand Champion Ram & Sr Champion: Schambow
Yearling, Bred by Schambow
Res Grand Ram & Res Sr Champion: North Star
2nd Yearling, Bred by North Star
Jr Champion Fitted Ram: Quam
February, Bred by Quam
Res Jr Champion Fitted Ram: Burke
March, Bred by Knudson
   
Grand Champion Ewe & Sr Champion: Paasch
Class 1 Yearling, Bred by Paasch
Res Grand Ewe & Res Sr Champion: 5 Star J
Class 2 Yearling, Bred by 5 Star J
Jr Champion Fitted Ewe: Ruby Mountain
March, Bred by Ruby Mountain
Res Jr Champion Fitted Ewe: Ruby Mountain
January, Bred by Ruby Mountain
   
Grand Slicked Ram & Jr Champion: MacCauley
Early, Bred by MacCauley
Res Grand Slicked Ram & Sr Champion: MacCauley
Fall, Bred by MacCauley
Reserve Jr Champion Slicke Ram: O'Neill
Early, Bred by Wiford
Reserve Sr Champion Slicked Ram: Phantom Hills
Fall, Bred by Phantom Hills
   
Grand Slicked Ewe & Jr Champion: Russell
Early, Bred by Russell
Res Grand Slicked Ewe & Sr Champion: MacCauley
Fall, Bred by MacCauley
Res Jr Champion Slicked Ewe: Phantom Hills
Late, Bred by Phantom Hills
Res Sr Champion Ewe: MacCauley
Early Yearling, Bred by MacCauley
   
HAMPSHIRES  
Grand Champion Ram & Champion Fitted:
Jerry Daniels
Fitted January (Jr Champion)
Bred by J&E
Reserve Grand Ram & Champion Slicekd:
Beverly Hampton
Slicked January (Jr Champion)
Bred by Lazy 5
   
Reserve Champion Fitted Ram: Hickman
Sr Champion
Fall, Bred by Hickman
Reserve Sr Champion Fitted Ram: Mumm
2nd Fall, Bred by Bobendrier
Reserve Jr Champon Fitted Ram: Bobendried
2nd January, Bred by Bobendrier
 
   
Reserve Champion Slicked Ram & Res Jr Champion:
Joel Flanders
February, Bred by VIP
 
   
Grand Champion Ewe & Champion Fitted Ewe:
Spoonster
Fitted Late Yearling (Sr Champion)
Bred by Bonnie
Reserve Grand Ewe & Champion Slicked Ewe:
Joel Flanders
Slicked Yearling (Sr Champion)
Bred by Shroyer
   
Reserve Champion Fitted Ewe & Res Sr Champion:
Birshbach
Early Yearling, Bred by Herrig
 
Jr Champion Fitted Ewe: Riviera
March, Bred by Riviera
Reserve Jr Champion Fitted Ewe: Bobendrier
2nd March, Bred by Bobendrier
   
Reserve Champion Slicked Ewe & Jr Champion: Wade
January, Bred by Wade
Res Jr Champion Slicked Ewe:
Joel Flanders
2nd January, Bred by VIP
Reserve Sr Champion Slicked Ewe: Bobendrier
Late Yearling, Bred by Quam
 
   
POLLED DORSETS  
Grand Ram & Jr Champion: Estes
Spring, Bred by Estes
Res Grand Ram & Sr Champion: Lauden Acres
Yearling, Bred by Mithoefer
Res Sr Champion Ram: DeVries
Early Fall, Bred by Spilde
Res Jr Champion Ram: Wyatt Colbert
Late Fall, Bred by Bradford
   
Grand Champion Ewe & Sr Champion: Nichols
Late Yearling, Bred by Nichols
Res Grand Ewe & Res Sr Champion: Pope
Early Yearling, Bred by Spilde
Jr Champion Fitted Ewe: Hoskins
Late Fall, Bred by Saylor
Res Jr Champion Fitted Ewe: Caleb Wright
Spring, Bred by Valley View
   
Champion Slicked Ram: Showgirlz
Winter/Spring, Bred by Showgirlz
Reserve Slicked Ram: Ebert
Winter/Spring, Bred by Ebert
Champion Slicked Ewe: Schembs
Yearling, Bred by Thistledown
Reserve Slicked Ewe: Fleener
Winter/Spring, Bred by Taylor
   
HORNED DORSETS  
Grand Champion Ewe & Sr Champion: Betts
Early Fall, Bred by Richardson
Res Grand Ewe & Res Sr Champion: Shotts
Yearling, Bred by Cassell
Jr Champion Ewe: Shotts
Winter, Bred by Cassell
Res Jr Champion Ewe: Shotts
Spring, Bred by Shotts
   
Grand Champion Ram & Jr Champion: Shotts
Winter, Bred by Cassell
Res Grand Ram & Sr Champion: Betts
Early Fall, Bred by Cassell
Reserve Sr Champion Ram: Micah McCoy
Early Fall, Bred by Root
Reserve Jr Champion Ram: Betts
Late Fall, Bred by Betts
   
DORPERS  
Supreme Dorper Ram: Riverwood
White Dorper Yearling Ram
Bred by Riverwood
Supreme Dorper Ewe: Riverwood
Dorper Yearling Ewe
Bred by Riverwood
   
Champion Dorper Ram: Wyatt Wertz
Yearling, Bred by Guenther
Reserve Dorper Ram: Riverwood
Winter, Bred by Riverwood
Champion Dorper Ewe: Riverwood
Yearling, Bred by Riverwood
Reserve Dorper Ewe: Wyatt Wertz
2nd Yearling, Bred by T&A
   
Champion White Dorper Ram: Riverwood
Yearling, Bred by Riverwood
Reserve white Dorper Ram: S Bar T
Winter, Bred by S Bar T
Champion White Dorper Ewe: Riverwood
Winter, Bred by Riverwood
Reserve White Dorper Ewe: Riverwood
Yearling, Bred by Riverwood
   
TUNIS  
Grand Champion Ram & Sr Champion: Schambow
Yearling, Bred by Schambow
Reserve Grand Ram & Res Sr Champion: RQL
2nd Yearling, Bred by RQL
Jr Champion Ram: Hassellman
January, Bred by Schambow
Res Jr Champion Ram: Uptown
2nd January, Bred by Uptown
   
Grand Champion Ewe & Sr Champion: Schambow
Early Yearling, Bred by Schambow
Reserve Grand Ewe & Jr Champion: Schambow
January, Bred by Schambow

Reserve Sr Champion Ewe: Riverwood
2nd Early Yearling, Bred by Bruns

Reserve Jr Champion Ewe: Schambow
Early March, Bred by Schambow
   
MONTADALES  
Grand Champion Ewe & Sr Champion: Ekern
Yearling, Bred by Ekern
Res Grand Ewe & Jr Champion: Ekern
February, Bred by Ekern
Res Sr Champion Ewe: Terrell
Fall, Bred by Terrell
Res Jr Champion Ewe: Poppen
January, Bred by Poppen
   
Grand Champion Ram & Sr Champion: Miller
Yearling, Bred by Miller
Reserve Grand Ram & Jr Champion: Smith
Late, Bred by Smith
Reserve Sr Champion Ram: Smith
Fall, Bred by Smith
Reserve Jr Champion Ram: Ekern
2nd Late, Bred by Ekern
   
OXFORDS  
Grand Champion Ram & Jr Champion: Double O
Early Jr, Bred by O'Brien
Reserve Grand & Res Jr Champion Ram: Austin Grace
2nd Early, Bred by Lobdell
Sr Champion Ram: Plaza
Yearling, Bred by Rocky Hill
Reserve Sr Champion Ram: Double O
2nd Yearling, Bred by O'Brien
   
Grand & Sr Champion Ewe: 4 Season/Jake Mohr
Yearling, Bred by Hatfield
Reserve Grand & Res Sr Champion Ewe: Paige Coyne
Slicked Yearling, Bred by Coyne
Jr Champion Ewe: Winning Ways
January, Bred by Winning Ways
Reserve Jr Champion Ewe: Kelly Lee O'Brien
March, Bred by Klob
   
SOUTHDOWNS  
Grand & Jr Champion Ram: Forsee
January, Bred by Forsee
Reserve Grand & Res Jr Champion: Oldenburg
March, Bred by Oldenburg
Sr Champion Ram: MB Genetics
Fall, Bred by MB
Reserve Sr Champion Ram: Northern Starr
2nd Fall, Bred by Northern Starr
   
Grand & Sr Champion Ewe: Forsee
Class 2 Yearling, Bred by Forsee
Reserve Grand & Res Sr Champion Ewe: Oldenburg
Class 1 Yearling, Bred by Oldenburg
Jr Champion Ewe: Adriana Wendland
Late February, Bred by Northern Starr
Reserve Jr Champion Ewe: Emily Johnson
March, Bred by A&M
   
COLUMBIAS  
Grand Champion Ram & Sr Champion: Bauck
Yearling, Bred by Bauck
Reserve Grand Ram & Jr Champion: Bauck
Early, Bred by Bauck
Reserve Sr Champion Ram: Williams
Fall, Bred by Williams
Reserve Jr Champion Ram: Bauck
Late, Bred by Bauck
   
Grand Champion Ewe & Sr Champion: Bauck
Yearling, Bred by Bauck
Reserve Grand Ewe & Res Sr Champion: Bauck
Fall, Bred by Bauck
Jr Champion Ewe: Bauck
January, Bred by Bauck
Res Jr Champion Ewe: Manthe
February, Bred by Manthe
   
CORRIEDALES  
Grand & Sr Champion Ram: Hoffman
Fall
Reserve Grand & Res Sr Champion Ram: Wolf
Yearling, Bred by Wolf
Jr Champion Ram: Wolf
Intermediate, Bred by Wolf
Reserve Jr Champion Ram: Dew Drop
Junior, Bred by Dew Drop
   
Grand & Sr Champion Ewe: Craig
Early Yearling, Bred by Craig
Reserve Grand & Jr Champion Ewe: Hoffman
Jr, Bred by Hoffman
Reserve Sr Champion Ewe: Craig
Fall, Bred by Craig
Reserve Jr Champion Ewe: Craig
Intermediate, Bred by Craig
   
BORDER LEICESTERS  
Champion Ram: Deakin
Yearling, Bred by Deakin
Reserve Champion Ram: Marilynn Fogle
Intermediate, Bred by Fogle
Champion Ewe: Callie Taylor
Early Yearling, Bred by Hopkins
Reserve Champion Ewe: Callie Taylor
2nd Early Yearling, Bred by Phelps
   
CHEVIOTS  
Grand & Jr Champion Ram: Julie Reznick
Junior Ram Lamb
Reserve Grand & Sr Champion Ram: Rincker
Yearling, Bred by Hoffman
Reserve Sr Champion Ram: Eaton
Fall, Bred by Triple J
Reserve Jr Champion Ram: Kuykendall
Junior, Bred by Kuykendall
   
Grand & Jr Champion Ewe: Spilde
Junior, Bred by Spilde
Reserve Grand & Sr Champion Ewe: Speedy Fought
Yearling, Bred by Fought
Reserve Sr Champion Ewe: Rincker
Fall, Bred by Rincker
Reserve Jr Champion Ewe: Kuykendall
2nd Junior, Bred by Kuykendall
   
COTSWOLDS  
Champion Ram: Eade
Yearling, Bred by Eade
Reserve Ram: Meyer
Fall, Bred by Meyer
Chapion Ewe: Eade
Yearling, Bred by Eade
Reserve Ewe: Meyer
Fall, Bred by Meyer
   
SHETLANDS  
Champion Ram: Samantha Ludlam
Yearling, Bred by Windswept
Reserve Ram: Hopkins
Late, Bred by Green Mountain
Champion Ewe: Hopkins
Early Yearling
Reserve Ewe: Samantha Ludlam
Early Yearling, Bred by Ludlam
   

 

 

 

NAILE Jr Breeding Sheep Show
November 17, 2013
Louisville, KY

SUPREME CHAMPION EWE OVERALL  
Callie Taylor
Border Leicester Yearling Ewe
Bred by Phelps
 
   
SOUTHDOWNS  
Grand Champion Ram: Morgan Forsee
January, Bred by Forsee
Reserve Grand Ram: Morgan Forsee
March, Bred by Forsee
   
Grand Champion Ewe: John Jones
Class 3 Yearling & Sr Champion
Bred by Circle J
Reserve Grand Ewe: Morgan Forsee
Class 2 Yearling & Reserve Sr Champion
Bred by Forsee
Jr Champion Ewe: Jaleigh Oldenburg
Early January, Bred by Oldenburg
Reserve Jr Champion Ewe: Adriana Wendland
Late February, Bred by Repasky
   
SUFFOLKS  
Grand Champion Ram: Chris MacCauley
Fall, Bred by MacCauley
Reserve Grand Ram: Andrew Slack
Late, Bred by Slack
   
Grand Champion Ewe: Chris MacCauley
Class 1 Yearling & Sr Champion Ewe
Bred by MacCauley
Reserve Grand Ewe: Jennifer Livermore
Class 3 Yearling & Res Sr Champion Ewe
Bred by Livermore
Jr Champion Ewe: Jodee Oelke
Early, Bred by Hawkins
Reserve Jr Champion Ewe: Shelby DeOrnellis
Late Slicked Ewe Lamb, Bred by Cruit
   
HAMPSHIRES  
Grand Champion Ram: Jerry Daniels
Fitted January, Bred by J&E
Reserve Grand Ram: Joel Flanders
Slicked Late, Bred by VIP
Reserve Slicked Ram: Beverley Hampton
2nd Lte, Bred by Lazy 5
Reserve Fitted Ram: Beau Mumm
Late, Bred by Mumm
   
Grand Champion Ewe: Isaac Thompson
Slicked Yearling, Bred by Shroyer
Reserve Grand Ewe: Jessica Alf
Fitted Yearling, Bred by Alf
Reserve Slicked Ewe: Ava Shroyer
2nd Yearling, Bred by Shroyer
Reserve Fitted Ewe: Jennifer Livermore
March, Bred by Livermore
   
POLLED DORSETS  
Grand Champion Ram: Olivia Waggoner
Spring, Bred by Waggoner
Reserve Grand Ram: Sidney Devries
Fall, Bred by Spilde
Champion Slicked Ram: Tyler Myers
Winter
Reserve Slicked Ram: Allison Smith
   
Grand Champion Ewe: Olivia Nichols
Spring Yearling & Champion Overall Fitted
Bred by Nichols
Reserve Grand Ewe: Michael Pope
Fall Yearling & Reserve Overall Fitted
Bred by Spilde
Champion Slicked Ewe: Austin Hicks
Yearling, Bred by Repasky
Reserve Slicked Ewe: Olivia Waggoner
Fall, Bred by Riverwood
Jr Champion Fitted Ewe: Sidney Devries
Late Fall, Bred by Spilde
Reserve Jr Champion Fitted Ewe: Olivia Waggoner
Winter, Bred by Waggoner
   
HORNED DORSETS  
Champion Ram: Christina Shotts
Fall
Reserve Ram: Tyler Myers
Spring
Champion Ewe: Micah McCoy
Yearling, Bred by Root
Reserve Ewe: Christina Shotts
Spring, Bred by Shotts
   
SHROPSHIRES  
Champion Ram: Rachel Flanders
Early Jr, Bred by VIP
Reserve Ram: Rachel Flanders
Late Jr, Bred by VIP
Champion Ewe: Brianna Brockmann
Late Yearling, Bred by Brockmann
Reserve Ewe: Gavin Arvin
Early February, Bred by Hoffman
   
OXFORDS  
Champion Ram: Austin Grace
Early, Bred by Lobdell
Reserve Ram: Lauren Mohr
2nd Early, Bred by Apple
Chmpion Ewe: Ty Miller
Fitted Yearling, Bred by Brockmann
Reserve Ewe: Olivia Nichols
2nd Fitted Yearling, Bred by Nichols
   
BORDER LEICESTERS  
Champion Ram: Young Reserve Ram: Callie Taylor
Champion Ewe: Callie Taylor
Yearling, Bred by Phelps
Reserve Ewe:
Late, Bred by Phelps
   
TUNIS  
Champion Ram: Kyle MacCauley
Fall, Bred by MacCauley
Reserve Ram: Rachel Schambow
Late, Bred by Schambow
Champion Ewe: Kaleb Schakel
Early Yearling, Bred by Schambow
Reserve Ewe: Rachel Schambow
January, Bred by Schambow
   
NATURAL COLOREDS  
Champion Ram: Kody Wolf
January, Bred by Wolf
Reserve Ram: Kamron Paulus
Fall, Bred by Belmar
Champion Ewe: Madison Corzatt
Class 2 Yearling, Bred by Corzatt
Reserve Ewe: Kody Wolf
Fall, Bred by Wolf
   
DORPERS  
Champion Ram: Wyatt Wertz
Fall, Bred by RFG
Reserve Ram: Wyatt Wertz
Winter, Bred by Nelson
Champion Ewe: Jessica Jean Larrick
Fall, Bred by Riverwood
Reserve Ewe: Wyatt Wertz
Jr Yearling, Bred by T&A
   
MONTADALES  
Champion Ram: Madison Corzatt
January, Bred by McGrew
Reserve Ram: Abilene Gatson
2nd January, Bred by Marshall
Champion Ewe: Miranda Nelson
Yearling, Bred by Nelson
Reserve Ewe: Austin Coers
January, Bred by Coers
   
CORRIEDALES  
Champion Ram: Kody Morris
Bred by Kruse
Reserve Ram: Kody Wolf
Fall, Bred by Wolf
Champion Ewe: Kody Wolf
Yearling, Bred by Wolf
Reserve Ewe: Rachel Painter
Fall, Bred by BWH
   
BORDER CHEVIOTS  
Champion Ram: Cade Spilde
Jr, Bred by Spilde
Reserve Ram: Cade Spilde
Intermediate, Bred by Spilde
Champion Ewe: Bridgette Eldridge
Yearling, Bred by Eldridge
Reserve Ewe: Cade Spilde
Intermediate, Bred by Spilde
   
COLUMBIAS  
Champion Ram: Jessica Manthe
Jr, Bred by Manthe
Reserve Ram: Alec Baumer
2nd Jr, Bred by Hi Way C
Champion Ewe: Jessica Manthe
Yearling, Bred by Manthe
Reserve Ewe: Alec Baumer
Fall, Bred by Hi Way C
   
ROMNEYS  
Champion Ram: Ethan Plank
Fall, Bred by Plank
Reserve Ram: Cameron Snyder
2nd Fall, Bred by Little Hooves
Champion Ewe: Ethan Plank
Yearling, Bred by Plank
Reserve Ewe: Ethan Kennedy
2nd Yearling, Bred by Little Hooves
   
WHITE LINCOLNS  
Champion Ram: Tayler Garges
Late, Bred by Garges
Reserve Ram: Alaina Richert
Champion Ewe: Tayler Garges
Yearling, Bred by Garges
Reserve Ewe: Haley Yunker
Late, Bred by Lein

 

 

 

 

 

  Kansas State Fair Jr Show
Kansas State Fair Jr Show Breeding Sheep Show Results
Kansas State Fair Jr Show Breeding Sheep Show Results
Supreme Champion Ewe
Champion Hampshire Ewe
Shown by Kelsey Swonger
Reserve Supreme Champion Ewe
Champion Commercial Ewe
Shown by Taylor Harrison
Bred by Harrison
   
No Photo Available
Kansas State Fair Jr Show Breeding Sheep Show Results
3rd Overall Ewe
Reserve Commercial Ewe
Shown by Shilo Schaake
4th Overall Ewe
Champion Southdown Ewe
Shown by Janae McKinney
   
Kansas State Fair Jr Show Breeding Sheep Show Results
5th Overall Ewe
Champion AOB Ewe
Shown by Holly Swearingen
 

 

 

 

  Nebraska State Fair Open Show
August 23-25, 2013
Grand Island, NE
Judge: Evan Snyder
Hampshires  
Champion Hamp Ram: Newland (Spring)

Reserve Hamp Ram: Fuller (Spring)

Champion Hamp Ewe: Newland (Yearling)

Reserve Hamp Ewe: Phyllis Davison (Spring)

   
Southdowns  
Champion Southdown Ram: Gillmore (Spring) Reserve Southdown Ram: Matt Hammer (Yearling)
Champion Southdown Ewe: Wyncrest (Fall) Reserve Southdown Ewe: Gallegos (Spring, Class 1)
   
Suffolks  
Champion Suffolk Ram: WEG/I-80 (Spring) Reserve Suffolk Ram: Swingin T Ranch (Spring)
Champion Suffolk Ewe: Swingin T Ranch (Yearling) Reserve Suffolk Ewe: WEG/I-80 (Yearling)
   
Dorsets  
Champion Dorset Ram: Triple K (Fall) Reserve Dorset Ram: Wyncrest (Spring)
Champion Dorset Ewe: Wyncrest (Yearling) Reserve Dorset Ewe: Triple K (Spring)
   
Shropshires  
Champion Shrop Ram: Ebert (Spring) Reserve Shrop Ram: WEG/I-80 (Spring)
Champion Shrop Ewe: WEG/I-80 (Fall) Reserve Shrop Ewe: 3G Shropshires (Yearling)
   
All Other Breeds  
Champion AOB Ram: Reid Family Oxfords (Spring) Reserve AOB Ram: My Montadales (Yearling)
Champion AOB Ewe: Reid Family Oxfords (Yearling) Reserve AOB Ram: My Montadales (Spring)

 

 

 

 
  Illinois State Fair Open Show
August 12-17, 2013
Suffolks
Judge: Dan Spilde
 
Champion Suffolk Ram: Phantom Hills
Yearling, Bred by Phantom Hills

Reserve Suffolk Ram: MacCauley
Fall, Bred by MacCauley

   
Champion Suffolk Ewe: Phantom Hills
Yearling Class 2, Bred by Phantom Hills
Reserve Suffolk Ewe: Cahill
Yearling Class 1, Bred by Cahill
   
Dorsets
Judge: Eric Bruns
 
Champion Dorset Ram: Mithoefer
Yearling, Bred by Mithoefer
Reserve Dorset Ram: DeVries
Fall
   
Champion Dorset Ewe: Mithoefer
Yearling, Bred by Mithoefer
Reserve Dorset Ewe: DeVries
2nd Yearling, Bred by Lauden Acres
   
Oxfords
Judge: Eric Bruns
 
Champion Ram: Tyler Angus
Late Spring, Bred by Angus
Reserve Ram: Mohr
Early Spring, Bred by Mohr
   
Champion Ewe: Winning Ways
Late Spring, Bred by Winning Ways
Reserve Ewe: Winning Ways
Class 1 Yearling, Bred by Winning Ways
   
Columbias  
Champion Columbia Ram: Manda Geerts
Yearling
Reserve Columbia Ram: Cruit
   
Champion Columbia Ewe: Jessica Manthe Reserve Columbia Ewe: Cruit
   
Southdowns
Judge: Evan Snyder
 
Champion Southdown Ram: Rincker
Early Spring, Bred by Rincker
Reserve Southdown Ram: Cole-Meisenheimer
Yearling
   
Champion Southdown Ewe: Beckmier Bros.
Yearling, Bred by Baer
Reserve Southdown Ewe: Rincker
Early, Bred by Rincker
   
Montadales  
Champion Montadale Ram: Smith Sheep Farm Reserve Montadale Ram: Seth Daniels
   
Champion Montadale Ewe: Old Dad's Montadales
Yearling
Reserve Montadale Ewe: Marshall
Yearling
   
Hampshires  
Champion Hamp Ram: Cahoon
Early Spring
Reserve Hamp Ram: Jennifer Livermore
Late Spring
   
Champion Hamp Ewe: Niemeier
Yearling
Reserve Hamp Ewe: Meyer
   
  Illinois State Fair Jr Show
August 11, 2013
Judges: Evan Snyder & Brad Payne
Supreme Breeding Ewe Overall:
Jennifer Livermore (Hampshire)
Fall, Bred by Houghtaling
Reserve Supreme Breeding Ram Overall:
Tyler Angus (Oxford)
Late Spring, Bred by Angus
   
   
  Iowa State Fair
Southdowns  
Champion Southdown Ram: Willwerth Reserve Southdown Ram: Willwerth
   
Champion Southdown Ewe: Willwerth Reserve Southdown Ewe: Held
   
Dorsets  
Champion Dorset Ram: Triple K Reserve Ram: Lee Donald Olson
   
Champion Dorset Ewe: Hoskins Reserve Dorset Ewe: Hoskins
   
  Indiana State Fair Open Show
August 13-17, 2013
Southdowns
Judge: Stacy Scramlin
 
Champion Southdown Ram: Kuhn Girls
Yearling
Reserve Southdown Ram: Mackenzie Padgett
Fall
   
Champion Southdown Ewe: Derek Wilson
Late Yearling, Bred by Wilson
Reserve Southdown Ewe: Naomi Lowen
2nd Late Yearling, Bred by Spilde
   
Shropshires
Judge: Dave Simms
 
Champion Shrop Ram: Elsbury Reserve Shrop Ram: City Limits
   
Champion Shrop Ewe: Elsbury Reserve Shrop Ewe: City Limits
   
Horned Dorsets
Judge: John Merlau
 
Champion Horned Dorset Ram: McDaniel
Yearling
Reserve Horned Dorset Ram: Betts
Fall
   
Champion Horned Dorset Ewe: Betts
Fall
Reserve Horned Dorset Ewe: Keegan Padgett
Yearling
   
   
  Indiana State Fair Jr Show
August 11, 2013
Supreme Breeding Ewe Overall:
Mitch Mrozinski
Polled Dorset, Bred by Pope
Reserve Supreme Breeding Ewe Overall:
Raelynn Thompson
Suffolk, Bred by Five Star
   
3rd Overall Breeding Ewe:
Naomi Lowen
Southdown, Bred by Forsee
4th Overall Breeding Ewe:
Keegan Padgett
Horned Dorset, Bred by Cassell
   

5th Overall Breeding Ewe:
Kaleb Schakel
Tunis, Bred by Cass Hollow

6th Overall Breeding Ewe:
Ty Miller
Oxford
   
 

Ohio State Fair
July 26 - August 3, 2013

Horned Dorsets
Judge: Aaron Crome
 
Champion Horned Dorset Ram: Christina Shotts
Fall, Bred by Shotts
Reserve Horned Dorset Ram: Ridge Betts
Fall, Bred by Cassell
   
   
Champion Horned Dorset Ewe: Christina Shotts
Yearling, Bred by Cassell
Reserve Horned Dorset Ewe: Inbody Family
Slicked Sheared Spring, Bred by Root
   
   
   
   
Oxfords
Judge: Craig Beckmier
 
Champion Oxford Ram: KF Acres
Yearling, Bred by KF Acres
Reserve Oxford Ram: Cruz Nichols
Fall, Bred by Nichols
   
Champion Oxford Ewe: Cruz Nichols
Late Yearling, Bred by Nichols
Reserve Oxford Ewe: Winning Ways
Early Yearling, Bred by Winning Ways
   
   
Hampshires
Judge: Craig Beckmier
 
Champion Hamp Ram: Torre Family
Early Spring, Bred by Gordeneer
Reserve Hamp Ram: Scarlet Acres
Slick Shorn Ram Lamb, Bred by Scarlet Acres
   
   
Champion Hamp Ewe: Double Bar D
Yearling, Bred by Double Bar D
Reserve Hamp Ewe: Jessica Larrick
Fall, Bred by Riviera
   
   
Natural Coloreds
Judge: Jim Kin
 
Champion Natural Colored Ram:
Wolf Brothers
Fall, Bred by Wolf Brothers
Reserve Natural Colored Ram:
Kodi & Kamron Paulus
Fall, Bred by Bel-Mar
   
   
Champion Natural Colored Ewe:
Katherine Kuykendall
Yearling (Med), Bred by Kuykendall
Reserve Natural Colored Ewe:
Wolf Brothers
Fall, Bred by Wolf Brothers
   
   
Corriedales
Judge: Doris Powell
 
Champion Corriedale Ram: Romine
Yearling, Bred by Romine
Reserve Corriedale Ram: Kin Brothers
Early Spring, Bred by Kin
   
   
Champion Corriedale Ewe: Kin Brothers
Late Yearling, Bred by Kin
Reserve Corriedale Ewe: Peters Corriedales
Early Yearling, Bred by Craig
   
   
Columbias
Judge: Doris Powell
 
Champion Columbia Ram: Micki Williams
Fall, Bred by Williams
Reserve Columbia Ram: MKM Farm
Spring, Bred by Borcher
   
   
Champion Columbia Ewe: Micki Williams
Yearling, Bred by Williams
Reserve Columbia Ewe: Cortney Copeland
Early Spring, Bred by Travaille

 

 

 

 

 

  Hillcrest Katahdins Online Sale
July 25, 2013
Held at wlivestock.com
Hillcrest Katahdins Online Sale
Hillcrest Katahdins Online Sale
Lot 15 - January Ewe Lamb
Sire: Uptown
Sold for $1,050
Lot 12 - January Ewe Lamb
Sire: Uptown
Sold for $950

 

 

 
Hillcrest Katahdins Online Sale
Hillcrest Katahdins Online Sale
Lot 2 - January Ram Lamb
Sire: Uptown
Sold for $800
Lot 3 - January Ram Lamb
Sire: Uptown
Sold for $800

 

 

 
Hillcrest Katahdins Online Sale
Lot 5 - January Ram Lamb
Sire: Uptown
Sold for $800
   
 

 

 

 

  All-American Junior Show
July 5-7, 2013
East Lansing, MI

   
Polled Dorsets  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Dorset Ram:
Olivia Waggoner
Dec-Jan 15, Bred by Pine Ridge
Reserve Dorset Ram:
Sidney Devries
September, Bred by Spilde
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Oct-Nov Ram Lamb:
Michael Pope
Bred by Pope
1st Slicked Sept-Nov Ram Lamb:
Cruz Nichols
Bred by Nichols
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Jan 16 & Later Ram Lamb:
Olivia Waggoner
Bred by Pine Ridge
1st Slicked Dec & Later Ram Lamb:
Allison Smith
Bred by Slack
   
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Grand Champion Dorset Ewe & Sr Champion:
Olivia Nichols
Yearling, Bred by Nichols
Reserve Grand & Jr Champion Dorset Ewe:
Thomas Crome
Winter, Bred by Crome
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Reserve Sr Champion Ewe:
Olivia Waggoner
September, Bred by Pine Ridge
Reserve Jr Champion Ewe:
Michael Pope
Spring, Bred by Pope
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Slicked Yearling Ewe:
Austin Hicks
Bred by Northern Starr
1st Oct-Nov Ewe Lamb:
Taylor Crouch
Bred by Pope
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Slicked Sept-Nov Ewe Lamb:
Olivia Waggoner
Bred by Riverwood
1st Slicked Dec Later Ewe Lamb:
Allison Smith
Bred by Smith
   
   
Shropshires  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Shropshire Ram: Josh Sargent
January, Bred by Sargent
Reserve Shropshire Ram: Rachel Flanders
February, Bred by VIP
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Fall Ram Lamb: Jared Bruhin
Bred by Taylor
1st March Ram Lamb: Tyler Rozema
Bred by Brewer
   
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Shropshire Ewe:
Austin Hicks
Yearling Class 1, Bred by Avery
Reserve Shropshire Ewe:
Rachel Flanders
February Class 2, Bred by VIP
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Yearling Class 2:
Katilin Klair
Bred by Bryant
1st Fall Ewe Lamb:
Olivia Nichols
Bred by Rife
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st January Ewe Lamb:
Dalton Hicks
Bred by Hicks
1st February Class 1 Ewe Lamb:
Clayton Stephens
Bred by Bechtold
   
All-American Junior Show Results
 
1st March Ewe Lamb:
Rachel Flanders - Bred by VIP
 
   
   
Oxfords  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Oxford Ram: Hunter Mott
February, Bred by Narrow Hill
Reserve Oxford Ram: Austin Brockmann
January, Bred by Brockmann
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Fall Ram Lamb:
Olivia Nichols
Bred by Nichols
1st March Ram Lamb:
Hunter Mott
Bred by Narrow Hill
   
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Oxford Ewe:
Olivia Nichols
Yearling, Bred by Nichols
Reserve Oxford Ewe:
Nicholas Angus
2nd Yearling, Bred by Coyne
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Slicked Yearling Ewe: Jillian Bingen
Bred by Bingen
1st Fall Ewe Lamb: Courtney Lobdell
Bred by Lobdell
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st January Ewe Lamb: Hunter Mott
Bred by Narrow Hill
1st February Ewe Lamb: Jerry Daniels
Bred by KLOB
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st March Ewe Lamb: Hunter Mott
Bred by Narrow Hill
1st Slicked Ewe Lamb: Nicholas Angus
Bred by Edgewood
   
   
Horned Dorsets  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Horned Dorset Ram:
Britton Francis
Fall
Reserve Horned Dorset Ram:
Keegan Padgett
Spring, Bred by Sink
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Horned Dorset Ewe:
Keegan Padgett
Yearling, Bred by Cassell
Reserve Horned Dorset Ewe:
Sarah Bush
Sept, Bred by Cassell
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Oct-Nov Ewe Lamb: Keegan Padgett
Bred by Richardson
1st Dec-Jan 15 Ewe Lamb: Keegan Padgett
Bred by Sink
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Jan 16 & Later Ewe Lamb: Keegan Padgett
Bred by Sink
1st Slicked Ewe Lamb: Keegan Padgett
Bred by Sink
   
   
1st Market Lamb: Keegan Padgett  
   
   
National Southdown Jr Show
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Grand & Sr Champion Southdown Ram:
Jaleigh Oldenburg
Yearling, Bred by Oldenburg
Res Grand & Res Sr Champion
Southdown Ram:
John Jones
Fall, Bred by Circle J
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Jr Champion Ram:
Jaleigh Oldenburg
January, Bred by Oldenburg
Reserve Jr Champion Ram:
Preston Forsee
March, Bred by Forsee
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
 
1st February Ram Lamb: Jaleigh Oldenburg
Bred by Oldenburg
 
   
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Grand & Sr Champion Southdown Ewe:
John Jones
Yearling Class 2, Bred by Circle J
Reserve Grand & Jr Champion Ewe:
Jaleigh Oldenburg
February Class 2, Bred by Oldenburg
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Reserve Sr Champion Southdown Ewe:
John Jones
Yearling Class 4, Bred by Circle J
Reserve Jr Champion Southdown Ewe:
Emily Johnson
February Class 3, Bred by Howard
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Yearling Class 1:
Caroline Kuhn
Bred by Kuhn
1st Yearling Class 3:
Haley Yunker
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Fall Ewe Lamb Class 1:
Laurisa Sovinec
1st Fall Ewe Lamb Class 2:
Emily Johnson
Bred by MB Genetics
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st January Ewe Lamb Class 1:
Gretchen Dietz
Bred by Circle J
1st January Ewe Lamb Class 2:
Jenna Langer
Bred by Langer
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st January Ewe Lamb Class 3:
Gretchen Dietz
Bred by Circle J
1st February Ewe Lamb Class 1:
Jaleigh Oldenburg
Bred by Oldenburg
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st March Ewe Lamb Class 1:
Preston Forsee
Bred by Forsee
1st March Ewe Lamb Class 2:
Jaleigh Oldenburg
Bred by Oldenburg
   
   
Hampshires  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Hampshire Ram:
Madalyn Stewart
Fall, Bred by Stewart
Reserve Hampshire Ram:
Tyler Majchrzak
March, Bred by Majchrzak
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st January Ram Lamb:
Abigail Rasys
Bred by Johnson
1st Slicked January Ram Lamb:
Joel Flanders
Bred by VIP
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st February Ram Lamb:
Abigail Rasys
Bred by Strawberry Fields
1st Slicked February Ram Lamb:
Suzanna Storms
Bred by Storms
   
All-American Junior Show Results
 
1st Slicked March Ram Lamb:
Suzanna Storms
Bred by Storms
 
   
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Grand & Sr Champion Hampshire Ewe:
Jessica Alf
Yearling, Bred by Alf
Reserve Grand & Jr Champion Hampshire Ewe:
Abigail Rasys
February, Bred by Strawberry Fields
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Reserve Sr Champion Ewe:
Joel Flanders
Slicked Yearling, Bred by VIP
Reserve Jr Champion Ewe:
Madalyn Stewart
January
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Fall Ewe Lamb: Jessica Larrick
Bred by Riviera
1st Slicked Fall Ewe Lamb: Kelsey Verhaeghe
Bred by Verhaeghe
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Slicked January: Ty Thorson
Bred by Metro Hamps
1st Slicked February Ewe Lamb: Joel Flanders
Bred by VIP
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st March Ewe Lamb: Cassidy Ward 1st Slicked March Ewe Lamb: Spencer Smith
   
   
Cheviots  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Cheviot Ram:
Brock Martin
February, Bred by Martin
Reserve Champion Cheviot Ram:
Jaycie Martin
February, Bred by Moore
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Fall Ram Lamb: Kirsten Spall
Bred by Moore
1st January Ram Lamb: Caitlin Plank
Bred by Plank
   
All-American Junior Show Results
 
1st March Ram Lamb: Thomas Chapman
Bred by Martin
 
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Cheviot Ewe:
Cheyenne Clyde
Fall, Bred by Woods
Reserve Champion Cheviot Ewe:
Paige Clyde
Yearling, Bred by Diamond C
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Slicked Yearling Ewe: Paige Clyde
Bred by Diamond C
1st January Ewe Lamb: Beau Mumm
Bred by Moore
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st February Ewe Lamb: Brock Martin
Bred by Martin

1st March Ewe Lamb: Beau Mumm
Bred by Mumm

   
   
Dorpers  
Champion Dorper Ram:
Jessica Larrick
Bred by Larrick
Reserve Champion Dorper Ram:
Jake Minges
   
   
Champion Dorper Ewe: Wyatt Wertz
Yearling, Bred by T&A
Reserve Dorper Ewe: Payton Nix
Yearling, Bred by Deer Run
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
1st Fall Ewe Lamb: Jessica Larrick
Bred by Riverwood
1st Winter Ewe Lamb: Wyatt Wertz
Bred by Deer Creek
   
   
1st Spring Ewe Lamb: Kevin Paul
Bred by Missouri Dorpers
 
   
   
Montadales  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Montadale Ram:
Kasey Gatson
Fall, Bred by Miller
Reserve Montadale Ram:
Kasey Gatson
January, Bred by Marshall
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
1st February Ram Lamb:
Autin Coers
Bred by Abell
1st March Ram Lamb:
Austin Coers
Bred by Coers
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Montadale Ewe: Klaira Ekern
Yearling, Bred by Ekern
Reserve Montadale Ewe: Klaira Ekern
Yearling, Bred by Ekern
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Slicked Yearling Ewe: Brock Burgett 1st Fall Ewe Lamb: Jansyn Van Horn
Bred by Clayman
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st January Ewe Lamb: Madison Corzatt
Bred by Ekern
1st February Ewe Lamb: Madison Corzatt
Bred by McGrew
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st March Ewe Lamb: Katie Patterson
Bred by Patterson
1st Slicked Ewe Lamb: Jansyn Van Horn
Bred by Clayman
   
   
Columbias  
Champion Columbia Ram: Alec Baumer
Fall, Bred by Hi Way C
Reserve Columbia Ram: Alec Baumer
March, Bred by Hi Way C
   
All-American Junior Show Results
No Picture Available
Champion Columbia Ewe: Alec Baumer
Fall, Bred by Hi Way C
Reserve Columbia Ewe: Cameron Snyder
Fall, Bred by Bauck
   
   
Lincolns  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Lincoln Ewe: Haley Yunker
Yearling
Reserve Champion Ewe: Nathan Hanson
February
   
   
Romneys  
Champion Ewe: Ethan Kennedy
Yearling, Bred by Little Hooves
Reserve Champion Ewe: Ethan Kennedy
Yearling, Bred by J&M
   
   
Tunis  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Tunis Ram:
Kyle MacCauley
Fall, Bred by MacCauley
Reserve Champion Tunis Ram:
Hope Mann
January, Bred by Wild Hoof
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st February Ram Lamb: Mitch Schmidt
Bred by Schambow
1st March Ram Lamb: Morgan Munsey
Bred by Triple M
   
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Tunis Ewe:
Kyle MacCauley
Yearling, Bred by RQL
Reserve Champion Tunis Ewe:
Kyle MacCauley
Slicked Ewe Lamb, Bred by RQL
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Fall Ewe Lamb: Kyle MacCauley
Bred by MacCauley
1st January Ewe Lamb: Kyle MacCauley
Bred by Mom's Tunis
   
   
All-American Junior Show Results
No Picture Available
1st February Ewe Lamb: Kyle MacCauley 1st March Ewe Lamb: Morgan Munsey
   
   
Natural Coloreds  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Natural Colored Ram:
Kody Wolf
Fall, Bred by Wolf
Reserve Natural Colored Ram: Kody Wolf
January, Bred by Wolf
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st February Ram Lamb: Cody Morris
Bred by Homestead
1st March Ram Lamb: Brittani Koning
Bred by Koning
   
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Natural Colored Ewe:
Kody Wolf
Fall, Bred by Wolf
Reserve Natural Colored Ewe:
Brittani Koning
Fall, Bred by Pines End
   
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st Yearling Ewe: Madison Corzatt
Bred by Corzatt
1st January Ewe Lamb: Kody Wolf
Bred by Wolf
   
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
1st February Ewe Lamb: Brooke Lane
Bred by Homestead
1st March Ewe Lamb: Kody Wolf
Bred by Wolf
   
   
Shetlands  
All-American Junior Show Results
All-American Junior Show Results
Champion Shetland Ram:
Anna Hopkins (March)
Reserve Champion Shetland Ram:
Samantha Ludlam (March)
   
   
Champion Shetland Ewe:
Samantha Ludlam (April)
Reserve Champion Shetland Ewe:
Anna Hopkins (April)
 

 

 

 

 

Midwest Stud Ram Sale
June 24-29, 2013

   
Supreme Champions  
Supreme Champion Ram:
Turtle Mead Polled Dorsets

Champion Dorset Ram (Sr Champion, Yearling)
Supreme Champion Ewe:
Crafts Livestock

Champion Suffolk Ewe (Sr Champion, Yearling)
   
   
Suffolks  
Click here for Suffolk sale order  
Grand & Sr Champion Ram:
Touchdown Acres
Lot 1864 (Yearling Class 1)
Reserve Grand & Reserve Sr Champion Ram:
MacCauley Suffolks
Lot 1986 (Yearling Class 1)
   
Jr Champion Ram: Benda Suffolks
Lot 2002 (January)
Reserve Jr Champion Ram: EB Suffolks
Lot 2008 (January)
   
Grand & Sr Champion Ewe:
Craft Livestock
Lot 1970 (Yearling)
Reserve Grand & Reserve Sr Champion Ewe:
MacCauley Suffolks
Lot 1987 (Yearling)
   
Jr Champion Ewe: Corson
Lot 1836 (Early February)
Reserve Jr Champion Ewe: Kjeldgaard
Lot 1950 (March)
   
   
Southdowns  
Click here for Southdown sale order  
Grand & Sr Champion Ram:
Wilson's Skyview
Lot 914 (Yearling)
Reserve Grand & Res Sr Champion Ram: Northern Starr
Lot 906 (Fall)
   
Jr Champion Ram: Mapolyne
Lot 873 (March)
Reserve Jr Champion Ram: Beckmier
Lot 809 (February)
   
Grand & Jr Champion Ewe:
Mapolyne
Lot 876 (February)
Reserve Grand & Res Jr Champion Ewe:
Maddox
Lot 876 (February)
   
Sr Champion Ewe: Wilson's Skyview
Lot 913 (Yearling)
Reserve Sr Champion Ewe: Parmely
Lot 782 (Fall)
   
   
Hampshires  
Click here for Hampshire sale order  
Grand & Sr Champion Ram: Nelson
Lot 1625 (Fall)
Reserve Grand & Res Sr Champion Ram:
Houghtaling
Lot 1694 (Fall)
   
Jr Champion Ram: Char-Land
Lot 1681 (January)
Res Jr Champion Ram: Hickmans
Lot 1611 (February)
   
Grand & Sr Champion Ewe: Herrig
Lot 1662 (Yearling)
Reserve Grand & Jr Champion Ewe:
Blumenschein
Lot 1660 (February)
   
Reserve Sr Champion Ewe: Char-Land
Lot 1680 (Yearling)
Reserve Jr Champion Ewe: Houghtaling
Lot 1697 (January)
   
   
Polled Dorsets  
Click here for Polled Dorset sale order  
Grand & Sr Champion Ram: Turtle Mead
Lot 1405 (Yearling)
Reserve Grand & Jr Champion Ram:
Mona Lisa & Ryan Estes
Lot 1440 (September)
   
Reserve Sr Champion Ram: Ram & Ewe
Lot 1521 (September)
Reserve Jr Champion Ram: Pine Ridge
Lot 1514 (Winter)
   
Grand & Jr Champion Ewe: Twin Oaks
Lot 1455 (Oct-Nov)
Reserve Grand & Sr Champion Ewe: Spilde
Lot 1507 (September)
   
Reserve Sr Champion Ewe: Twin Oaks
Lot 1453 (September)
Reserve Jr Champion Ewe: Northern Starr
Lot 1531 (Winter)
   
   
Horned Dorsets  
Click here for Horned Dorset sale order  
Champion Ram: Cassell
Lot 1364 (Early Spring)
Reserve Ram: Galleher
Lot 1360 (Spring)
   
Champion Ewe: Cassell
Lot 1366 (Early Fall)
Reserve Ewe: Cassell
Lot 1370 (Slick Sheared Ewe Lamb)
   
   
Shropshires  
Click here for Shropshire sale order  
Champion Ram: Slack
Lot 6073 (Early Spring)
Reserve Ram: Avery
Lot 2128 (Early Spring)
   
Champion Ewe: Avery
Lot 6042 (Early Spring)
Reserve Ewe: Ebert
Lot 2113 (Late Spring)
   
   
Montadales  
Click here for Montadale sale order  
Grand & Jr Champion Ram: Ekern
Lot 344 (Feb & Later)
Reserve Grand & Res Jr Champion Ram: Smith
Lot 319 (January)
   
Sr Champion Ram: Miller Farms
Lot 266 (Fall)
Res Sr Champion Ram: Baugh & Dunn
Lot 258 (Yearling)
   
Grand & Sr Champion Ewe: Clayman
Lot 272 (Yearling)
Reserve Grand & Res Sr Champion Ewe: Terrell/Allart
Lot 355 (Yearling)
   
Jr Champion Ewe: Ekern
Lot 347 (February)
Reserve Jr Champion Ewe: Ekern
Lot 346 (February)
   
   
Dorpers/White Dorpers  
Click here for Dorper/White Dorper sale order  
Champion Dorper Ram: Riverwood
Lot 977 (Yearling)
Reserve Dorper Ram: Hannah Glass
Lot 958 (Yearling)
   
Champion Dorper Ewe: Riverwood
Lot 981 (Yearling)
Reserve Dorper Ewe: Missouri Dorpers
Lot 968 (Yearling)
   
Champion White Dorper Ram: Half Circle Six
Lot 1051 (Yearling)
Reserve White Dorper Ram: Riverwood
Lot 1091 (Fall)
   
Champion White Dorper Ewe: Riverwood
Lot 1093 (Fall Yearling)
Reserve White Dorper Ewe: Grants Dorpers
Lot 1058 (Spring)
   
   
Rambouillets  
Click here for Rambouillet sale order  
Grand & Sr Champion Ram: Kruse
Lot 1311 (Yearling)
Reserve Grand & Res Sr Champion Ram: Kruse
Lot 1314 (Early Fall)
   
Jr Champion Ram: Marshall Sheep Co.
Lot 1301 (Spring)
Reserve Jr Champion Ram: Kruse
Lot 1315 (Late Fall)
   
Grand & Sr Champion Ewe: Wankier
Lot 1278 (Yearling)
Reserve Grand & Res Sr Champion Ewe: Wankier
Lot 1277 (Yearling)
   
Jr Champion Ewe: Ram-Lin
Lot 1294 (Spring)
Reserve Jr Champion Ewe: Ram-Lin
Lot 1293 (Spring)
   
   
Corriedales  
Click here for sale order  
Champion Ram: Friesz
Lot 416 (Yearling)
Reserve Ram: Phillippi
Lot 443 (January)
   
Champion Ewe: Phillippi
Lot 442 (Yearling)
Reserve Ewe: Federer
Lot 429 (Yearling)
   
   
Columbias  
Click here for sale order  
Champion Ram: M. Williams
Lot 1237 (Early Fall)
Reserve Ram: Dew Drop
Lot 6003 (Early Fall)
   
Champion Ewe: Dew Drop
Lot 1243 (Early Fall)
Reserve Ewe: Travaille
Lot 1246 (Yearling)
   
   
Texels  
Click here for sale order  
Champion Ram: Fisher
Lot 79 (Yearling)
Reserve Ram: Portland Prairie
Lot 102 (Yearling)
   
Champion Ewe: Fisher
Lot 82 (Yearling)
Reserve Ewe: Wilcox
Lot 6000 (Yearling)
   
   
Natural Coloreds  
Click here for sale order  
Champion Ram: Homestead
Lot 1158 (Yearling)
Reserve Ram: Wolf Bros.
Lot 1194 (February)
   
Champion Ewe: Homestead
Lot 1163 (YE Class 2)
Reserve Ewe: Weston Borcher
Lot 1191 (February)
   
   
Tunis  
Click here for sale order  
Champion Ram: Craft
Lot 28 (Late)
Reserve Ram: JET
Lot 31 (Yearling)
   
Champion Ewe: Uptown
Lot 19 (Yearling)
Reserve Ewe: Stumpe
Lot 6023 (Yearling)
   
   
Polypays  
Click here for sale order  
Champion Ram: Big Prairie
Lot 166 (Fall)
Reserve Ram: University of WI
Lot 183 (Spring)
   
Champion Ewe: University of WI
Lot 184 (Yearling)
Reserve Ewe: Shady Lawn
Lot 155 (Early Spring)
   
   
Texels  
Champion Ewe: Fisher
Lot 82 (1st Yearling Ewe)
Reserve Ewe: Wilcox
Lot 6000 (2nd Yearling Ewe)

 

 

 

 

 

National Cheviot Show & Sale
June 21-22
Springfield, IL
Click here to view sale order

Champion Ram: Cade Spilde
1st Yearling Ram
Reserve Ram: John & Judy Moore
1st Jr Ram Lamb
   
Champion Ewe: Triple J Acres
Yearling Ewe
Reserve Ewe: Rincker/Woods
Yearling Ewe


 

 

 

 
 

National Oxford Show & Sale
June 21-22
Springfield, IL

Champion Ram: O'Brien Reserve Ram: Houghtaling Oxfords
   
Champion Ewe: Winning Ways Oxfords Reserve Ewe: Houghtaling Oxfords


 

 

 

 
  Nugget All-American Show and Sale
May 30-June1
Sparks, NV
  National Suffolk Sale
Grand Champion Ram
Dreher Family Suffolks
Lot 21 (Sr. Champion, Yearling Ram)
Reserve Grand Champion
Windswept Ranch
Lot 100 Res. Sr. Champ, Yearling Ram)
   
Junior Champion Ram
Whispering Hill Suffolks
Lot 34 (January Ram Lamb)
Reserve Junior Champion Ram
Hawkins Farms Suffolks Lot 44 (February Ram Lamb)
   
Grand Champion Suffolk Ewe:
Double L
Lot 66 (Sr. Champion, Yearling Ewe)
Reserve Grand Champion Suffolk Ewe
Pumphrey
Lot 74 (Reserve Sr. Champion, Dec. Ewe Lamb)
     
  Junior Champion Ewe
Double L
Lot 68 (March Ewe Lamb)
Reserve Junior Champion Ewe
Beaver Creek Ranch
Lot 109 January Ewe Lamb
     
  National Dorset Sale

  Grand Champion Ram
Mona Lisa & Ryan Estes
Lot 239 (Sr. Champion, Late Fall Ram Lamb)
Reserve Champion Ram
Freitas/Bianchi
Lot 208(Late Fall Ram Lamb)
     
  Junior Champ Ram
Northern Star Livestock
Lot 247 (January Ram Lamb)
Reserve Junior Champion Ram
Lot 223 Paradigm/Beaver Creek (January Ram Lamb)
     
  Grand Champion Ewe
Frietas/Bianchi
Lot 211 (Sr. Champion, Yearling Ewe)
Reserve Champion Ewe
Mona Lisa & Ryan Estes
Lot 244 (Jr. Champion, Spring Ewe Lamb)
     
  Romneys  
  Grand Champion Ewe
Silver Creek Landscapes
Lot 402 (Fall Ewe Lamb)
Reserve Champion Ewe
Ace in the Hole Romneys
Lot 401 (Yearling Ewe)
     
  Natural Colored Rommney  
  Grand Champion Ewe
Ace in the Hole Romneys
Lot 411 ( Yearling Ewe)
Reserve Champion Ewe
Silver Creek Landscapes
Lot 412 (Spring Ewe Lamb)
     
  Dorpers  
  Grand Champion Ram
Riverwood Farms
Lot 434 (Yearling Ram)
Reserve Champion Ram
Lambach Farms
Lot 424 (Spring Ram Lamb)
     
  Grand Champion Ewe
Riverwood Farms
Lot 436 (Yearling Ewe)
Reserve Champion Ewe
Riverwood Farms
Lot 437 ( Fall Ewe Lamb)
     
  White Dorpers  
  Grand Champion Ram
Riverwood Farms
Lot 456 (Fall Ram Lamb)
Reserve Champion Ram
Riverwood Farms
Lot 455 (Yearling Ram)
     
  Grand Champion Ewe
Riverwood Farms
Lot 457 (Fall Ewe Lamb)
Reserve Champion Ewe
Riverwood Farms
Yearling Ewe

     
  Rambouillets  
  Grand Champion Ram
Double R Farms
Lot 471- Yearling Ram
Reserve Champion Ram
Double R Farms
Lot 472 - Yearling Ram
     
  Grand Champion Ewe
Mike & Allison Mann
Lot 473 - Yearling Ewe
Reserve Champion Ewe
Mike & Allison Mann
Lot 476 - Spring Ewe Lamb
     
  Hampshires  
  Grand Champion Ram
Double L
Lot 308 - Fall Ram Lamb
Reserve Champion Ram
Lot 313 Shamrock Sheep Co. - Yearling Ram

     
  Gand Champion Ewe
Double L
Lot 309 - Yearling Ewe
Reserve Champion Ewe
Tesconi Farms
Lot 321 - Fall Ewe Lamb
     
  Southdowns  
  Grand Champion Ram
Northern Star Livestock
January Ram Lamb

Reserve Champion Ram
Maddux Ranch
Yearling Ram
     
  Grand Champion Ewe
Northern Star Livestock
Yearling Ewe
Reserve Champion Ewe
Northern Star Livestock
February Ewe Lamb
     
     
     
  Ohio Showcase Sales
May 9-11, 2013
Eaton, Ohio

National Southdown Sale  
Click here for Southdown sale order - Page 1
Click here for Southdown sale order - Page 2
 
Grand Champion Southdown Ewe:
Mapolyne
Lot 817 (Sr Champion, Yearling Class 2)
Reserve Grand Champion Southdown Ewe:
Rincker
Lot 814 (Jr Champion, Jan)
   
Reserve Sr Champion Ewe: A&M Ranch
Lot 893 (Yearling Class 1)
Reserve Jr Champion Ewe: Bowers
Lot 871 (Late Feb)
   
CLASS WINNERS  
1st Yearling Ewe, Class 1: A&M Ranch
Lot 893 (Res Sr Champion Ewe)
2nd Yearling Ewe, Class 1: Scramlin
Lot 974 sub
   
1st Yearling Ewe, Class 2: Mapolyne
Lot 817 (Grand Champion Ewe)
2nd Yearling Ewe, Class 2: Mapolyne
Lot 818
   
1st Fall Ewe: Haven Point
Lot 929
2nd Fall Ewe: Haven Point
Lot 830
   
1st January Ewe Lamb, Class 1: Rincker
Lot 814 (Res Grand Ewe)
2nd January Ewe Lamb, Class 1: Leininger
Lot 826
   
1st January Ewe Lamb, Class 2: Maddox
Lot 849
2nd January Ewe Lamb, Class 2: Oldenburg
Lot 863
   
1st Early Feb Ewe Lamb: Howard
Lot 874
2nd Early Feb Ewe Lamb: Oldenburg
Lot 865
   
1st Late Feb Ewe Lamb: Bowers
Lot 871 (Res Jr Champion Ewe)
2nd Late Feb Ewe Lamb: Forsee
Lot 936
   
   
Grand Champion Southdown Ram:
Scramlin
Lot 971 (Sr Champion Ram, Yearling)
Reserve Grand Champion Southdown Ram:
Forsee
Lot 933 (Jr Champion, January)
   
Reserve Sr Champion Ram: A&M Ranch
Lot 891 (Fall)
Reserve Jr Champion Ram: MB Genetics
Lot 907 (January)
   
CLASS WINNERS  
1st Yearling Ram: Scramlin
Lot 971 (Grand Champion Ram)
2nd Yearling Ram: Mapolyne
Lot 816
   
1st Fall Ram: A&M Ranch
Lot 891 (Res Sr Champion Ram)

2nd Fall Ram: MB Genetics
Lot 912 sub

   
1st January Ram Lamb: Forsee
Lot 933 (Jr Champion)

2nd January Ram Lamb: MB Genetics
Lot 907 (Res Jr Champion)

   
1st February Ram Lamb: Bowers
Lot 869
2nd February Ram Lamb: Leininger
Lot 825 sub
   
   
National Shropshire Sale  
Click here for Shropshire sale order - Page 1
Click here for Shropshire sale order - Page 2
Click here for Shropshire sale order - Page 3
 
Grand Champion Ewe: Rife
Lot 1255 (Sr Champion, Yearling)
Reserve Grand Champion Ewe: Bechtold
Lot 1149 (Jr Champion, Early Jan)
   
Reserve Sr Champion Ewe: City Limits
Lot 1232 (Yearling)
Reserve Jr Champion Ewe: High Life
Lot 1176 sub (Late Jan)
   
Grand Champion Ram: Erik Mrozinski
Lot 1196 (Sr Champion, Yearling)
Reserve Grand Champion Ram: Callie Taylor
Lot 1182 sub (Jr Champion, Jan)
   
Reserve Sr Champion Ram: Avery
Lot 1224 (Fall)
Reserve Jr Champion Ram: Rife
Lot 1251 (January)
   
   
Hampshires  
Click here for Hampshire sale order - Page 1
Click here for Hampshire sale order - Page 2
 
Grand Champion Hampshire Ewe:
Herrig
Lot 1339 (Sr Champion, Yearling)

Reserve Grand Champion Hampshire Ewe:
Birschbach
Lot 1301 (Res Sr Champion, Yearling)

   
Jr Champion Ewe: Jadewood
Lot 1420 (Jan)
Reserve Jr Champion Ewe: Jadewood
Lot 1345 (2nd Jan)
   
CLASS WINNERS  
1st Yearling Ewe: Herrig
Lot 1339 (Grand Champion Ewe)

2nd Yearling Ewe: Birschbach
Lot 1301 (Reserve Grand Champion Ewe)

   
1st Fall Ewe: Herrig
Lot 1340
2nd Fall Ewe: Bobendrier
Lot 1317
   
1st January Ewe Lamb: Jadewood
Lot 1420 (Jr Champion Ewe)
2nd January Ewe Lamb: Jadewood
Lot 1345 (Res Jr Champion Ewe)
   
1st February Ewe Lamb: Mumm
Lot 1424
2nd February Ewe Lamb: Birch Hill
Lot 1382
   
1st Slick Sheared Ewe Lamb: High Farms
Lot 1357
 
   
   
Grand Champion Hampshire Ram:
Herrig
Lot 1338 (Sr Champion, Yearling)
Reserve Grand Hampshire Ram:
Jadewood
Lot 1342 sub (Res Sr Champion, Yearling)
   
Jr Champion Ram: McClandish
Lot 1308 (Feb)
Reserve Jr Champion Ram: Gordeneer
Lot 1395 (Jan)
   
CLASS WINNERS  
1st Yearling Ram: Herrig
Lot 1338 (Grand Champion Ram)
2nd Yearling Ram: Jadewood
Lot 1342 sub (Reserve Grand Ram)
   
1st Fall Ram: AJ Hamps
Lot 1384
2nd Fall Ram: Gordeneer
Lot 1393
   

1st January Ram Lamb: Gordeneer
Lot 1395 (Res Jr Champion)

2nd January Ram Lamb: Fleenor
Lot 1361
   
1st February Ram Lamb: McClandish
Lot 1308 (Jr Champion)
2nd February Ram Lamb: Moore
Lot 1319
   
   
Suffolks  
Click here for Suffolk sale order - Page 1
Click here for Suffolk sale order - Page 2
 
Grand Champion Suffolk Ewe:
Silver Dollar
Lot 1584 (Sr Champion, Yearling)
Reserve Grand Champion Suffolk Ewe:
Five Star J
Lot 1559 (Res Sr Champion, Yearling)
   
Jr Champion Ewe: Lyn Lee
Lot 1541 (Jan)
Reserve Jr Champion Ewe: MacCauley
Lot 1601 (2nd Jan)
   
CLASS WINNERS  
1st Yearling Ewe, Class 1: Silver Dollar
Lot 1584 (Grand Champion Ewe)
2nd Yearling Ewe, Class 1: Lyn Lee
Lot 1583
   
1st Yearling Ewe, Class 2: Five Star J
Lot 1559 (Reserve Grand Champion Ewe)
2nd Yearling Ewe, Class 2: Barry Bruce
Lot 1501
   
1st Yearling Ewe, Class 3: MacCauley
Lot 1594
2nd Yearling Ewe, Class 3: Five Star J
Lot 1558
   
1st Slick Sheared Yearling Ewe: MacCauley
Lot 1597 sub
2nd Slick Sheared Yearling Ewe: Craft
Lot 1561
   
1st Fall Ewe: Phantom Hills
Lot 1606
2nd Fall Ewe: Lyn Lee
Lot 1540
   
1st Slick Sheared Fall Ewe: O'Neill
Lot 1554
2nd Slick Sheared Fall Ewe: R Lane
Lot 1526 sub
   
1st January Ewe Lamb: Lyn Lee
Lot 1541 (Jr Champion)
2nd January Ewe Lamb: MacCauley
Lot 1601 (Res Jr Champion)
   
1st Slick Sheared January Ewe Lamb: MacCauley
Lot 1603
2nd Slick Sheared January Ewe Lamb:
O'Neill
Lot 1555
   
1st February Ewe Lamb: R&R
Lot 1615
2nd February Ewe Lamb: Lyn Lee
Lot 11542
   
1st Slick Sheared February Ewe Lamb: Lyn Lee
Lot 1543 sub
2nd Slick Sheared February Ewe Lamb: R Lane
Lot 1528
   
   
Grand Champion Suffolk Ram:
MacCauley
Lot 1590 (Sr Champion, Yearling)
Reserve Grand Champion Suffolk Ram:
Phantom Hills
Lot 1604 (Reserve Sr Champion, Fall)
   
Jr Champion Ram: Siver Dollar
Lot 1581 (Feb)
Reserve Jr Champion Ram: Lyn Lee
Lot 1536 (Feb)
   
CLASS WINNERS  
1st Yearling Ram: MacCauley
Lot 1590 (Grand Champion Ram)
2nd Yearling Ram: Lansing
Lot 1551
   
1st Fall Ram: Phantom Hills
Lot 1604 (Reserve Grand Champion)
2nd Fall Ram: MacCauley
Lot 1591 sub
   
1st Slick Sheared Fall Ram: R Lane
Lot 1525 sub
 
   
1st January Ram Lamb: Masser
Lot 1565
2nd January Ram Lamb: Lyn Lee
Lot 1535
   
1st Slick Sheared January Ram Lamb:
MacCauley
Lot 1593
2nd Slick Sheared January Ram Lamb:
O'Neill
Lot 1553
   
1st February Ram Lamb: Silver Dollar
Lot 1581 (Jr Champion)
2nd February Ram Lamb: Lyn Lee
Lot 1536 (Res Jr Champion)
   
1st Slick Sheared February Ram Lamb: Lyn Lee
Lot 1539 Sub
2nd Slick Sheraed February Ram Lamb: R Lane
Lot 1523 sub
   
   
Cheviots  
Click Here for Cheviot Sale Order  
Champion Cheviot Ewe: Spilde
Lot 129 sub (Yearling)
Reserve Cheviot Ewe: Moore
Lot 117F (January)
   
CLASS WINNERS  
1st Yearling Ewe: Spilde
Lot 129 sub (Champion Ewe)
2nd Yearling Ewe: Kyle MacCauley
Lot 131
   
1st Fall Ewe Lamb: Traglia
Lot 119F
2nd Fall Ewe Lamb: Misty Acres
Lot 114F
   
1st January Ewe Lamb: Moore
Lot 117F (Reserve Ewe)
2nd January Ewe Lamb: Running S Bar
Lot 127F
   
1st February Ewe Lamb: Diamond C
Lot 111F
2nd February Ewe Lamb: Diamond C
Lot 112F
   
   
Champion Cheviot Ram: Kuykendall
Lot 132 (Yearling)
Reserve Cheviot Ram: Moore
Lot 115 (Fall)
   
CLASS WINNERS  
1st Yearling Ram: Kuykendall
Lot 132 (Champion Ram)
2nd Yearling Ram: Sunny Slope
Lot 118
   
1st Fall Ram Lamb: DeVries
Lot 105
 
   
1st February Ram Lamb: Running S Bar
Lot 125
2nd February Ram Lamb: Diamond C
Lot 110
   
   
National Natural Colored Sale  
Click here for Natural Colored Sale Order  
Champion Natural Colored Ewe: Homestead (Yearling)
Lot 31
Reserve Natural Colored Ewe: Frey Ranch (Fall)
Lot 70F
   
CLASS WINNERS  
1st Yearling Ewe: Homestead
Lot 31 (Champion Ewe)
2nd Yearling Ewe: Homestead
Lot 35
   
1st Fall Ewe Lamb: Frey Ranch
Lot 70F (Reserve Ewe)
2nd Fall Ewe Lamb: Wolf Bros.
Lot 16F
   
1st January Ewe Lamb: Homestead
Lot 36F sub
2nd January Ewe Lamb: McDaniel Bros.
Lot 51F sub
   
1st February Ewe Lamb: Homestead
Lot 39F
2nd February Ewe Lamb: Homestead
Lot 40F
   
   
Champion Natural Colored Ram: Wolf Bros. (Yearling)
Lot 14
Reserve Natural Colored Ram: Wolf Bros. (Fall)
Lot 15
   
CLASS WINNERS  
1st Yearling Ram: Wolf Bros.
Lot 14 (Champion Ram)
2nd Yearling Ram: Homestead
Lot 25
   
1st Fall Ram: Wolf Bros.
Lot 15 (Reserve Ram)
2nd Fall Ram: Pines End
Lot 57 sub
   
1st January Ram Lamb: Homestead
Lot 28
2nd January Ram Lamb: Homestead
Lot 26
   
1st February Ram Lamb: Homestead
Lot 30
2nd February Ram Lamb: Homestead
Lot 29
   
   
Oxfords  
Click Here for Oxford Sale Order  
Champion Oxford Ewe: Reid Oxfords
Lot 206 (Yearling)
Reserve Oxford Ewe: Apple Oxfords
Lot 169 (Yearling)
   
CLASS WINNERS  
1st Fall Ewe Lamb: Everett Oxfords
Lot 162F sub
2nd Fall Ewe Lamb: Apple Oxfords
Lot 170F
   
1st January Ewe Lamb: Winning Ways
Lot 220F
2nd January Ewe Lamb: Daniels
Lot 174F
   
1st February Ewe Lamb, Class 1: Misty Meadows
Lot 200F
2nd February Ewe Lamb, Class 1: Misty Meadows
Lot 200F
   
1st February Ewe Lamb, Class 2: Winning Ways
Lot 221F sub
2nd Feburary Ewe Lamb, Class 2: East Coast Oxfords
Lot 179F
   
   
Champion Oxford Ram: Reid Oxfords
Lot 203 (Yearling)
Reserve Oxford Ram: Reid Oxfords
Lot 204 sub (Fall)
   
CLASS WINNERS  
1st Yearling Ram: Reid Oxfords
Lot 203 (Champion Ram)
2nd Yearling Ram: Shrout Oxfords
Lot 193
   
1st Fall Ram Lamb: Reid Oxfords
Lot 204 sub (Reserve Ram)
2nd Fall Ram Lamb: Marshall Sheep Company
Lot 176
   
1st January Ram Lamb: Winning Ways
Lot 217 sub
2nd January Ram Lamb: Haymaker
Lot 186
   
1st February Ram Lamb: Emerald Valley
Lot 182
2nd February Ram Lamb: Perzee
Lot 191
   
   
Dorpers  
Click Here for Dorper/White Dorper Sale Order  
Champion Dorper Ewe: Riverwood
Lot 249F (Fall)
Reserve Dorper Ewe: Riverwood
Lot 248 sub (Yearling)
   
CLASS WINNERS  
1st Yearling Ewe: Riverwood
Lot 248 sub (Reserve Ewe)
2nd Yearling Ewe: Lobdell
Lot 241
   
1st Fall Ewe Lamb: Riverwood
Lot 249F (Champion Ewe)
2nd Fall Ewe Lamb: Deer Run
Lot 244F sub
   
1st January Ewe Lamb: Deer Run
Lot 245F
 
   
   
Champion Dorper Ram: T&A Dorpers
Lot 251 (Yearling)
Reserve Dorper Ram: Riverwood
Lot 246 (Yearling)
   
CLASS WINNERS  
1st Fall Ram Lamb: T&A Dorpers
Lot 250
2nd Fall Ram Lamb: Riverwood
Lot 247
   
   
White Dorpers  
Click Here for Dorper/White Dorper Sale Order  
Champion White Dorper Ewe: Riverwood
Lot 276 (Fall)
Reserve White Dorper Ewe: Riverwood
Lot 275 (Yearling)
   
Champion White Dorper Ram: Riverwood
Lot 273 (Yearling)
Champion White Dorper Ram: Riverwood
Lot 274 (Fall)

 

 

 

 

  Illini Dorset Sale
April 5-6, 2013
Judge Kevin Young, IL

Click here for Polled Dorset Sale order page 1

Click here for Polled Dorset Sale order page 2
 
Polled Dorsets
 
Grand Champion Ram
Moore Dorsets
Lot 31( Spring Yearling Ram)

Reserve Champion Ram
Pope Dorsets
Lot 46 (Late Fall Ram Lamb)

   
Grand Champion Ewe
Lauden Acres
Lot 9 (1st Odd Yearling Ewe)
Reserve Champion Ewe
Lauden Acres
Lot 11 (2nd Odd Yearling Ewe)
 

 

 

 

  Illini All Breeds Spring Sale
April 5-6, 2013
Judge Kevin Young
Click here for sale order page1

Click here for sale order page 2
 
Southdowns
 
Grand Champion Ram
Darlington Downs
Lot 310( Fall Ram Lamb)
Reserve Champion Ram
M. Williams Southdowns
Lot 303(Fall Ram Lamb)
   
Grand Champion Ewe
Jim Davis
Lot 303(Yearling Ewe)
Reserve Champion Ewe
Wyncrest
Lot 308(Fall Ewe Lamb)
   
Natural Colored Lincolns  
Grand Champion Ram
Wyncrest
Lot 361(Spring Ram Lamb)

   
Grand Champion Ewe
Wyncrest
Lot 362(Yearling Ewe)
Reserve Champion Ewe
Wyncrest
Lot 363(Spring Ewe Lamb)
   
Natural Colored  
Grand Champion Ram
Gann Farms
Lot 381(Spring Ram Lamb)

   
Grand Champion Ewe
Gann Farms
Lot 382(Spring Ewe Lamb)
 
   
Border Cheviots  
Grand Champion Ewe
Rincker/Woods
Lot 341(Yearling Ewe)

Reserve Champion Ewe
Hoffman/Arvin
Lot 342(yearling Ewe)
   
Oxfords  
Grand Champion Ram
Reid Family Oxfords
Lot 334 (Fall Ram Lamb)
Reserve Champion Ram
KF Acres OxfordsLot 331 (Fall Ram Lamb)
   
Grand Champion Ewe
Reid Family Oxfords
Lot 336(Yearling Ewe)
Reserve Champion Ewe
KF Acres Oxfords
Lot 333(Yearling Ewe)
   
Montadales  
Grand Champion Ewe
Gann Farms
Lot 351(Spring Ewe Lamb)
 
   
Border Leicsters  
Grand Champion Ewe
Deakin Family Farms
Lot 392(Yearling Ewe)
Reserve Champion Ewe
Deakin Family Farms
Lot 391(Yearling Ewe)
   
Hampshires  
Grand Champion Ram
Meyer Sheep Farms
Lot 407(Fall Ram Lamb
)
Reserve Champion Ram
Kendrick Hamps
Lot 401(Spring Ram Lamb)
   
Grand Champion Ewe
Phyllis Davison
Lot 405 sub(Yearling Ewe)
Reserve Champion Ewe
Meyer Sheep Farms
Lot 408 sub(Yearling Ewe)
   
Suffolks  
Grand Champion Ram
MacCauley Suffolks
Lot 427(Fall Ram Lamb)
Reserve Champion Ram
Phantom Hills
Lot 424(Fall Ram Lamb)
   
XBred/Unregistered Wether Dams  
Champion Ewe
Reel Club Lambs
Lot 467
Reserve Champion Ewe
Cruit Sheep Farm
Lot 461
 

 

 

 

  Shropshire Spectacular
April 5-6, 2013
Judge: Kevin Young, IL
Click here or sale order
 
Grand Champion Ram
Adams Shropshires
Lot 219(Fall Ram Lamb)

Reserve Champion Ram
Bryant Shrops
Lot 228(Yearling Ram)

   
Grand Champion Ewe
Brockmann Shropshires
Lot 211(Yearling Ewe)

Reserve Champion Ewe
Rife Shropshires
Lot225F(Fall Ewe Lamb)
   
 

 

 

 
Ohio Dorset Sale
March 15-16, 2013
Judge: Steve Reid, MO

Click here for Polled Ram sale order
Click here for Polled Ewe sale order
Click here for Horned Dorset sale order
POLLED DORSETS  
Grand Champion Ram:
Riverwood Farms
Lot 259 sub (Jr Champion)
Reserve Grand Champion Ram:
Spilde Dorsets
Lot 240 (Sr Champion)
   
Reserve Sr Champion Ram:
Paul & Nancy Wissinger
Lot 109 (Spring Yearling Ram)
Reserve Jr Champion Ram:
Ram & Ewe Farm
Lot 236 (Late Fall Ram Lamb)
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
1st Fall Yearling Ram:
Spilde Dorsets
Lot 240 (Reserve Grand Champion)
2nd Fall Yearling Ram:
Triple K Dorsets
Lot 201
   
1st Spring Yearling Ram:
Paul & Nancy Wissinger
Lot 109 (Reserve Sr Champion)
2nd Spring Yearling Ram:
Riverwood Farms
Lot 258
   
1st Early Fall Ram Lamb, Class 1:
Pine Ridge Dorsets
Lot 263
2nd Early Fall Ram Lamb, Class 1:
Northern Starr
Lot 212
   
1st Early Fall Ram Lamb, Class 2:
Riverwood Farms
Lot 259 sub (Grand Champion Ram)
2nd Early Fall Ram Lamb, Class 2:
Twin Oaks Dorsets
Lot 181
   
1st Late Fall Ram Lamb:
Ram & Ewe Farms
Lot 236
2nd Late Fall Ram Lamb:
McDaniel Ranch
Lot 136
   
   
Grand Champion Ewe:
TNT Dorsets
Lot 170 (Sr Champion Ewe)
Reserve Grand Champion Ewe:
Mike & Kianna Jensen
Lot 158 (Res Sr Champion Ewe)
   
Jr Champion Ewe:
Twin Oaks Dorsets
Lot 184 (1st Early Fall, Class 3)
Reserve Jr Champion Ewe:
Egan Dorsets
Lot 257 (2nd Early Fall, Class 3)
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
1st Fall Yearling Ewe, Class 1:
Narrow Lanes Dorsets
Lot 116

2nd Fall Yearling Ewe, Class 1:
Riverwood Farms
Lot 260

   
1st Fall Yearling Ewe, Class 2:
TNT Dorsets
Lot 170 (Grand Champion Ewe)
2nd Fall Yearling Ewe, Class 2:
Mike & Kianna Jensen
Lot 158 (Reserve Grand Champion Ewe)
   
1st Spring Yearling Ewe, Class 1:
Trail Run Dorsets/Beskid
Lot 117
2nd Spring Yearling Ewe, Class 1:
Mithoefer Dorsets
Lot 207
   
1st Spring Yearling Ewe, Class 2:
Bradford Dorsets
Lot 155
2nd Spring Yearling Ewe, Class 2:
Pope Dorsets
Lot 229
   
1st Spring Yearling Ewe, Class 3:
Mike & Kianna Jensen
Lot 159
2nd Spring Yearling Ewe, Class 3:
Sid's Dorsets
Lot 141
   
1st Slick Sheared Yearling Ewe:
Verhaeghe Dorsets
Lot 274
2nd Slick Sheared Yearling Ewe:
Paul & Nancy Wissinger
Lot 110
   
1st Early Fall Ewe Lamb, Class 1:
Twin Oaks Dorsets
Lot 182
2nd Early Fall Ewe Lamb, Class 1:
Riverwood Farms
Lot 261
   
1st Early Fall Ewe Lamb, Class 2:
Twin Oaks Dorsets
Lot 183
2nd Early Fall Ewe Lamb, Class 2:
Twin Oaks/Ross Dorsets
Lot 186
   
1st Early Fall Ewe Lamb, Class 3:
Twin Oaks Dorsets
Lot 184 (Jr Champion)
2nd Early Fall Ewe Lamb, Class 3:
Egan Dorsets
Lot 257 (Reserve Jr Champion)
   
1st Late Fall Ewe Lamb, Class 1:
McCarthy Dorsets
Lot 180
2nd Late Fall Ewe Lamb, Class 1:
Mithoefer Dorsets
Lot 211
   
1st Late Fall Ewe Lamb, Class 2:
Ram & Ewe Farm
Lot 239
2nd Late Fall Ewe Lamb, Class 2:
Spilde Dorsets
Lot 254
   
   
HORNED DORSETS  
Grand Champion Ram:
Kim Root & Family
Lot 6 (Jr Champion)
Reserve Grand Champion Ram:
Cassell Horned Dorsets
Lot 40 sub (Reserve Jr Champion)
   
Sr Champion Ram:
Inbody Brothers
Lot 23 (Fall Yearling Ram)
Reserve Sr Champion Ram:
Nauman
Lot 35 (Spring Yearling Ram)
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
1st Fall Yearling Ram:
Inbody Brothers
Lot 23 (Sr Champion Ram)
2nd Fall Yearling Ram:
Oberholtzer
Lot 11
   
1st Spring Yearling Ram:
Nauman
Lot 35 (Reserve Sr Champion Ram)
2nd Spring Yearling Ram:
Patoka Valley
Lot 1
   
1st Early Fall Ram Lamb:
Richardson
Lot 24
2nd Early Fall Ram Lamb:
Richardson
Lot 25
   
1st Late Fall Ram Lamb:
Nauman
Lot 36

   
Grand Champion Ewe:
Cassell Horned Dorsets
Lot 42 (Sr Champion Ewe)
Reserve Grand Champion Ewe:
Kim Root & Family
Lot 7 (Jr Champion Ewe)
   
Reserve Sr Champion Ewe:
McDaniel Dorsets
Lot 22 (Fall Yearling Ewe)
Reserve Jr Champion Ewe:
Kim Root & Family
Lot 87 (Early Fall Ewe Lamb)
   
ADDITIONAL CLASS WINNERS  
1st Fall Yearling Ewe:
McDaniel Dorsets
Lot 22 (Reserve Sr Champion)
2nd Fall Yearling Ewe:
Nauman
Lot 37
   
1st Spring Yearling Ewe:
Cassell Horned Dorsets
Lot 42
2nd Spring Yearling Ewe:
Oberholtzer Horned Dorsets
Lot 12
   
1st Slick Sheared Yearling Ewe:
Squires
Lot 32
2nd Slick Sheared Yearling Ewe:
Lance Thompson
Lot 15 sub
   
1st Early Fall Ewe Lamb:
Kim Root & Family
Lot 6
2nd Early Fall Ewe Lamb:
Kim Root & Family
Lot 8
   
1s Late Fall Ewe Lamb:
Kim Root & Family
Lot 9
2nd Late Fall Ewe Lamb:
Cassell Horned Dorsets
Lo 47
   
1st Slick Sheared Ewe Lamb:
Kim Root & Family
Lot 10
2nd Slick Sheared Ewe Lamb:
Squires
Lot 4
   
 

 

 

 

Houston Livestock Show & Rodeo

OPEN SHOW  
SOUTHDOWNS  
Champion Ram: Ashly Goggans
Bred by Goggans
Reserve Ram: Alyssa Flanagan
Bred by Oldenburg
   
Champion Ewe: John Adams
Bred by Down South
Reserve Ewe: Goggans
Bred by Goggans
   
   
HAMPSHIRES  
Champion Ram: Courtney Ratliff
Bred by Willwerth
Reserve Ram: Northern Oklahoma College
Bred by Northern Oklahoma College
   
Champion Ewe: Courtney Ratliff
Bred by Klug
Reserve Ewe: Courtney Ratliff
Bred by Held
   
   
DORSETS  
Champion Ram: Michael Torrone
Bred by Daniels
Reserve Ram: Austin Hicks
Bred by Hicks
   
Champion Ewe: Austin Hicks
Bred by Snyder
Reserve Ewe: Peters
Bred by Peters
   
   
SHROPSHIRES
 
Champion Ram: Dalton Hicks
Bred by Ebert
 
   
Champion Ewe: Dalton Hicks
Bred by Mrozinski
Reserve Ewe: Dalton Hicks
Bred by Rife
   
   
SUFFOLKS  
Champion Ram: Michael Torrone
Bred by MacCauley
Reserve Ram: Northern Oklahoma College
Bred by Northern Oklahoma College
   
Champion Ewe: Kade Hodges
Bred by McLaughlin/Griffin
Reserve Ewe: Michael Torrone
Bred by Sandage
   
   
DORPERS  
Champion Ram: Alan Mcanelly Reserve Ram: Seth Gillespie
Bred by Riverwood
   
Champion Ewe: Alan Mcanelly Reserve Ewe: Alan Mcanelly
   
   
RAMBOUILLETS  
Champion Ram: Kade Hodges
Bred by Benz
Reserve Ram: Leah Bauer
Bred by JW
   
Champion Ewe: Kade Hodges
Bred by Bar J Bar
Reserve Ewe: Kade Hodges
Bred by Marshall
   
   
COLUMBIAS  
Champion Ram: Ethan Eckhoff
Bred by Key
Reserve Ram: Ory Eckhoff
Bred by Gerhart
   
Champion Ewe: Ory Eckhoff
Bred by Key
Reserve Ewe: Ory Eckhoff
Bred by Gerhart
   
   
JUNIOR SHOW  
SOUTHDOWNS  
Champion Ram: Reed Sultemeier
Bred by Fritz
Reserve Ram: Shane Flanagan
Bred by Flanagan
   
Champion Ewe: Reed Sultemeier
Bred by Fritz
Reserve Ewe: Shane Flanagan
Bred by Flanagan
   
   
DORPERS  
Champion Ram: Seth Gillespie
Bred by Riverwood
Reserve Ram: Kira Marie Wells
Bred by Powell
   
Champion Ewe: Seth Gillespie
Bred by Riverwood
Reserve Ewe: Hannah Celella
Bred by DC
   
   
HAMPSHIRES  
Champion Ram: James Schrah
Bred by Turner
Reserve Ram: Catherine Ringel
Bred by Ellerbrock
   
Champion Ewe: Catherine Ringel
Bred by Miller
Reserve Ewe: Chelsey Peters
Bred by Willwerth
   
   
DORSETS  
Champion Ram: Stuart Cole Speck
Bred by AMYX
 
   
Champion Ewe: James Schrah
Bred by Griffith
Reserve Ewe: James Schrah
Bred by Lively
   
   
SHROPSHIRES  
Champion Ram: Hunter Brockelman
Bred by Brockelman
Reserve Ram: Hunter Brockelman
Bred by Brockelman
   
Champion Ewe: Hunter Brockelman
Bred by Brockelman
Reserve Ewe: Hunter Brockelman
Bred by Brockelman
   
   
SUFFOLKS  
Champion Ram: Hunter Brockelman
Bred by Brockelman
Reserve Ram: Kade Hodges
Bred by D&A
   
Champion Ewe: Dylan Chilcutt
Bred by Slack
Reserve Ewe: Cody Mayfield
Bred by Coy Harris
   
   
RAMBOUILLETS  
Champion Ram: Tamara Kott
Bred by Benz
Reserve Ram: Kade Hodges
Bred by Benz
   
Champion Ewe: Caleb Kott
Bred by Arosmond
Reserve Ewe: Kade Hodges
Bred by Benz
   
   
COLUMBIAS  
Champion Ram: Ethan Eckhoff
Bred by Key
Reserve Ram: Ory Eckhoff
Bred by Grehart
   
Champion Ewe: Ory Eckhoff
Bred by Grehart
Reserve Ewe: Ethan Eckhoff
Bred by Key

 

 

  NAILE Open Sheep Show

SUPREME CHAMPION RAM: Cheviot - Spilde
SUPREME CHAMPION RAM: Shropshire - Clark


NATURAL COLOREDS
Grand Ram: Paulus (Yearling, Bred by Bel-Mar)
Res Grand Ram: Kuykendall (Spring, Bred by Kuykendall)
Grand Ewe: Pines End/Wolf (Fall, Bred by McDaniel Brothers)
Res Grand Ewe: Kuykendall (Spring, Bred by Kuykendall)


FITTED HAMPSHIRES
Grand & Jr Champion Ram: Kjeldgaard (March, bred by Kjeldgaard)
Res Grand & Sr Champion Ram: L&L (Yearling, Bred by L&L)
Res Sr Champion Ram: Rikow (Yearling, Bred by Rikow)
Res Jr Champion Ram: Strawberry Fields (Feb, Bred by Mumm)
Grand & Sr Champion Ewe: Nelson (Class 1 Yearling, Bred by Nelson)
Res Grand & Jr Champion Ewe: Steffens (Feb, Bred by Steffens)
Res Sr Champion Ewe: Mumm (Class 2 Yearling, Bred by Mumm)
Res Jr Champion Ewe: Pullin (Jan, Bred by Houghtaling)

SLICK SHEARED HAMPSHIRES
Champion Ram: Holly Swearingen (March, Bred by Swearingen)
Res Champion Ram: Northern Oklahoma College (Feb, Bred by NOC)
Champion Ewe: Caskey (Yearling, Bred by Caskey)
Res Champion Ewe: Izzy Wade (Yearling, Bred by Wade)


MONTADALES
Grand & Sr Champion Ram: Smith (Yearling, Bred by Smith)
Res Grand & Res Sr Champion: Poppen (Yearling, Bred by Poppen)
Jr Champion Ram: Temple (Jan)
Res Jr Champion Ram: Poppen (2nd Jan)
Grand & Sr Champion Ewe: Kuykendall (Yearling, Bred by Kuykendall)
Res Grand & Jr Champion Ewe: Ekern (Jan, Bred by Ekern)
Res Sr Champion Ewe: Old Dad Montadales (Yearling, Bred by Terrell)
Res Jr Champion Ewe: Fleck (March, Bred by Fleck)


TUNIS
Grand & Sr Champion Ram: Triple M (Yearling, Bred by Triple M)
Res Grand & Jr Champion Ram: Schambow (Feb, Bred by Schambow)
Res Sr Champion Ram: RQL (Yearling, Bred by RQL)
Res Jr Champion Ram: RQL (Feb, Bred by RQL)
Grand & Sr Champion Ewe: Schambow (Yearling, Bred by Schambow)
Res Grand & Jr Champion Ewe: Sara Fuhrman (Jan, Bred by BWLC)
Res Sr Champion Ewe: Uptown Farms (Yearling, Bred by Uptown)
Res Jr Champion Ewe: Bruns (Early Feb, Bred by Bruns)


OXFORDS
Champion Ram: Winning Ways (Early, Bred by Winning Ways)
Reserve Ram: Jacob Mohr (2nd Early, Bred by FSF)
Grand & Sr Champion Ewe: Double O Oxfords (Yearling, Bred by Double O)
Res Grand & Res Sr Champion Ewe: Winning Ways (2nd Yearling, Bred by Winning Ways)
Jr Champion Ewe: Double A Oxfords (January)
Res Jr Champion Ewe: Double A Oxfords (March)


DORPERS
Champion Ram: Seth Gillespie (Yearling, Bred by Riverwood)
Reserve Ram: Riverwood (Fall, Bred by Riverwood)
Champion Ewe: Seth Gillespie (Spring, Bred by Lonestar)
Reserve Ewe: Jessica Larrick (Yearling, Bred by Dry Creek)

WHITE DORPERS
Champion Ram: Riverwood (Fall, Bred by Riverwood)
Reserve Ram: University of Kentucky (Spring, Bred by UK)
Champion Ewe: Riverwood (Fall, Bred by Riverwood)
Reserve Ewe: Riverwood (Yearling, Bred by Riverwood)


HORNED DORSETS
Grand & Sr Champion Ram: Paul Cassell (Yearling, Bred by Cassell)
Res Grand & Jr Champion Ram: Tim Gadsy (Spring, Bred by Gadsby)
Res Sr Champion Ram: Jeff McDaniel (Early Fall, Bred by Gadbsy)
Res Jr Champion Ram: Paul Cassell (Winter, Bred by Cassell)

Grand & Sr Champion Ewe: Keegan Padgett (Yearling, Bred by Sink)
Res Grand & Jr Champion Ewe: Houfe Dorsets (Late Fall, Bred by Lance Thompson)
Res Sr Champion Ewe: Paul Cassell (Yearling, Bred by Cassell)
Res Jr Champion Ewe: Noah Richardson (Spring, Bred by Richardson)


SLICK SHEARED SUFFOLKS
Grand & Sr Champion Ram: MacCauley Suffolks (Yearling, Bred by MacCauley)
Res Grand & Jr Champion Ram: Phantom Hills (Late, Bred by Phantom Hills)
Res Sr Champion Ram: MacCauley Suffolks (Fall, Bred by MacCauley)
Res Jr Champion Ram: MacCauley Suffolks (Early, Bred by MacCauley)

Grand & Sr Champion Ewe: Phantom Hills (Yearling, Bred by Phantom Hills)
Res Grand & Jr Champion Ewe: MacCauley Suffolks (Early, Bred by MacCauley)
Res Sr Champion Ewe: MacCauley Suffolks (Fall, Bred by Kimm)
Res Jr Champion Ewe: Wilford Suffolks (Early, Bred by Wilford)



FITTED SUFFOLKS
Grand & Sr Champion Ram: Mid-Sid Farm (Yearling, Bred by Mil-Sid)
Res Grand & Res Sr Champion Ram: MacCauley Suffolks (Yearling, Bred by MacCauley)
Jr Champion Ram: Schambow (February, Bred by Schambow)
Res Jr Champion Ram: MacCauley Suffolks (January, Bred by MacCauley)

Grand & Sr Champion Ewe: MacCauley Suffolks (Class 1 Yearling, Bred by MacCauley)
Res Grand & Res Sr Champion Ewe: Chuck Ream (Class 3 Yearling, Bred by Ream)
Jr Champion Ewe: Schambow (Early February, Bred by Schambow)
Res Jr Champion Ewe: 5 Star J (Late February, Bred by 5 Star)


POLLED DORSETS
Grand & Sr Champion Ram: Millennium Farms (Yearling, Bred by Ram & Ewe)
Res Grand & Jr Champion Ram: Klampe (Winter, Bred by Klampe)
Res Sr Champion Ram: Ram & Ewe (Yearling, Bred by Ram & Ewe)
Res Jr Champion Ram: Riverwood (Spring, Bred by Riverwood)

Grand & Sr Champion Ewe: Mithoefer Dorsets (Fall Yearling, Bred by Jensen)
Res Grand & Jr Champion Ewe: Klampe (Winter, Bred by Klampe)
Res Sr Champion Ewe: Sarah Moore (Late Yearling, Bred by Lauden Acres)
Res Jr Champion Ewe: Northern Starr (Late Fall, Bred by Bauck)

Champion Slicked Ewe: Austin Hicks (Yearling, Bred by Hicks)
Reserve Slicked Ewe: Kylie Schakel (Bred by Schakel)



SOUTHDOWNS
Grand & Sr Champion Ram: Forsee (Yearling, Bred by Forsee)
Res Grand & Jr Champion Ram: Northern Starr (March, Bred by Haven Point)
Res Sr Champion Ram: Audra Brown (Yearling, Bred by Forsee)
Res Jr Champion Ram: Forsee (February, Bred by Forsee)

Grand & Jr Champion Ewe: Adriana Wendland (January, Bred by Maddox)
Res Grand & Sr Champion Ewe: Forsee (Class 2 Yearling, Bred by Forsee)
Res Sr Champion Ewe: Kylie Schakel (Fall, Bred by Haven Point)
Res Jr Champion Ewe: Ellie Hanson (March, Bred by Northern Starr)



SHROPSHIRES
Grand & Jr Champion Ram: Erik Mrozinski (Early, Bred by Mrozinski)
Res Grand & Res Jr Champion Ram: Rife (Late, Bred by Rife)
Sr Champion Ram: Michael Anderson (Fall, Bred by Anderson)
Res Sr Champion Ram: Joyful (Yearling, Bred by Hawkings)

Grand & Sr Champion Ewe: Colby Clark (Early Yearling, Bred by Clark)
Res Grand & Jr Champion Ewe: Dalton Hicks (Jan, Bred by Mrozinski)
Res Sr Champion Ewe: City Limits (2nd Early Yearling, Bred by City Limits)
Res Jr Champion Ewe: Erik Mrozinski (February, Bred by Mrozinski)



COLUMBIAS
Champion Ram: Isaiah Bauck (Late, Bred by Bauck)
Reserve Ram: Charles Worm (Early, Bred by Rench)
Champion Ewe: Isaiah Bauck (Yearling, Bred by RMF)
Reserve Ewe: Jess Manthe (Fall, Bred by Cook)

 

 


November 11, 2012
Judges: Rob Zelinski, Ryan Hendricks, Jake Reister

SUPREME CHAMPION EWE: Olivia Waggoner (Polled Dorset Yearling Ewe, Bred by Waggoner)

BORDER CHEVIOTS
Champion Ram: Kade Spilde (Late Spring, Bred by Spilde)
Reserve Ram: Paige Clyde (2nd Late Spring, Bred by Clyde)
Champion Ewe: Jenna Davis (Yearling Ewe)
Reserve Ewe: Kade Spilde (Late Spring, Bred by Spilde)

COLUMBIAS
Champion Ram: Jess Manthe (Spring)
Reserve Ram: Jess Manthe (Fall)
Champion Ewe: Jess Manthe (Yearling)
Reseerve Ewe: Justin Taylor (Fall)

OXFORDS
Champion Ram: Jacob Mohr (Early Spring)
Reserve Ram: Jacob Mohr (Late Spring)
Champion Ewe: Jacob Mohr (Early Spring)
Reserve Ewe: Ty Miller (Slicked Yearling)

BORDER LEICESTERS
Champion Ram: Paige Vincent (Late Spring)
Reserve Ram: Callie Taylor (Early Spring)
Champion Ewe: Callie Taylor (Early Spring)
Reserve Ewe: Connor Vincent (Yearling)

DORPERS
Champion Ram: Jessica Larrick (Spring, Bred by Dry Creek)
Reserve Ram: Wyatt Wertz (Winter, Bred by Guenther)
Champion Ewe: Jessica Larrick (Sr Yearling Ewe)
Reserve Ewe: Inbody Bros. (Jr Yearling Ewe)

SOUTHDOWNS
Champion Ram: Morgan and Preston Forsee (February, Bred by Forsee)
Reserve Ram: Emily Johnson (March, Bred by A&M Ranch)
Grand & Sr Champion Ewe: Morgan and Preston Forsee (Late Yearling, Bred by Forsee)
Res Grand & Jr Champion Ewe: Derek Wilson (March, Bred by Wilson)
Res Sr Champion Ewe: Jenna Langer (Early Yearling, Bred by MB Genetics)
Res Jr Champion Ewe: Klay Verhaeghe (Late February, Bred by Forsee)

RAMBOUILLETS
Champion Ram: Cory Behr (January)
Champion Ewe: Cory Bearing (Spring)

NATURAL COLOREDS
Champion Ram: Emily Anderson (Jr Ram Lamb, Bred by Katherine Kuykendall)
Reserve Ram: Chelsea Bilyeu (2nd Jr Ram Lamb, Bred by Bilyeu)
Champion Ewe: Madison Corzatt (Jr Ewe Lamb, Bred by Corzatt)
Reserve Ewe: Kodi Paulus (Early Yearling, Bred by Bel-Mar)

POLLED DORSETS
Champion Ram: Michael Pope (Fitted Spring, Bred by Pope)
Reserve Ram: Spilde cousins (Fitted Fall, Bred by Spilde)
Grand & Sr Champion Ewe: Olivia Waggoner (Late Yearling, Bred by Pine Ridge)
Res Grand & Jr Champion Ewe: Thomas Vandeventer (Late Fall, Bred by Twin Oaks)
Res Sr Champion Ewe: Kaitlyn Verhaeghe (Early Yearling, Bred by Shepherd's View)
Res Jr Champion Ewe: Sidney DeVries (Spring, Bred by DeVries)

CORRIEDALES
Champion Ram: Alec Wibben (Jr Ram Lamb, Bred by Bollway)
Reserve Ram: Cody Morris (Fall, Bred by Morris)
Champion Ewe: Cody Morris (February)
Reserve Ewe: Friesz (Yearling)

HAMPSHIRES
Grand & Champion Fitted Ram: Aaron Held (Fall, Bred by Held)
Res Grand & Res Champion Fitted Ram: Ali Higgs (Late Spring, Bred by Highbridge)
Champion Slicked Ram: Holly Swearingen (Late)
Reserve Slicked Ram: Ty Thorson (January, Bred by Rupnow Hamps/Metro Hamps)
Grand & Champion Fitted Ewe: Beau Mumm (Yearling)
Reserve Grand & Res Fitted Ewe: Aaron Held (2nd Yearling)
Champion Slicked Ewe: Ava Shroyer (Yearling, Bred by Shroyer)
Reserve Slicked Ewe: Izzy Wade (Yearling, Bred by Feller)

ROMNEYS
Champion Ram: Ethan Kennedy (Jr Ram Lamb, Bred by J&M)
Reserve Ram: Cameron Snyder (2nd Jr Ram Lamb, Bred by Little Hooves)

SUFFOLKS
Champion Ram: Chris MacCauley (Spring, Bred by MacCauley)
Reserve Ram: Rhett Zelinski (Late Spring, Bred by Harder)
Grand & Sr Champion Ewe: Chris MacCauley (Early Yearling, Bred by MacCauley)
Res Grand & Res Sr Champion Ewe: Jacinda Thompson (Late Yearling, Bred by 5 Star)
Jr Champion Ewe: Jacinda Thompson (February 15-29 Ewe, Bred by 5 Star)
Res Jr Champion Ewe: Chris MacCauley (March & Later Ewe, Bred by North Star)
Champion Slicked Ewe: Joel Flanders (January, Bred by VIP)
Reserve Slicked Ewe: Jacen Wilinski (Late Spring, Bred by DDJ)

WHITE LINCOLNS
Champion Ram: Hannah Lamb
Champion Ewe: Hannah Lamb (Yearling)
Reserve Ewe: Tayler Garges (Late Spring, Bred by Mohr)

MONTADALES
Champion Ram: Abilene Gatson (January, Bred by Baugh & Dunn)
Reserve Ram: Blake Fate (February, Bred by Bruns)

NATURAL COLORED LINCOLNS
Champion Ram: Sabrina Richert (Late Spring)
Reserve Ram: Alaina Richert

HORNED DORSETS
Champion Ram: Keegan Padgett (Spring, Bred by Cassell)
Reserve Ram: Austin Inbody (Fall, Bred by Richardson)
Grand & Sr Champion Ewe: Keegan Padgett (Yearling, Bred by Sink)
Res Grand & Res Sr Champion Ewe: Keegan Padgett (2nd Yearling, Bred by Cassell)
Jr Champion Ewe: Britton Francis (Late Fall, Bred by Cassell)
Res Jr Champion Ewe: Keegan Padgett (Spring, Bred by Cassell)

TUNIS
Champion Ram: Rachel Schambow (Early Spring, Bred by Schambow)
Reserve Ram: Kaleb Schakel (2nd Early Spring, Bred by Schambow)
Champion Ewe: Sara Fuhrman (January, Bred by BWLC)
Reserve Ewe: Rachel Schambow (Early Yearling, Bred by Schambow)

SHROPSHIRES
Champion Ram: Rachel Flanders (Early Spring, Bred by VIP)
Reserve Ram: Colby Clark (Late Spring, Bred by Clark)
Champion Ewe: Madison Kirchman (Late Yearling, Bred by Rueber)
Reserve Ewe: Brianna Brockmann (January, Bred by Brockmann)

 

Great Lakes State Fair
OPEN SHOW:
Supreme Ram: Rincker (Southdown)
Supreme Ewe: Rincker (Southdown)

JUNIOR SHOW:
Supreme Ram: Plank
Supreme Ewe: Mallory Bowers - Bred by Mapolyne (Southdown)

 

 

Nebraska State Fair
August 25-26
Open Show - Judge: Tom Willwerth

SOUTHDOWNS
Champion Ram: Hammer/Anderson (Spring)
Reserve Ram: Wyncrest (Fall)
Champion Ewe: Wyncrest (Yearling)
Reserve Ewe: Gillmore Southdowns (Spring)

SUFFOLKS
Champion Ram: WEG (Yearling)
Reserve Ram: Mae Farms (Yearling)
Champion Ewe: WEG (Yearling)
Reserve Ewe: Knutzen (Spring)

DORSETS
Champion Ram: Wyncrest (Fall)
Reserve Ram: Ebert (Spring)
Champion Ewe: Wyncrest (Yearling)
Reserve Ewe: Ebert (Yearling)

MONTADALES
Champion Ram: My Montadales (Spring)
Reserve Ram: My Montadales (Spring)
Champion Ewe: My Montadales (Fall)
Reserve Ewe: My Montadales (Yearling)

SHROPSHIRES
Champion Ram: Ebert (Spring)
Reserve Ram: WEG (Yearling)
Champion Ewe: WEG (Fall)
Reserve Ewe: Richardson Shropshires (Spring)

HAMPSHIRES
Champion Ram: Fuller Bros. (Fall)
Reserve Ram: Phyllis Davison (Spring)
Champion Ewe: Phyllis Davison (Yearling)
Reserve Ewe: Phyllis Davison (Yearling)

OXFORDS
Champion Ram: Reid Family Oxfords
Reserve Ram: Reid Family Oxfords
Champion Ewe: Reid Family Oxfords
Reserve Ewe: Reid Family Oxfords

 

Junior Show
Champion and Reserve Registered Ewes
Champion Drive Breeding Sheep

 

 

Missouri State Fair

HAMPSHIRE JR SHOW

Champion Ram: Jerry Daniels (January, Bred by Plaza)
Reserve Ram: Jerry Daniels (March, Bred by Spoonster)

Champion Ewe: Jerry Daniels (Yearling, Bred by Plaza)
Reserve Ewe: Blake Beeson (January, Bred by Spoonster)

Yearling Rams: 1st - Lambert (Bred by Lambert); 2nd - Wagoner (Bred by Bobendrier)

Fall Ram Lambs: 1st - Wagoner (Bred by Wagoner)

Spring Ram Lambs: 1st - Spoonster (Bred by Spoonster); 2nd - Dillard (Bred by Held)

Yearling Ewes: 1st - Ray Kay (Bred by Krackow); 2nd - Spoonster (Bred by Spoonster)

Slick Sheared Yearling Ewes: 1st - Dillard (Bred by Held)

Early Ewe Lambs: 1st - Ray Kay (Bred by Krackow); 2nd - Blake Beeson (Bred by Spoonster)

Late Ewe Lambs: 1st - Dillard (Bred by Held); 2nd - Spoonster (Bred by Spoonster)

 

 

Illinois State Fair

JUNIOR SHOW
Supreme Champion Ewe: Alesha Binkley (Commercial, Bred by Rule)
Supreme Champion Ram: Sarah Moore (Dorset, Bred by Reece)


SOUTHDOWNS
Judge: Evan Snyder, PA

Champion Ram: A&M Ranch (Early Spring)
Reserve Ram: Wilson (Fall)

Yearling Rams: 1st - Rincker Southdowns
Fall Ram Lambs: 1st - Wilson (Reserve Champion)
Early Spring Ram Lambs: 1st - A&M Ranch (Champion)

Champion Ewe: Olson/Dey (Yearling Class 1, Bred by Willwerth)
Reserve Ewe: Wilson (Late Spring, Bred by Wilson)

Yearling Ewes Class 1: 1st - Olson/Dey (Champion)
Yearling Ewes Class 2: 1st - Wilson
Fall Ewe Lambs: 1st - Wilson
Early Spring Ewe Lambs: 1st - Rincker Southdowns
Late Spring Ewe Lambs: 1st - Wilson (Reserve Champion)


SUFFOLKS
Judge: Steve Taylor, PA

Champion Ram: Livermore (Late Spring)
Reserve Ram: Phantom Hills (2nd Late Spring)

Champion Ewe: MacCauley Suffolks (Yearling Class 1)
Reserve Ewe: Phantom Hills (Early Spring)


OXFORDS
Judge: Steve Taylor, PA

Champion Ram: Meyer/Benjamin (Late Spring)
Reserve Ram: Winning Ways (Early Spring)

Champion Ewe: Winning Ways (Yearling)
Reserve Ewe: Rachel Dey (Early Spring)


HAMPSHIRES
Judge: Steve Taylor, PA

Champion Ram: Colten Gehlbach (Yearling)
Reserve Ram: Meyer (2nd Yearling)

Champion Ewe: Meyer (Yearling)
Reserve Ewe: Meyer (Late Spring)


CHEVIOTS
Judge: Steve Taylor, PA

Champion Ram: Rincker/Woods (Late Spring)
Reserve Ram: Kuykendall (2nd Late Spring)

Champion Ewe: Kuykendall (Yearling)
Reserve Ewe: Kuykendall (2nd Yearling)


MONTADALES
Judge: Steve Taylor, PA

Champion Ram: Kuykendall (Yearling)
Reserve Ram: McGrew (Spring)

Champion Ewe: Kuykendall (Yearling Class 2)
Reserve Ewe: Smith (Yearling Class 1)


DORSETS
Judge: Steve Taylor, PA

Champion Ram: Purple Ribbon (Spring)
Reserve Ram: Mithoefer (2nd Spring)

Champion Ewe: Mithoefer (Yearling, Bred by Jensen)
Reserve Ewe: Sidney DeVries (Fall, Bred by Lauden Acres)

 



Indiana State Fair
JUNIOR SHOW
Supreme Ewe: Jacinda Thompson (Southdown, Bred by Northern Starr)
Reserve Supreme Ewe: Mitch Mrozinski (Commercial, Bred by Shroyer)

 

Ohio State Fair
July 28 - August 4, 2012

POLLED DORSETS
August 4, 2012 - Judge: John Mrozinski, Rolling Prairie, IN

Champion Ram: Kristina Repasky (Yearling, Haven Point 1106)
Reserve Ram: Mithoefer Dorsets (Winter, Mithoefer 2028)

Yearling Rams: 1st - Kristina Repasky (Champion, Haven Point 1106); 2nd - Kodi & Kamron Paulus (Bel-Mar 1610)

Senior Ram Lambs: 1st - Riverwood Farms (RF 5761); 2nd - Kylie Schakel (Millennium 1154)

Int. Ram Lambs: 1st - Riverwood Farms (RF 5787); 2nd - Michael Pope (PD 134)

Winter Ram Lambs: 1st - Mithoefer Dorsets (Reserve Champion, Mithoefer 2028); 2nd - Riverwood Farms (RF 5808)

Spring Ram Lambs: 1st - Riverwood Farms (RF 5825); 2nd - Kristina Repasky (NSLS 1106)

Slick Shorn Ram Lambs: 1st - Tyler Myers (T. Myers 8571); 2nd - John DeGroat (DeGroat 206)

Pair of RL: 1st - Riverwood Farms; 2nd - Mithoefer Dorsets

 

Champion Ewe: Mithoefer Dorsets (Early Yearling, Jensen 51)
Reserve Ewe: Riverwood Farms (Late Yearling, Mithoefer 1077)

Early Yearling Ewes: Mithoefer Dorsets (Champion, Jensen 51); 2nd - Kristina Repasky (Haven Point 1023)

Late Yearling Ewes: 1st - Riverwood Farms (Reserve Champion, Mithoefer 1077); 2nd - Kristina Repasky (Pine Ridge 1165)

Slick Shorn Yearling Ewes: 1st - Riverwood Farms (RF 5676); 2nd - Kylie Schakel (Millennium 1051)

Pair of YE: 1st - Mithoefer; 2nd - Riverwood Farms

Sr Ewe Lambs: 1st - Michael Pope (Spilde 8737); 2nd - McCarthy Dorsets (McCarthy 2004)

Int Ewe Lambs: 1st - Riverwood Farms (RF 5780); 2nd - Michael Pope (PD 122)

Winter Ewe Lambs: 1st - Mithoefer Dorsets (Mithoefer 2037); 2nd - Riverwood Farms (RF 5804)

Spring Ewe Lambs: 1st - Mithoefer Dorsets (Mithoefer 2042); 2nd - Michael Pope (PD 137)

Slick Shorn Ewe Lambs: 1st - Kristina Repasky (NSLS 11301); 2nd - Kristina Repasky (NSLS 11268)

Pair of EL: 1st - Mithoefer; 2nd - Michael Pope

Flock: 1st - Mithoefer; 2nd - Riverwood Farms

Premier Exhibitor: Mithoefer


HORNED DORSETS
August 4, 2012 - Judge: John Mrozinski, Rolling Prairie, IN

Champion Ram: Paul Cassell (Yearling, PRC 212)
Reserve Ram: Shotts Sisters (Fall, Shotts 1003)

Fall Ram Lambs: 1st - Shotts Sisters (Reserve Champion, Shotts 1003); 2nd - Paul Cassell (PRC W6138)

Spring Ram Lambs: 1st - Paul Cassell (PRC W6247); 2nd - Shotts Sisters (Shotts 1023)

Slick Shorn Ram Lambs: 1st - Paul Cassell (Cassell W6196); 2nd - Jackson Crawford (Battle Run 29)

Pair of RL: 1st - Cassell; 2nd - Shotts

 

Champion Ewe: Paul Cassell (Yearling, PRC PR209)
Reserve Ewe: Micah McCoy (Fall, Root 609)

Yearling Ewes: 1st - Paul Cassell (Champion, PRC PR209); 2nd - Shotts Sisters (PRC Pink 465)

Slick Shorn Yearling Ewes: 1st - Kevin Whitmer (Whitmer 185); 2nd - Paul Cassell (Cassell W5431)

Pair of YE: 1st - Cassell; 2nd - Shotts

Fall Ewe Lambs: 1st - Micah McCoy (Reserve Champion, Root 609); 2nd - Shotts (PRC W6144)

Spring Ewe Lambs: 1st - Kevin Whitmer (Whitmer 192); 2nd - Paul Cassell (Cassell W6245)

Slick Shorn Ewe Lambs: 1st - Paul Cassell (PRC W6198); 2nd - Shotts (Shots 1010)

Pair of EL: 1st - Cassell; 2nd - Shotts

Flock: 1st - Cassell; 2nd - Shotts

Premier Exhibitor: Cassell


CHEVIOTS
August 3, 2012 - Judge: Eric Bruns, OH

Champion Ram: Katherine Kuykendall (Jr Ram Lamb, Kuykendall 688A)
Reserve Ram: Chuck & Denise Orr (2nd Jr, Misty Acres 1212)

Yearling Ram: 1st - Walter Cox (Cox TLC 0268)

Sr Ram Lambs: 1st - Bryan Macomber (Misty Acres 1186); 2nd - Chuck & Denise Orr (J. Woods 1841)

Int. Ram Lambs: 1st - K&C Copeland (Copeland 1105)

Jr Ram Lambs: 1st - Katherine Kuykendall (Champion, Kuykendall 688A); 2nd - Chuck & Denise Orr (Reserve Champion, Misty Acres 1212)

 

Champion Ewe: Katherine Kuykendall (Yearling, Kuykendall 582)
Reserve Ewe: Chuck & Denise Orr (Fall, Misty Acres 1191)

Yearling Ewes: Katherine Kuykendall (Champion, Kuykendall 582); 2nd - Katherine Kuykendall (Kuykendall 557)

Slick Shorn Yearling Ewes: 1st - Chuck & Denise Orr (Misty Acres 1159); Chuck & Denise Orr (Misty Acres 1152)

Pair of YE: 1st - Kuykendall; 2nd - Orr

Fall Ewe Lambs: 1st - Chuck & Denise Orr (Reserve Champion, Misty Acres 1191); 2nd - K&C Copeland (Traglia 201208)

Int Ewe Lambs: 1st - Chuck & Denise Orr (Misty Acres 1200); 2nd - Katherine Kuykendall (Kuykendall 683)

Jr Ewe Lambs: 1st - Katherine Kuykendall (Kuykendall 846); 2nd - Robert Hunter (Hunter 253)

Slick Shorn Ewe Lambs: 1st - Walter Cox (Cox 0345)

Pair of EL: 1st - Orr; 2nd - Kuykendall

Flock: 1st - Kuykendall; 2nd - Orr


MONTADALES
August 4, 2012 - Judge: John Mrozinski, Rolling Prairie, IN

Champion Ram: Kuykendall Montadales (Yearling, Kuykendall 818)
Reserve Ram: Kuykendall Montadales (Late Spring, Kuykendall 832)

Yearling Rams: 1st - Kuykendall Montadales (Champion, Kuykendall 818); 2nd - Allison Carpenter (Carpenter 1027)

Early Ram Lambs: 1st - Randall Shull (Shull 1209); 2nd - Ariel Watson (Childs 1432)

Late Ram Lambs: 1st - Kuykendall Montadales (Reserve Champion, Kuykendall 832); 2nd - Trisha Seckel (Seckel 21)

Slick Shorn Ram Lambs: 1st - Randall Shull (Shull 1203); 2nd - Ariel Watson

Pair of RL: 1st - Randall Shull; 2nd - Ariel Watson

 

Champion Ewe: Kuykendall Montadales (Yearling, Kuykendall 811)
Reserve Ewe: Kuykendall Montadales (Early Spring, Kuykendall 830)

Yearling Ewes: 1st - Kuykendall Montadales (Yearling, Kuykendall 811); 2nd - Trisha Seckel (Kuykendall 824)

Slick Shorn Yearling Ewes: 1st - Stephen Blair (Clair 1-704); 2nd - Randall Shull (Shull 1111)

Pair of YE: 1st - Kuykendall Montadales; 2nd - Trisha Seckel

Fall Ewe Lambs: 1st - Stephen Blair

Early Spring Ewe Lambs: 1st - Kuykendall Montadales (Reserve Champion, Kuykendall 830); 2nd - Randall Shull (3J Coers 700)

Late Spring Ewe Lambs: 1st - Kuykendall Montadales (Kuykendall 837); 2nd - Ariel Watson (Watson AW 1236)

Slick Shorn Ewe Lambs: 1st - Ariel Watson (Watson 1220); 2nd - Allison Carpenter (Carpenter 1018)

Pair of EL: 1st - Kuykendall Montadales; 2nd - Ariel Watson

Flock: 1st - Kuykendall Montadales; 2nd - Randall Shull

Premier Exhibitor: Kuykendall Montadales


SHROPSHIRES
August 3, 2012 - Judge: John Mrozinski, Rolling Prairie, IN

Champion Ram: Rife Shropshires (Early Spring, Rife 12-081)
Reserve Ram: Pence Farms (Yearling, Anderson 11-05)

Yearling Rams: 1st - Pence Farms (Reserve Champion, Anderson 11-05); 2nd - City Limits (CLSF 1102)

Fall Ram Lambs: 1st - City Limits (CLSF 1156); 2nd - Rife Shropshires (Rife 12-016)

Early Spring Ram Lambs: 1st - Rife Shropshires (Champion, Rife 12-081); 2nd - Evans Shropshires (Mrozinski 12-15)

Late Spring Ram Lambs: 1st - Isler Shropshires (Isler 1273); 2nd - Rife Shropshires (Rife 12-147)

Pair of RL: 1st - Rife; 2nd - City Limits

 

Champion Ewe: City Limits (Early Yearling, CLSF 1104)
Reserve Ewe: Pence Farms (Int. Ewe Lamb, PF 12-06)

Early Yearling Ewes: 1st - City Limits (Champion, CLSF 1104); 2nd - Sean Bryant (Bryant 11-066)

Late Yearling Ewes: 1st - Rife Shropshires (Rife 11-177); 2nd - Pence Farms (PF 11-17)

Pair of YE: 1st - Rife; 2nd - Sean Bryant

Fall Ewe Lambs: 1st - City Limits (CLSF 1155); 2nd - Rife Shropshires (Rife 12-013)

Early Spring Ewe Lambs: 1st - Matt Dirlam; 2nd - Isler Shropshires (Isler 1258)

Int. Spring Ewe Lambs: 1st - Pence Farms (Reserve Champion, PF 12-06); 2nd - Rife Shropshires (Rife 12-112)

Late Spring Ewe Lambs: 1st - City Limits (CLSF 1229); 2nd - Pence Farms (PF 12-21)

Pair of EL: 1st - City Limits; 2nd - Pence

Set of Twin Lambs: 1st - City Limits; 2nd - Rife

Pen of 4: 1st - City Limits; 2nd - Rife

Flock: 1st - Rife; 2nd - City Limits

Premier Exhibitor: City Limits


SUFFOLKS
August 3, 2012 - Judge: Steve Taylor, PA

Champion Ram: EB Suffolks (Yearling, EB Suffolks 261)
Reserve Ram: MacCauley Suffolks (Fall, MacCauley 2527)

Yearling Rams: 1st - EB Suffolks (Champion, EB Suffolks 261); 2nd - Jim Roman & Family

Fall Ram Lambs: 1st - MacCauley Suffolks (Reserve Champion, MacCauley 2527); 2nd - James Klamfoth (Begg 144)

Early Spring Ram Lambs: 1st - Will & Connie Schakel (Hawkins 1203); 2nd - MacCauley Suffolks (MacCauley 2582)

Late Spring Ram Lambs: 1st - Deanna Knapke; 2nd - EB Suffolks (EB Suffolks 264)

Slick Shorn Ram Lambs: 1st - Rob & Lisa Frost & Family (Frostaire Farms 1058); 2nd - Jim Roman & Family

Pair of RL: 1st - MacCauley Suffolks; 2nd - EB Suffolks

 

Champion Ewe: MacCauley Suffolks (Early Yearling, MacCauley 2422)
Reserve Ewe: Orwick & Family (Late Yearling, Orwick 596)

Early Yearling Ewes: 1st - MacCauley Suffolks (Champion, MacCauley 2422); 2nd - Orwick & Family (Orwick 598)

Late Yearling Ewes: 1st - Orwick & Family (Reserve Champion, Orwick 596); 2nd - Mara Wallace (Flying G 2147)

Slick Shorn Yearling Ewes: 1st - Deanna Knapke; 2nd - James Klamfoth (Phantom Hills 11-3)

Pair of YE: 1st - Orwick; 2nd - MacCauley Suffolks

Fall Ewe Lambs: 1st - Allie Begg (Begg 145); 2nd - MacCauley Suffolks (MacCauley 2534)

Early Spring Ewe Lambs: 1st - James Klamfoth (Baumgartner 1202); 2nd - MacCauley Suffolks (MacCauley 2594)

Int. Spring Ewe Lambs: 1st - EB Suffolks (Silver Dollar 1215); 2nd - James Klamfoth (Maple Lawn 1231)

Late Spring Ewe Lambs: 1st - MacCauley Suffolks (MacCauley 2659); 2nd - EB Suffolks (EB Suffolks 268)

Slick Shorn Ewe Lambs: 1st - Wiford Suffolks (Wiford 286); 2nd - Wiford Suffolks (Wiford 283)

Pair of EL: 1st - James Klamfoth; 2nd - EB Suffolks

Flock: 1st - MacCauley Suffolks; 2nd - EB Suffolks

Premier Exhibitor: MacCauley Suffolks


TUNIS
August 2, 2012 - Judge: Jeff Neal, OH

Champion Ram: Barnes Farms (Yearling, Scarlet & Gray 1108)
Reserve Ram: Bruns Tunis (2nd Yearling, Bruns 1101)

Fall Ram Lambs: 1st - Mom's Tunis (Mom's Tunis 573)

January Ram Lambs: 1st - Bruns Tunis (Westwind 622); 2nd - Kaleb Schakel (Schambow 366)

February Ram Lambs: 1st - Coral Nelson (Brown 0107); 2nd - BWB Farms (BWB 1303)

March Ram Lambs: 1st - Bruns Tunis (Bruns 1213); 2nd - Jacci Erwin Tunis (JET 1226)

Pair of RL: 1st - Bruns; 2nd - Brown

 

Champion Ewe: Bruns Tunis (Early Yearling, Brown 85)
Reserve Ewe: Bruns Tunis (February, Bruns 1205)

Early Yearling Ewes: 1st - Bruns Tunis (Champion, Brown 85); 2nd - Mom's Tunis (MTP 479)

Late Yearling Ewes: 1st - Mom's Tunis (MTP 2921); 2nd - Jacci Erwin Tunis (JET 1133)

Slick Shorn Yearling Ewes: 1st - Jacci Erwin Tunis (JET 1108); 2nd - Barnes Farms (Barnes 1-025)

Pair of YE: 1st - Bruns; 2nd - Jacci Erwin

Fall Ewe Lambs: 1st - William Kerns (Windsong 144); 2nd - Mom's Tunis (MTP 568)

January Ewe Lambs: 1st - William Kerns (Windsong 148); 2nd - Kaleb Schakel (Matthews 1275)

February Ewe Lambs: 1st - Bruns Tunis (Reserve Champion, Bruns 1205); 2nd - BWB Farms (BWB 1306)

March Ewe Lambs: 1st - Bruns Tunis (Bruns 1215); 2nd - Jacci Erwin Tunis (JET 1208)

Slick Shorn Ewe Lambs: 1st - Barnes Farms (Barnes 2008); 2nd - Scarlet & Gray Farm (Barnes 2016)

Pair of EL: 1st - Bruns; 2nd - Kerns

Young Flock: 1st - Bruns; 2nd - Kerns

Get of Sire: 1st - Kerns; 2nd - Mom's Tunis

Premier Exhibitor: Bruns Tunis


HAMPSHIRES
July 30, 2012 - Judge: Mark Johnson, IL

Grand Champion Ram: Jessica Larrick (Sr Champion, Fall, MRVH 2387)
Reserve Grand Ram: Blumenschein Hampshires (Jr Champion, Late Spring, Blumenschein 1240)
Reserve Sr Champion Ram: Shellhouse Livestock Company (Yearling, Shellhouse 1110)
Reserve Jr Champion Ram: Bayliss Stock Farm (2nd Late Spring, Bayliss 160)

Yearling Rams: 1st - Shellhouse Livestock Company (Res Sr Champion, Shellhouse 1110); 2nd - Shell's Hampshires (Shellhouse 1101)

Fall Ram Lambs: 1st - Jessica Larrick (Sr & Grand Champion, MRVH 2387); 2nd - Michael Barnes (Barnes 11-10)

Early Spring Ram Lambs: 1st - Blumenschein Hampshires (Blumenschein 1248); 2nd - Deanna Knapke (Scarlet Acres 1207)

Late Spring Ram Lambs: 1st - Blumenschein Hampshires (Jr Champion & Res Grand, Blumenschein 1240); 2nd - Bayliss Stock Farm (Res Jr Champion, Bayliss 160)

Slick Shorn Ram Lambs: 1st - Deanna Knapke (Scarlet Acres 1203); 2nd - Tyler Myers (S&P Myers 8620)

Pair RL: 1st - Blumenschein; 2nd - Shell

 

Champion Ewe: Wind Runner Farm (Jr Champion, Early Spring, Gordeneer 1205)
Reserve Ewe: Jessica Larrick (Res Jr Champion, Late Spring, Larrick 12-711)
Sr Champion Ewe: Double Bar D (Fall, Double Bar D 1151)
Res Sr Champion Ewe: Jessica Larrick (2nd Fall, Larrick 11-706)

Yearling Ewes: 1st - Blumenschein Hampshires (Blumenschein 1168); 2nd - Wise Hampshires (Wise 1104)

Slick Shorn Yearling Ewes: 1st - Zoe Ryan (Shroyer 981); 2nd - Shellhouse Livestock Company (Shellhouse 1107)

Pair YE: 1st - Double Bar D; 2nd - Deanna Knapke

Fall Ewe Lambs: 1st - Double Bar D (Sr Champion, Double Bar D 1151); 2nd - Jessica Larrick (Res Sr Champion, Larrick 11-706)

Early Ewe Lambs: 1st - Wind Runner Farm (Grand & Jr Champion, Gordeneer 1205); 2nd - Blumenschein Hampshires (Blumenschein 1220)

Late Ewe Lambs: 1st - Jessica Larrick (Res Grand & Res Jr Champion, Larrick 12-711); 2nd - Blumenschein Hampshires (Blumenschein 1222)

Slick Shorn Ewe Lambs: 1st - Zoe Ryan (Shroyer 1086); 2nd - Blumenschein Hampshires (Blumenschein 1241)

Pair EL: 1st - Larrick; 2nd - Blumenschein

Flock: 1st - Blumenschein; 2nd - Wise

Premier Exhibitor: Blumenschein


SOUTHDOWNS
July 28, 2012 - Judge: Mark Johnson, IL

Champion Ram: Derek Wilson (Fall, WSFS 11102)
Reserve Ram: Cameron Shellhouse (Yearling, Mapolyne Farms 11-21)

Yearling Rams: 1st - Cameron Shellhouse (Mapolyne Farms 11-21); 2nd - Taylor Andrews (Andrews 14)

Fall Ram Lambs: 1st - Derek Wilson (Champion, WSFS 11102); 2nd - Haven Point (HP McCrumb 1158)

January Ram Lambs: 1st - Kuhn Family Southdowns (Kuhn 12M-50); 2nd - Kuhn Family Southdowns (Kuhn 12M-42)

February Ram Lambs: 1st - Derek Wilson (WSFS 12037); 2nd - Scramlin's Southdowns (Scramlin 1241)

March Ram Lambs: 1st - Pozderac Family (Pozderac 226); 2nd - Derek Wilson (WSFS 12097)

Pair RL: 1st - Derek Wilson; 2nd - Haven Point

 

Champion Ewe: Derek Wilson (March, WSFS 12103)
Reserve Ewe: Davis Family Southdowns (Yearling, Davis 1130)

Early Yearling Ewes: 1st - Dale Davis (Res Champion, Davis 1130); 2nd - Adriana Wendland (NSLS 11040)

Late Yearling Ewes: 1st - Metzger Boys Southdowns; 2nd - Dale Davis (Davis 1132)

Pair YE: 1st - Dale Davis; 2nd - Derek Wilson

Fall Ewe Lambs: 1st - Haven Point (HP McCrumb 1141); 2nd - Haven Point (HP McCrumb 11-1129)

January Ewe Lambs: 1st - Kuhn Family Southdowns (Kuhn 12-46); 2nd - Adriana Wendland (JK Maddox 1209)

Early February Ewe Lambs: 1st - Dale Davis (Davis 1150); 2nd - Scramlin's Southdowns (Scramlin 1209)

Late February Ewe Lambs: 1st - Metzger Boys Southdowns; 2nd - Craig Schiff (Brandt

March Ewe Lambs: 1st - Derek Wilson (Champion, WSFS 12103); 2nd - Kaiser Bros (Crotcher 228)

Pair EL: 1st - Derek Wilson; 2nd - Haven Point

Pair of Lambs, Both Sexes: 1st - Derek Wilson; 2nd - Dale Davis

Flock: 1st - Derek Wilson; 2nd - Dale Davis


OXFORDS
July 30, 2012 - Judge: Mark Johnson, IL

Champion Ram: Jerry & Kay Ely (Yearling, FSF 1101)
Reserve Ram: Cassidy Lobdell (Late Spring, Lobdell 1209)

Yearling Rams: 1st - Jerry & Kay Ely (Champion, FSF 1101); 2nd - Cassidy Lobdell

Fall Ram Lambs: 1st - Cassidy Lobdell (Lobdell 1203)

Early Spring Ram Lambs: 1st - Jerry & Kay Ely (WWST 12-321); 2nd - Walt Johnson (Hatfield 220)

Late Spring Ram Lambs: 1st - Cassidy Lobdell (Res Champion, Lobdell 1209)

Pair RL: 1st - Jerry & Kay Ely; 2nd - Walt Johnson

 

Champion Ewe: Cedar Lane Farms (Early Spring, Cedar Lane 298)
Reserve Ewe: Cruz Nichols (Early Yearling, Nichols 105)

Early Yearling Ewes: 1st - Cruz Nichols (Res Champion, Nichols 105); 2nd - Cedar Lane Farms

Late Yearling Ewes: 1st - Cassidy Lobdell (Lobdell 1122); 2nd - Walt Johnson (Johnson 626)

Slick Shorn Yearling Ewes: 1st - Walt Johnson (Johnson 624); 2nd - Cedar Lane Farms (CLF 116)

Pair YE: 1st - Cruz Nichols; 2nd - Ely

Fall Ewe Lambs: 1st - Jerry & Kay Ely (EFO 1126); 2nd - Jerry & Kay Ely (EFO 1125

Early Ewe Lambs: 1st - Cedar Lane Farms; 2nd - Jerry & Kay Ely (EFO 1203)

Late Ewe Lambs: 1st - Walt Johnson (Johnson 651); 2nd - Cassidy Lobdell (Lobdell 1210)

Slick Shorn Ewe Lambs: 1st - Walt Johnson (Johnson 648); 2nd - Cruz Nichols (Nichols 223)

Pair EL: 1st - Jerry & Kay Ely; 2nd - Cedar Lane Farm

Flock: 1st - Ely; 2nd - Johnson

Premier Exhibitor: Ely


NATURAL COLOREDS
July 31, 2012 - Judge: Dave Smith, IN

Champion Ram: Wolf Brothers (Fall Medium, Wolf 11-55)
Reserve Ram: Kodi & Kamron Paulus (Yearling Medium, Bel-Mar 11-03)

Yearling Rams (Coarse): 1st - Robert Sando (Sando 11-135); 2nd - Critter Corner

Yearling Rams (Med): 1st - Kodi & Kamron Paulus (Res Champion Ram, Bel-Mar 11-03); 2nd - Wolf Brothers

Yearling Rams (Fine): 1st - Sonja Conner

Fall Ram Lambs: 1st - Wolf Brothers (Champion, Wolf 11-55); 2nd - Kodi & Kamron Paulus (Bel-Mar 11-17)

Spring Ram Lambs (Coarse): 1st - Critter Corner; 2nd - Critter Corner

Spring Ram Lambs (Med): 1st - Hendricks (HSC 12-08); 2nd - Wolf Brothers

Spring Ram Lambs (Fine): 1st - Hendricks (HSC 12-05); 2nd - Richard & Mary Ann Johnson

Pair RL: 1st - Hendricks; 2nd - Wolf Brothers

 

Champion Ewe: Wolf Brothers (Yearling Med, Wolf 1114)
Reserve Ewe: Katherine Kuykendall (Spring Med, K. Kuykendall 671)

Yearling Ewes (Coarse): 1st - Robert Sando; 2nd - Critter Corner

Yearling Ewes (Med): 1st - Wolf Brothers (Champion, Wolf 1114); 2nd - Katherine Kuykendall (K. Kuykendall 135)

Yearling Ewes (Fine): 1st - Hendricks (HSC 11-37); 2nd - Richard & Mary Ann Johnson (HY 055)

Pair YE: 1st - Kuykendall; 2nd - Hendricks

Fall Ewe Lambs: 1st - Wolf Brothers (MB 2-29); 2nd - Kodi & Kamron Paulus (Bel-Mar 11-15)

Spring Ewe Lambs (Coarse): 1st - Critter Corner; 2nd - Robert Sando

Spring Ewe Lambs (Med): 1st - Katherine Kuykendall (Res Champion, K. Kuykendall 671); 2nd - Hendricks Sheep Co (HSC 12-01)

Spring Ewe Lambs (Fine): 1st - Kodi & Kamron Paulus (Bel-Mar 12-05); 2nd - Richard & Mary Ann Johnson (HY 203)

Pair EL: 1st - Wolf Brothers; 2nd - Kuykendall

Best 4 Head: 1st - Wolf Brothers; 2nd - Kuykendall

Flock: 1st - Wolf Brothers; 2nd - Kuykendall

Premier Exhibitor: Wolf Brothers


CORRIEDALES
July 30, 2012 - Judge: Mary Ann Johnson, OH

Champion Ram: Peters Corriedales (Fall, LRF 1216)
Reserve Ram: Kin Brothers (Yearling, Fritz 162)

Yearling Rams: 1st - Kin Brothers (Res Champion Ram, Bred by Fritz); 2nd - Romine Corriedales (Romine 79)

Fall Ram Lambs: 1st - Peters Corriedales (Champion, LRF 1216); 2nd - Robinson Farms (Robinson 50)

Early Spring Ram Lambs: 1st - Kin Brothers (Kin 796); 2nd - Abbruzzese (DDS 131)

Late Spring Ram Lambs: 1st - Peters Corriedales (Peters 1204); 2nd - Peters Corriedales (Peters 1205)

Pair of Ram Lambs: 1st - Peters; 2nd - Abbruzzese

Champion Ewe: Kin Brothers (Fall, MLW 1134)
Reserve Ewe: Wolf Brothers (Late YE, Wolf 005)

Early Yearling Ewes: 1st - Wolf Brothers (Friesz 126); 2nd - Kin Brothers (Kin 750)

Late Yearling Ewes: 1st - Wolf Brothers (Reserve Champion, Wolf 005); 2nd - Kin Brothers (Phillippi 142)

Pair YE: 1st - Wolf Brothers; 2nd - Kin

Fall Ewe Lambs: 1st - Kin Brothers (Champion, MLW 1134); 2nd - Wolf Brothers (DDF 1-71)

Early Spring Ewe Lambs: 1st - Kin Brothers (Phillippi 208); 2nd - Wolf Brothers (Wolf 006)

Late Spring Ewe Lambs: 1st - Peters Corriedales (Peters 1207); 2nd - Kin Brothers (Kin 803)

Pair EL: 1st - Kin; 2nd - Wolf Brothers

Flock: 1st - Kin; 2nd - Peters

Premier Exhibitor: Kin Brothers


NATIONAL MERINO SHOW
July 29, 2012 - Judge: Dave Smith, IN

Champion Ram: Calvert Farm (Yearling, Calvert 1117)
Reserve Ram: Kenrick Smith (2nd Yearling, KLS 695)

Yearling Rams: 1st - Calvert Farm (Champion, Calvert 1117); 2nd - Kenrick Smith (Res Champion, KLS 695)

Fall Ram Lambs: 1st - Kenrick Smith (KLS 704); 2nd - Amy Schroeder (SFF 110)

Spring Ram Lambs: 1st - Kenrick Smith (KLS 709); 2nd - Diller Sheep Farm (Diller R296)

Pair RL: 1st - Kenrick Smith; 2nd - Diller Sheep Farm

 

Champion Ewe: Megan Morinos (Bilyeu 11713)
Reserve Ewe: Calvert Farm (Yearling, Calvert 1125)

Yearling Ewes: 1st - Calvert Farm (Res Champion, Calvert 1125); 2nd - Kenrick Smith (KLS 693)

Pair YE: 1st - Kenrick Smith; 2nd - Calvert Farm

Fall Ewe Lambs: 1st - Megan Morinos (Champion, Bilyeu 11713); 2nd - Kenrick Smith (KLS 708)

Spring Ewe Lambs: 1st - Kenrick Smith (KLS 712); 2nd - Amy Schroeder (SFF 169)

Pair EL: 1st - Kenrick Smith; 2nd - Megan Morinos

Flock: 1st - Kenrick Smith; 2nd - Calvert Farm

Premier Exhibitor: Kenrick Smith


RAMBOUILLETS
July 29, 2012

Champion Ram: O'Banion Farms (Yearling, Bred by Bauch)
Reserve Ram: O'Banion Farms (2nd Yearling, Bred by Jackson)

Champion Ewe: O'Banion Farms (Fall, Bred by Dew Drop)
Reserve Ewe: Kally Miller (Yearling)


 

 

North Dakota State Fair
Jr Breeding Show
Judge: Eric Shellhouse

Supreme Champion Ewe: Wolff Suffolks
Supreme Champion Ram: Friese Corriedales

 

Elkhart County

No Picture Available
Elkhart Co
Champion Ewe
Brandi Hendrickson (Oxford)
Reserve Ewe
Mallory Bowers - Bred by Mapolyne (Southdown)

 


 

National Rambouillet Show & Sale
July 12, 2012

Lubbock, TX
Judge:  Marvin Ensor - Regional Program Director Texas AgriLife Extension Services - San Angelo, TX
 
Spring Ram Lambs: 
1st - Lot 85 - Cunningham Sheep Company, Oregon
2nd - Lot 171 - Erik Brothers, South Dakota
3rd - Lot 48 - Logan Jackson, Texas
4th - Lot 59 - Melanie Jackson, Texas
5th - Lot 79 - Cunningham Sheep Company, Oregon
 
Winter Ram Lambs: 
1st - Lot 435 - Cunningham Sheep Company, Oregon
2nd - Lot 141 - WW Sheep, North Dakota
3rd - Lot 90 - AndrewSchafer - Colorado
4th - Lot 143 - WW Sheep - North Dakota
5th - Lot 58 - Melanie Jackson - Texas
 
Late Fall Ram Lambs: 
1st - Lot 179 - Dew Drop Farms - Minnesota
2nd - Lot 057 - Melanie Jackson - Texas
3rd - Lot 036 - Bob Walters - California
4th - Lot 118 - Waldrop Rambouillets - Texas
5th - Lot 210 - Ewe Bet Ranch - Colorado
 
Early Fall Ram Lambs: 
1st - Lot 09 - Benz Rambouillets, North Dakota
2nd - Lot 10 - Benz Rambouillets, North Dakota
3rd - Lot 220 - Boyer Rambouillets, Utah
4th - Lot 35 - Bob Walters, California
5th - Lot 161 - Crawford Rambouillets, Minnesota
 
Polled Yearling Rams: 
1st - Lot 217 - Schalesky Livestock, South Dakota
2nd - Lot 34 - Bob Walters, California
3rd - Lot 46 - Logan Jackson, Texas
4th - Lot 177 - Dew Drop Farms, Minnesota
5th - Lot 77 - Cunningham Sheep Company, Oregon
 
Horned Yearling Rams: 
1st - Lot 140 - WW Sheep, North Dakota
2nd - Lot 55 - Melanie Jackson, Texas
3rd - Lot 54 - Melanie Jackson, Texas
4th - Lot 71 - Dry Creek, South Dakota
5th - Lot 115 - Waldrop Rambouillets, Texas
 
2012 National Champion Ram:  Lot 217 - 1st Polled Yearling Ram - Schalesky Livestock, South Dakota
Reserve National Champion Ram:  Lot 34 - 2nd Polled Yearling Ram - Bob Walters, California
 
Spring Ewe Lambs: 
1st - Lot F16 - Benz Rambouillets, North Dakota
2nd - Lot F227 - Boyer Rambouillets, Utah
3rd - Lot F235 - Cunningham Sheep Company, Oregon
4th - Lot F62 - Melanie Jackson, Texas
5th - F83 - Cunningham Sheep Company, Oregon
 
Winter Ewe Lambs: 
1st - Lot F93 - Andrew Schafer, Colorado
2nd - Lot F82 - Cunningham Sheep Company, Oregon
3rd - Lot F111 - Marshall Sheep Company, South Dakota
4th - Lot F184 - Dew Drop Farms, Minnesota
5th - Lot F94 - Andrew Schafer, Colorado
 
Late Fall Ewe Lambs: 
1st - Lot F46 - Mebbie Eckhoff, Texas
2nd - Lot F223 - Boyer Rambouillets, Utah
3rd - Lot F182 - Dew Drop Farms, Minnesota
4th - Lot F19 - Amy Joslin, Ohio
5th - Lot 224 - Boyer Rambouillets, Utah
 
Early Fall Ewe Lambs: 
1st - Lot F110 - Marshall Sheep Company, South Dakota
2nd - Lot F181 - Dew Drop Farms, Minnesota
3rd - Lot F222 - Boyer Rambouillets, Utah
4th - Lot F98 - Bar J Bar, South Dakota
5th - Lot F41 - Bob Walters, California
 
Yearling Ewes: 
1st - Lot 91 - Andrew Schafer, Colorado
2nd - Lot 12 - Benz Rambouillets, North Dakota
3rd - Lot 145 - Fried Sheep, North Dakota
4th - Lot 180 - Dew Drop Farms, Minnesota
5th - Lot 01 - Leah Bauer, Texas
 
Natural Yearling Ewes: 
1st - Lot 80 - Cunningham Sheep Company, Oregon
2nd - Lot 164 - Crawford Rambouillets, Minnesota
 

2012 National Champion Ewe:  Lot 91 - 1st Yearling Ewe - Andrew Schafer, Colorado

Reserve National Champion Ewe:  Lot F110 - 1st Early Fall Ewe Lamb - Marshall Sheep, South Dakota 

 

 

 

 

 

All-American Junior Show
July 6-8, 2012
Des Moines, Iowa

POLLED DORSETS
Judge: Justin Benz

Champion Polled Dorset Ram
AAJS
Kaitlyn Verhaeghe, IN, 2505 (Sept)

Reserve Champion Polled Dorset Ram
AAJS
Michael Pope, IN, 134 (Oct-Nov)

September Ram Lambs: 1st - Kaitlyn Verhaeghe, IN, 2505 (Champion); 2nd - Thomas Vandeventer, IL, PRF 1251

Oct-Nov Ram Lambs: 1st - Michael Pope, IN, 134 (Res Champion); 2nd - Lexi Wolkow, SD, d151

Dec-Jan Ram Lambs
AAJS
1st - Klarissa Minish, MO, 5812
2nd - Sidney DeVries, IL, Taylor 1199

Jan 16 & Later Ram Lambs
AAJS
1st - Kylie Schakel, IN, 1218
2nd - Sidney Devries, IL, Sid's Dorsets 1218 ET

Slick Ram Lambs
AAJS
1st - Mason Pitts, OK, Gunsmoke 101
2nd - Kaitlyn Verhaeghe, IN

 

Grand Champion Polled Dorset Ewe
AAJS
Johanna Dejoria, OR, Lauden Acres 740 (Sr Champion & 1st Yearling Ewe)

Reserve Grand Cahmpion Polled Dorset Ewe
AAJS
John Bianchi, CA, 936G (Res Sr Champion & 2nd Yearling Ewe)

Slick Yearling Ewes
AAJS
1st - Kylie Schakel, IN, 1051
2nd - Austin Hicks, OK, 1109

Pair of Yearling Ewes: 1st - John Bianchi, CA; 2nd - Sarah Moore, IL

September Ewe Lambs
AAJS
1st - Thomas Crome, IL, Crome 2127
2nd - Kaitlyn Verhaeghe, IN, 11294

Oct-Nov Ewe Lambs
AAJS
1st - Kaitlyn Verhaeghe, IN, 11309 (Res Jr Champion)
2nd - Thomas Crome, IL, Crome 2123

Slick Sept-Nov Ewe Lambs
AAJS
1st - Kaitlyn Verhaeghe, IN, 2501
2nd - Olivia Nichols, KY, McCarthy 2025

Dec-Jan 15 Ewe Lambs
AAJS
1st - Olivia Nichols, KY, Nichols 201 (Jr Champion)
2nd - Thomas Crome, IL, Pine Ridge 12050

Jan 16 & Later Ewe Lambs
AAJS
1st - John Bianchi, CA, 2j42
2nd - Kaitlyn Verhaeghe, IN, 2526

Slick Dec & Later Ewe Lamb
AAJS
1st - Lindsay O'Hara, IN, Slack 2157
2nd - Elliot Smith, 1232

Pair of Ewe Lambs: 1st - Thomas Crome, IL; 2nd - Kaitlyn Verhaeghe, IN

Young Flock: 1st - Kaitlyn Verhaeghe, IN; 2nd - Thomas Vandeventer

Best 4 Head: 1st - Thomas Crome, IL; 2nd - John Bianchi, CA

 


HAMPSHIRES
Judge: Stacy Scramlin

Champion Hampshire Ram
AAJS
Jessica Jean Larrick, OH, Larrick 0147

Reserve Champion Hampshire Ram
AAJS
Austin Held, SD, Held 11-1234

January Ram Lambs
AAJS
1st - Jerry Daniels, MO, 12-07
2nd - Tyler Majchrzak, MD, 891

Slick January Ram Lambs
AAJS
1st - Taylor Wiss, OK, 2013
2nd - Cody Michel, Michel 1200

February Ram Lambs
AAJS
1st - Tyler Majchrzak, MD, 204
2nd - Jake Feller, IN, 1209

Slick February Ram Lambs
AAJS
1st - Laurie Fitch, OK, 1214
2nd - Suzanna Storms, IL, Storms 467

March Ram Lambs
AAJS
1st - Tyler Majchrzak, MD, 12100
2nd - Austin Held, SD, Held 12-1303

Slick March Ram Lambs
AAJS
1st - Holly Swearington, KS, Swearington 559226

 

Early Yearling Ewes
AAJS
1st - Austin Held, SD, Held 10-098 (Sr Champion)
2nd - Austin Held, SD, Held 10-097

Late Yearling Ewes
AAJS
1st - Olivia Blumenschein, OH, Blumenschein 1168
2nd - Jessica Alf, WI, Alf 13-11

Slick Yearling Ewes
AAJS
1st - Joel Flanders, IN, Flanders VIP 1290 (Res Sr Champion)
2nd - Kelsey Verhaeghe, IN, Verhaeghe 1308

Fall Ewe Lambs
AAJS
1st - Austin Held, SD, Held 11-1220
2nd - Jessica Jean Larrick, OH, Larrick 706

Slick Fall Ewe Lambs
AAJS
1st - Suzanna Storms, IL, Storms 453
2nd - Taylor Wiss, OK, Wiss 1532

January Ewe Lambs
AAJS
1st - Jessica Alf, WI, Alf 15-12
2nd - Tyler Majchrzak, MD, 870

Slick January Ewe Lambs
AAJS
1st - Joel Flanders, IN, Flanders VIP 2584
2nd - Kelsey Verhaeghe, IN, Verhaeghe 2311

February Ewe Lambs
AAJS
1st - Jessica Jean Larrick, OH, 711
2nd - Olivia Blumenschein, OH, Blumenschein 1222

Slick February Ewe Lambs
AAJS
1st - Joel Flanders, IN, Flanders VIP p2693
2nd - Kelsey Verhaeghe, IN, Verhaeghe 2319

March Ewe Lambs
AAJS
1st - Jessica Alf, WI, Alf 19-12
2nd - Tyler Majchrzak, MD, 220

Slick March Ewe Lambs
AAJS
1st - Monica Ebert, KS, 2088
2nd - Kelsey Verhaeghe, IN, Verhaeghe 2317

Young Flock: 1st - Jessica Jean Larrick, OH; 2nd - Austin Held, SD

Best 4 Head: 1st - Austin Held, SD; 2nd - Joel Flanders, IN

Lightweight Market Lambs
AAJS
1st - Reilly Stewart, KS
2nd - Laurie Fitch, OK

Intermediate Market Lambs
AAJS
1st - Kelsey Verhaeghe, IN (Champion)
2nd - McKinsey Shepherd, IN, Bred by Bowers (Reserve Champion)

Heavyweight Market Lambs
AAJS
1st - Cort Vanzant, OK
2nd - Taylor Wiss, OK

 


HORNED DORSETS
Judge: Justin Benz

Champion Horned Dorset Ram: Britton Francis, MO (Jan 16 & Later)
Reserve Champion Horned Dorset Ram: Monica Ebert, KS (Dec-Jan)

September Ram Lambs: 1st - Keegan Padgett, IN, Sink 87P

Dec-Jan Ram Lambs: 1st - Monica Ebert, KS, 6274

Jan 16 & Later Ram Lambs: 1st - Britton Francis, MO; 2nd - Keegan Padgett, IN, PRC W6263

Champion Horned Dorset Ewe
AAJS
Tayler Garges, PA, OH 0174-0110 (Sept)

Reserve Champion Horned Dorset Ewe
AAJS
Keegan Padgett, IN, Sink 35P (Yearling)

Yearling Ewes: 1st - Keegan Padgett, IN, Sink 35P (Res Champion); 2nd - Britton Francis, MO, Cassell 5478

Slick Sheared Yearling Ewes: 1st - Monica Ebert, KS, 5373; 2nd - Keegan Padgett, IN, Sink 447

Pair of Yearling Ewes: 1st - Keegan Padgett, IN; 2nd - Monica Ebert, KS

September Ewe Lambs: 1st - Tayler Garges, PA, OH 0174-0110 (Champion); 2nd - Monica Ebert, KS, 6129

Oct-Nov Ewe Lambs
AAJS
1st - Britton Francis, MO, PRC w6240
2nd - Keegan Padgett, IN, Sink 82p

Jan 16 & Later Ewe Lambs
AAJS
1st - Sarah Bush, MO, 3237
2nd - Tayler Garges, PA, RB 63

Slick Shorn Ewe Lambs
AAJS
1st - Monica Ebert, KS, 6186
2nd - Keegan Padgett, IN, Sink 81p

Pair of Ewe Lambs: 1st - Britton Francis, MO; 2nd - Monica Ebert, KS

Best 4 Head: 1st - Britton Francis, MO; 2nd - Keegan Padgett, IN

Young Flock: 1st - Britton Francis, MO; 2nd - Monica Ebert, KS

Market Lambs: 1st - John Bianchi, CA; 2nd - Keegan Padgett, IN


SOUTHDOWNS - National Southdown Jr Show
Judge: Stacy Scramlin

Grand Champion Southdown Ram
All-American Jr Show
Preston Forsee, KY, Forsee R11-141 (1st Yearling & Sr Champion Ram)

Reserve Grand Southdown Ram
All-American Jr Show
Emily Johnson, IL, A&M 2-135 (1st March & Jr Champion Ram)

Reserve Sr Champion Ram
All-American Jr Show
Mackenzie Padgett, IN, MRGWC 099 (2nd Yearling) - Bred by Gallegos

Reserve Jr Champion Ram
All-American Jr Show
Preston Forsee, KY, Forsee R12-089 (1st February)

Yearling Rams: 1st - Preston Forsee, KY, Forsee R11-141 (Grand & Sr Champion Ram); 2nd - Mackenzie Padgett, IN, MRGWC 099 (Res Sr Champion) - Bred by Gallegos

Fall Ram Lambs
All-American Jr Show
1st - Ann Bechman, IN, RVF 1179; 2nd - Sidey Devries, IL, Pleasant Springs 6575

January Ram Lambs
All-American Jr Show
1st - Preston Forsee, KY, Forsee R12-001
2nd - Emily Johnson, IL, A&M 2R123

February Ram Lambs: 1st - Preston Forsee, KY, Forsee R12-089 (Res Jr Champion); 2nd - Emily Johnson, IL, A&M 2R123

March Ram Lambs: 1st - Emily Johnson, IL, A&M 2-135 (Res Grand & Jr Champion); 2nd - Preston Forsee, IL, R12-188

 

Champion Southdown Ewe
All-American Jr Show
Ann Bechmann, IN, RVF 1101

 

Reserve Champion Southdown Ewe
All-American Jr Show
Preston Forsee, KY, Forsee E12-175

 

Yearling Ewes Class 1
All-American Jr Show
1st - Ann Bechmann, IN, RVF 1101
2nd - Kelsi Smercheck, WI, MB Genetics XF-EM

Yearling Ewes Class 2
All-American Jr Show
1st - Preston Forsee, KY, Forsee E11-85
2nd - John Jones, WI, Circle J 11-MA

Yearling Ewes Class 3
All-American Jr Show
1st - Jenna Langer, WI, Jenna 11J-3
2nd - Kelsey Bowman-Schrock, IL, 11-07

Yearling Ewes Class 4
All-American Jr Show
1st - Preston Forsee, KY, Forsee E11-192
2nd - Kailen Smercheck, WI, KDK 2000

Early Fall Ewe Lamb
All-American Jr Show
1st - Kylie Schakel, IN, 1142
2nd - Kyla Wolkow, SD, UF 1130

Late Fall Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Dathan Smercheck, WI, MB Genetics 11F-9EN
2nd - Emily Johnson, IL, 11F-U3K2

Early January Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Adriana Wendland, MN, JK Maddox 1209
2nd - Emily Johnson, IL, A&M 1205

Late January Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - John Jones, WI, Circle J 2-EM2
2nd - Emily Johnson, IL, A&M 2-155

Early February Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Emily Johnson, IL, A&M 12146
2nd - Kelsey Bowman-Schrock, IL

Int February Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Sarah Jane Sterrett, MI, 2028
2nd - Carson Knittel, IL, BK20

Late February Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Preston Forsee, KY, Forsee E12-142
2nd - Blake Bruns, Bruns 1218

Early March Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Preston Forsee, KY, Forsee E12-175 (Res Grand & Jr Champion)
2nd - Emily Johnson, IL, A&M 2-128

Late March Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Hunter Miller, SD, VVF 12-46
2nd - Breanna Bullington, SD

Pair of Ewe Lambs: 1st - Preston Forsee; 2nd - Emily Johnson

Young Flock: 1st - Emily Johnson; 2nd - Preston Forsee

Best 4 Head: 1st - Preston Forsee; 2nd - Emily Johnson

Market Lambs Class 1
All-American jr Show
1st - Alisha Binkley, IL, PCL 1210
2nd - Emily Johnson, IL, A&M 2T157

Market Lambs Class 2
All-American Jr Show
1st - Emily Kuhn, IN (Champion Market Lamb)
2nd - 2nd - Mackenzie Padgett, IN, Sink 0686 (Res Champion Market Lamb)


SHROPSHIRES
Judge: Wes Limesand

Champion Shropshire Ram
All-American Jr Show
Rachel Flanders, IN, 2608 (1st January)

Reserve Champion Shropshire Ram
All-American Jr Show
Dalton Hicks, OK, 1204 (1st March)

 

Fall Ram Lambs
All-American Jr Show
1st - Sean Bryant, OH, 12004
2nd - Jared Bruhin, TN, Tranquility Farm 51

January Ram Lambs
All-American Jr Show
1st - Rachel Flanders, IN, 2608 (Champion)
2nd - Jared Bruhin, TN, Rolling Hills 12035

February Ram Lambs
All-American Jr Show
1st - Chris Wittaker, IL, Wittaker 1208
2nd - Caleb Fritz, TN, Fritz 0148

March Ram Lambs
All-American Jr Show
1st - Dalton Hicks, OK, 1204 (Reserve Champion)
2nd - Monica Ebert, KS, 2093

 

Champion Shropshire Ewe
All-American Jr Show
Chris Wittaker, IL, Wittaker 1101 (1st Yearling Ewe Class 1)

Reserve Champion Shropshire Ewe
All-American Jr Show
Brianna Brockmann, IL, Brockmann 1260 (1st Yearling Ewe Class 2)

Yearling Ewes Class 1: 1st - Chris Wittaker, IL, Wittaker 1101 (Champion); 2nd - Sean Bryant, OH, 1136

Yearling Ewes Class 2: 1st - Brianna Brockmann, IL, Brockmann 1260 (Res Champion); 2nd -
Sean Bryant, OH, 1326

Fall Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Brianna Brockmann, IL

January Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Brianna Brockmann, IL, 1276
2nd - Sean Bryant, OH, 12-006

February Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Madison Kurchman, IA, 1204
2nd - Sean Bryant, OH, 1219

March Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Monica Ebert, KS, Ebert 2094
2nd - Monica Ebert, KS, Ebert 2103

Pair of Ewe Lambs: 1st - Sean Bryant, OH; 2nd - Brianna Brockmann, IL

Young Flock: 1st - Rachel Flanders; 2nd - Dalton Hicks

Best 4 Head: 1st - Chris Wittaker, IL; 2nd - Sean Bryant, OH

Market Lambs: 1st - Emma Stewart; 2nd - Caleb Fritz

 


DORPERS
Judge: Justin Benz

Champion Dorper Ram
All-American Jr Show
Cassidy Lobdell, IL, Lobdell 1204 (Winter)

Reserve Champion Dorper Ram
AAJS
Cassidy Lobdell, IL, RF 5742 (Fall)

Fall Ram Lambs: 1st - Cassidy Lobdell, IL, RF 5742 (Res Champion); 2nd - Wyatt Wertz, OH, TA1423

Winter Ram Lambs: 1st - Cassidy Lobdell, IL, Lobdell 1204 (Champion)

Spring Ram Lambs: 1st - Kelly Paul, MO, 2006; 2nd - Jessica Jean Larrick, OH, 0520

 

Champion Dorper Ewe: Jake Mingus, OH, OH10-5670 (Yearling)
Reserve Champion Dorper Ewe: Jessica Jean Larrick, OH, Dry Creek Dorpers 0500 (2nd Yearling)

Pair of Yearling Ewes: 1st - Wyatt Wertz, OH; 2nd - Jessica Jean Larrick, OH

Fall Ewe Lambs: 1st - Cassidy Lobdell, IL, Lobdell 12001; 2nd - Kelly Paul, MO, RF 5793

Winter Ewe Lambs: 1st - Kelly Paul, MO, 2003; 2nd - Wyatt Wertz, OH, TA 1425

Spring Ewe Lambs: 1st - Jessica Jean Larrick, OH, 519; 2nd - Cassidy Lobdell, IL, Lobdell 12007

Pair of Ewe Lambs: 1st - Cassidy Lobdell, IL; 2nd - Kelly Paul, MO

Young Flock: 1st - Cassidy Lobdell, IL; 2nd - Kelly Paul, MO

Best 4 Head: 1st - Wyatt Wertz, OH; 2nd - Jake Mingus, OH

Market Lambs: 1st - Jaleigh Oldenburg, OK; 2nd - Peyton Nix, MO


CHEVIOTS
Judge: Wes Limesand

Champion Cheviot Ram
AAJS
Liz Welter, IA, 544 (Fall)

Reserve Champion Cheviot Ram
AAJs
Liz Welter, IA, 2509 (March)

Fall Ram Lambs
AAJS
1st - Liz Welter, IA, 544 (Champion)
2nd - Jenna Nicole Davis, IN, DeVries 1192

January Ram Lambs
AAJS
1st - Caitlin Plank, MI, Plank 220
2nd - Whitney Remmert, IL, 204

February Ram Lambs
AAJS
1st - Caitlin Plank, MI, Plank 1225
2nd - Sidney DeVries, IL, DeVries 1201

March Ram Lambs
AAJS
1st - Liz Welter, IA, 2509 (Reserve Champion)
2nd - Sidney DeVries, IL, DeVries 1214

Champion Cheviot Ewe
AAJS
Beau Mumm, IL, Mulvain 11-3

Reserve Champion Cheviot Ewe: Beau Mumm, IL, Mulvain 11-5

Slick Shorn Yearling Ewes: 1st - Liz Welter, IA, 2044; 2nd - Emily Glasshoff, NE, 834

Pair of Yearling Ewes: 1st - Beau Mumm, IL; 2nd - Sidney DeVries, IL

Fall Ewe Lambs
AAJS
1st - Beau Mumm, IL, Flinn 12-2
2nd - Sidney DeVries, IL, DeVries 1190

January Ewe Lambs
AAJS
1st - Jaycie Brown, MI, 859 Moore
2nd - Dylan Klug, WI, 801

February Ewe Lambs
AAJS
1st - Liz Welter, IA, 2508
2nd - Dylan Klug, WI, 883

March Ewe Lambs
AAJS
1st - Liz Welter, IA, 1510
2nd - Whitney Remmert, 209

Slick Shorn Ewe Lambs
AAJS
1st - Liz Welter, IA, 2543
2nd - Alex Abbot, 1226

Pair of Ewe Lambs: 1st- Liz Welter, IA; 2nd - Addison Wetzel, IL

Young Flock: 1st - Liz Welter, IA; 2nd - Whitney Remmert

Best 4 Head: 1st - Addison Wetzel, IL; 2nd - Sidney DeVries, IL

Market Lambs: 1st - Holly Swearingen, KS, 3062

 


NATURAL COLOREDS
Judge: Justin Benz

Champion Natural Colored Ram
All-American Jr Show
Brittani Koning, IL, B1101 (1st Fall)

Reserve Champion Natural Colored Ram
All-American Jr Show
Chelsea Bilyeu, PA, Bilyeu 12024 (1st January)

 

Fall Ram Lambs: 1st - Brittani Koning, IL, B1101 (Champion); 2nd - Brooke Lane, IN, 2-10

January Ram Lambs: 1st - Chelsea Bilyeu, PA, Bilyeu 12024 (Res Champion); 2nd - Chelsea Bilyeu, PA, Bilyeu 12047

February Ram Lambs
All-American Jr Show
1st - Chelsea Bilyeu, PA, Bilyeu 12100
2nd - Gregory Rogers, NJ, 2229

March Ram Lambs
All-American Jr Show
1st - Chelsea Bilyeu, PA
2nd - Abby Donkers, MN, Donkers 91

 

Champion Natural Colored Ewe
All-American Jr Show
Chelsea Bilyeu, PA, Bilyeu 1-22 (1st Yearling)

Reserve Champion Natural Colored Ewe
All-American Jr Show
Brittani Koning, IL, 10-56 (2nd Yearling)

Pair of Yearling Ewes: 1st - Chelsea Bilyeu, PA; 2nd - Brooke Lane, IN

Fall Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Chelsea Bilyeu, PA
2nd - Brooke Lane, IN, 2-22

January Ewe Lambs

1st - Chelsea Bilyeu, PA, Bilyeu 12-021
2nd - Kennedy Algire, OH, 042

February Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Sarah Trotter, OH, Kuykendall 623
2nd - Chelsea Bilyeu, PA, Bilyeu 12-129

March Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Marissa Bilyeu, PA
2nd - Chelsea Bilyeu, PA, Bilyeu 12129

Pair of Ewe Lambs: 1st - Chelsea Bilyeu, PA; 2nd - Brittani Koning, IL

Young Flock: 1st - Chelsea Bilyeu, PA; 2nd - Brittani Koning, IL

Best 4 Head: 1st - Chelsea Bilyeu, PA; 2nd - Brittani Koning, IL

Best Fleece: Brooke Lane, IN

Market Lambs
All-American Jr Show
1st - Kayleigh Verhaeghe, IN
2nd - Lindsay O'Hara, IN

 


MONTADALES
Judge: Wes Limesand

Champion Montadale Ram
All-American Jr Show
Luke Benjamin, IL, Benjamin 1203 (1st January)

Reserve Champion Montadale Ram
All-American Jr Show
LR Burns, OR, Burns 1213 (1st Fall)

 

Fall Ram Lambs: 1st - LR Burns, OR, Burns 1213 (1st Fall); 2nd - Jaren Bruhin, TN, Smith 12-3

January Ram Lambs: 1st - Luke Benjamin, IL, Benjamin 1203 (Champion); 2nd - Katie Patterson, IL, Patterson 108

February Ram Lambs
All-American Jr Show
1st - Luke Benjamin, IL, Benjamin 1221
2nd - Kasey Gatson, MO, Ekern 234

March Ram Lambs
All-American Jr Show
1st - Kasey Gatson, MO, Ekern 268
2nd - Kasey Gatson, MO, Ekern 278

Champion Montadale Ewe
All-American Jr Show
Luke Benjamin, IL, Benjamin 1105 (1st Yearling)

Reserve Champion Montadale Ewe
All-American Jr Show
Kasey Gatson, MO, Ekern 227 (1st January)

Yearling Ewes: 1st - Luke Benjamin, IL, Benjamin 1105; 2nd - Luke Benjamin, IL, Benjamin 1108

Fall Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Blake Fate, KS, 0920
2nd - Kasey Gatson, MO, Baugh & Dunn 1202

January Ewe Lambs: 1st - Kasey Gatson, MO, Ekern 227 (Res Champion); 2nd - Katie Patterson, IL, Patterson 109

February Ewe Lambs
1st - Aaron Wetzel, IL, Gorman 1441
2nd - Kasey Gatson, MO, Ekern 243

March Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Luke Benjamin, IL, Benjamin 1246
2nd - Aaron Wetzel, IL, Gorman 1457

Slick Shorn Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Jansyn VanHorn, KS, 1229

Pair of Ewe Lambs: 1st - Kasey Gatson, MO; 2nd - LR Burns, OR

Young Flock: 1st - LR Burns, OR; 2nd - Luke Benjamin, IL

Best 4 Head: 1st - Luke Benjamin, IL; 2nd - Kasey Gatson, MO

Market Lambs: 1st - Ariel Watson; 2nd - Jansyn VanHorn


COLUMBIAS
Judge: Justin Benz

Champion Columbia Ram
All-American Jr Show
Alec Baumer, WI, HiWay C 149 (1st January)

Reserve Champion Columbia Ram
All-American Jr Show
Isaiah Bauck, MN, Bauck 2-20 (1st March)

 

Fall Ram Lambs
All-American Jr Show
1st - Jessica Manthe, IL, Manthe 195
2nd - Isaiah Bauck, MN, Bauck 1-90

January Ram Lambs: 1st - Alec Baumer, WI, HiWay C 149 (Champion); 2nd - Isaiah Bauck, MN, Bauck 2-2

February Ram Lambs
All-American Jr Show
1st - Alec Baumer, WI
2nd - Elizabeth Thiesen, IA, S74

March Ram Lambs
1st - Isaiah Bauck, MN, Bauck 2-20 (Res Champion); 2nd - Alec Baumer, WI, HIWay C 162

 

Champion Columbia Ewe
All-American Jr Show
Isaiah Bauck, MN, Wissmann RMF 222 (1st Yearling)

Reserve Champion Columbia Ewe: Jessica Taylor, WI (2nd Yearling)

Pair of Yearling Ewes: 1st - Alec Baumer, WI; 2nd - Isaiah Bauck, MN

Fall Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Jessica Manthe, IL, Manthe 1283
2nd - Alec Baumer, WI, HiWay C 145

January Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Isaiah Bauck, MN, Bauck 1030
2nd - Jessica Manthe, IL, Kuehne 1212

February Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Jessica Manthe, IL, Manthe 210
2nd - Isaiah Bauck, MN, Bauck 152

March Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Alec Baumer, WI, HiWay C 159
2nd - Isaiah Bauck, MN, Bauck 2-57

Pair of Ewe Lambs: 1st - Isaiah Bauck, MN; 2nd - Jessica Manthe, IL

Young Flock: 1st - Isaiah Bauck, MN; 2nd - Jessica Manthe, IL

Best 4 Head: 1st - Isaiah Bauck, MN; 2nd - Jessica Manthe, IL

Best Fleece: Jessica Taylor, WI, NST 0046

 


OXFORDS
Judge: Wes Limesand

Champion Oxford Ram

Luke Benjamin, IL, Benjamin 1220 (1st February)

Reserve Champion Oxford Ram

Jillian Bingen, WI, 12-002 (1st January)

Fall Ram Lambs
All-American Jr Show
1st - Cassidy Lobdell, IL, Lobdell 12-03

January Ram Lambs: 1st - Jillian Bingen, WI, 12-002 (Res Champion); 2nd - Luke Benjamin, IL, Benjamin 1205

February Ram Lambs: 1st - Luke Benjamin, IL, Benjamin 1220 (Champion); 2nd - Anna Kuper, AG Kuper 118

March Ram Lambs: 1st - Hunter Mott, 105-12; 2nd - Cassidy Lobdell, IL, Lobdell 1217

Champion Oxford Ewe
All-American Jr Show
Luke Benjamin, Benjamin 1103 (1st Yearling)


Reserve Champion Oxford Ewe
All-American Jr Show
Luke Benjamin, Benjamin 1212 (1st January)

Yearling Ewes
All-American Jr Show
1st - Luke Benjamin, Benjamin 1103 (Champion)
2nd - Luke Benjamin, Benjamin 1110

Fall Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Hunter Mott, IL, 1150
2nd - Cassidy Lobdell, Lobdell 1208

January Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Luke Benjamin, Benjamin 1212 (Res Champion)
2nd - Hunter Mott, 103-12

February Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Cassidy Lobdell, Lobdell 1210
2nd - Luke Benjamin, Benjamin 1248

March Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Hunter Mott, 104-12
2nd - Cassidy Lobdell, Lobdell 1211

Slick Shorn Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Hanna VanRoekel, 1203

Pair of Ewe Lambs: 1st - Luke Benjamin, IL; 2nd- Austin Brockman, IL

Young Flock: 1st - Luke Benjamin, IL; 2nd - Anna Kuper, IL


TUNIS - National Tunis Jr Show
Judge: Justin Benz

All-American Jr Show
Champion Tunis Ram: Trinity Serafin, OR, Uptown 1209 (1st February)

Reserve Champion Tunis Ram: Elliza Casey, GA, Casey PWF1204 (1st January)

January Ram Lambs: 1st - Elliza Casey, GA, Casey PWF1204 (Res Champion); 2nd - Kaleb Schakel, IN, Schambow 366

February Ram Lambs: 1st - Trinity Serafin, OR, Uptown 1209 (Champion); 2nd - Elliza Casey, GA, Casey PWF 1210

March Ram Lambs: 1st - Mitch Schmidt, Schmidt 1693; 2nd - Jessica Swihart, Darling 1232

Slick Shorn Ram Lambs: 1st - Omar A. Wahdan, VA 30069017

All-American Jr Show
Champion Tunis Ewe: Trinity Serafin, OR, Triple T 1121 (1st Yearling)

All-American Jr Show
Reserve Champion Tunis Ewe: Kaleb Schakel, IN, Mathews 1275 (1st January)

Yearling Ewes
All-American Jr Show
1st - Trinity Serafin, OR, Triple T 1121 (Champion)
2nd - Kaleb Schakel, IN, Schambow 561

Slick Shorn Yearling Ewes
All-American Jr Show
1st - Elliza Casey, GA, Small Fry Farm 34
2nd - Kaleb Schakel, IN, KST 11-02

Pair of Yearling Ewes: 1st - Kaleb Schakel, IN; 2nd - Elliza Casey, GA

January Ewe Lambs
All-American Jr Show
1st - Kaleb Schakel, IN, Mathews 1275 (Res Champion)
2nd - Jacob Long, MO, MTP 566

February Ewe Lambs

1st - Kaleb Schakel, IN, Schambow 374
2nd - Mason Baxter, MO, Stumpe 508

March Ewe Lambs: 1st - Morgan Munsey, IN, Triple M Ranch 0021; 2nd - Morgan Munsey, IN, Triple M Ranch 0022

Slick Shorn Ewe Lambs: 1st - Casey Huhnke, IN, M. Wisel 206; 2nd - Elliza Casey, GA, Casey PWF 1208

Pair of Ewe Lambs: 1st - Kaleb Schakel, IN; 2nd - Jacob Long

Best 4 Head: 1st - Kaleb Schakel, IN; 2nd - Elliza Casey, GA

Young Flock: 1st - Kaleb Schakel, IN; 2nd - Morgan Munsey, IN

Market Lambs: 1st - Jessica Swihart; 2nd - Kaleb Schakel, IN


ROMNEYS
Judge: Justin Benz

Champion Romney Ram
AAJS
Caitlin Plank, MI, EC Plank 1202 (Jan)

Reserve Champion Romney Ram
AAJS
Katie Hacker, IN, Hacker 182 (March)

January Ram Lambs: 1st - Caitlin Plank, MI, EC Plank 1202 (Champion); 2nd - Ethan Plank, MI, Plank 1203

February Ram Lambs
AAJS
1st - Ethan Plank, MI, EC Plank1144
2nd - Katie Hacker, IN, Pence 148012

March Ram Lambs: 1st - Katie Hacker, IN, Hacker 182 (Res Champion); 2nd - Ethan Plank, MI, EC Plank 1177

Champion Romney Ewe
AAJS
Katie Hacker, IN, Hacker 166 (Yearling)

Reserve Champion Romney Ewe: Ethan Plank, IN, Plank 1223 (Jan)

Yearling Ewes: 1st - Katie Hacker, IN, Hacker 166 (Champion); 2nd - Gregory Rogers, NJ, LH 101

Pair of Yearling Ewes: 1st - Katie Hacker, IN; 2nd - Alexandria Rogers

January Ewe Lambs: 1st - Ethan Plank, IN, Plank 1223 (Res Champion); 2nd - Katie Hacker, IN, Hacker 171

February Ewe Lambs: 1st - Katie Hacker, IN, Pence 155-12; 2nd - Gregory Rogers, LH 220

March Ewe Lambs: 1st - Ethan Plank, IN, Plank 1183; 2nd - Katie Hacker, IN, Hacker 183

Pair of Ewe Lambs: 1st - Ethan Plank, IN; 2nd - Katie Hacker, IN

Young Flock: 1st - Ethan Plank, IN; 2nd - Katie Hacker, IN

Best 4 Head: 1st - Katie Hacker, IN; 2nd - Ethan Plank, IN

Best Fleece: Gregory Rogers, NJ, LH 101


SHETLANDS
Judge: Justin Benz

Champion Shetland Ram: Samantha Ludlam, MI (March)

Reserve Champion Shetland Ram: Alex Ludlam, MI (April)

Fall Ram Lambs: 1st - Emma Hopkins, IN

March Ram Lambs: 1st - Samantha Ludlam, MI; 2nd - Alex Ludlam, MI

April Ram Lambs: 1st - Alex Ludlam, MI; 2nd - Anna Hopkins, IN

Champion Shetland Ewe
AAJS
Samantha Ludlam, MI (Yearling)

Reserve Champion Shetland Ewe
AAJS
Samantha Ludlam, MI (April)

Yearling Ewes: 1st - Samantha Ludlam, MI (Champion); 2nd - Samantha Ludlam, MI

Pair of Yearling Ewes: 1st - Samantha Ludlam, MI; 2nd - Alex Ludlam, MI

Fall Ewe Lambs
AAJS
1st - Emma Hopkins, IN
2nd - Emma Hopkins, IN

March Ewe Lambs
AAJS
1st - Alex Ludlam, MI
2nd - Alex Ludlam, MI

April Ewe Lambs
AAJS
1st - Samantha Ludlam, MI
2nd - Samantha Ludlam, MI

Pair of Ewe Lambs: 1st - Samantha Ludlam, MI; 2nd - Alex Ludlam, MI

Young Flock: 1st - Samantha Ludlam, MI; 2nd - Alex Ludlam, MI

Best 4 Head: 1st - Samantha Ludlam, MI; 2nd - Alex Ludlam, MI

Best Fleece: Emma Hopkins

 


SHOWMANSHIP
Class 1 (2-6 Year Olds): 1st - Kassidy Schakel, IN; 2nd - Kade Beckmier, IL; 3rd - Ty Thorson, WI

Class 2 (7 Year Olds): 1st - Jordyn Leininger, IIN; 2nd - Lakin Stahel, KS

Class 3 (8 Year Olds): 1st - Carson Knittel, IL; 2nd - Matthew Bruins, SD; 3rd - Kayleigh Verhaeghe, IN

Class 4 (9 Year Olds): 1st - Claudia Vanzant, OK; 2nd - Mason Baxter, MO; 3rd - Blake Bruins, SD

Class 5 (10 Year Olds): 1st - Kylie Schakel, IN; 2nd - Kailen Smerchek, WI

Class 6 (11 Year Olds): 1st - Keegan Padgett, IN; 2nd - Ellie Hanson, OR

Class 7 (12 Year Olds): 1st - Jaleigh Oldenburg, OK; 2nd - Klay Verhaeghe, IN

Class 8 (13 Year Olds): 1st - Sarah Jane Sterrett, MI; 2nd - Austin Brockmann, IN

Class 9 (14 Year Olds): 1st - Mackenzie Padgett, IN; 2nd - Preston Forsee, KY

Class 10 (15 Year Olds): 1st - Brady Bobendrier, MN; 2nd - Casey Lobdell, WI

Class 11 (16 Year Olds): 1st - Dathan Smerchek, WI; 2nd - Chelsea Bilyeu, PA; 3rd - Taylor Wiss, OK

Class 12 (17 Year Olds): 1st - Breanna Bullington, SD; 2nd - Caroline Kuhn, IN

Class 13 (18 Year Olds): 1st - Ricky Burns, IN; 2nd - McKinsey Shepherd, IN

Class 14 (19-20 Year Olds): 1st - Ryan Bingen, WI; 2nd - Isaiah Bauck, MN

Class 15 (21-22 Year Olds): 1st - John Jones, WI; 2nd - Kaitlyn Verhaeghe, IN

 

TEAM SHOWMANSHIP
Class 1 (13-20 combined ages): 1st - Sarah Jane Sterrett & McKayla Bregg

Class 2 (21-23 combined ages): 1st - Malorie Schmoll & Kailen Smerchek

Class 3 (24-26 combined ages): 1st - Kristen Kohlman & Ty Thorson

Class 4 (27-29 combined ages): 1st - Preston Forsee & Mackenzie Padgett

Class 5 (30-34 combined ages): 1st - Cruz Nichols & Kylie Schakel

Class 6 (34-42 combined ages): 1st - Sidney DeVries & Brittani Koning

 

 

Kentucky River Classic
July 2, 2012
Frankfort, KY
Judge: Wayne Beldon, IN

KY River Classic
KY River Classic
SUPREME CHAMPION EWE
Cruz Nichols (Oxford)
RESERVE SUPREME EWE
Ali Higgs, Bred by
Highbridge Hampshires (Hampshire)

 

 

 
KY River Classic
KY River Classic
SUPREME CHAMPION RAM
Olivia Nichols (Dorset)
RESERVE SUPREME RAM
Ali Higgs, Bred by
Highbridge Hampshires
(Hampshire)

Champion KY Proud Ram: TJ Yazell - Pleasure Pointe Farm (AOB)
Reserve KY Proud Ram: TJ Yazell - Pleasure Pointe Farm (Suffolk)

Champion KY Proud Ewe: TJ Yazell - Pleasure Pointe Farm (Suffolk)
Reserve KY Proud Ewe: Charity Browning (Suffolk)

 

SHOWMANSHIP

KY River Classic
KY River Classic
14-16 Showmanship Winner
Ashlynn Kendrick
Harrodsburg
Novice Showmanship Winner
Clark Coyle
Lancaster

 

 

 
KY River Classic
KY River Classic
12-13 Showmanship Winner
Charity Browning
Lancaster
9-11 Showmanship Winner
Lane Humphrey
Harrodsburg

 


DORSETS
Champion Dorset Ram: Olivia Nichols (Early)
Reserve Dorset Ram: Olivia Nichols (Late)

Early Ram Lambs: 1st - Olivia Nichols

Late Ram Lambs: 1st - Olivia Nichols

Pair of Ram Lambs: 1st - Olivia Nichols

Champion Dorset Ewe: Olivia Nichols (Fall)
Reserve Dorset Ewe: Olivia Nichols (Yearling)

Yearling Ewes: 1st - Olivia Nichols; 2nd - Cruz Nichols; 3rd - Olivia Nichols

Pair of Yearling Ewes: 1st - Olivia Nichols

Fall Ewe Lambs: 1st - Olivia Nichols

Early Ewe Lambs: 1st - Olivia Nichols

Late Ewe Lambs: 1st - 1st - Olivia Nichols; 2nd - Olivia Nichols

Pair of Ewe Lambs: 1st - Olivia Nichols; 2nd - Olivia Nichols


HAMPSHIRES
Champion Hampshire Ram: Ali Higgs, Bred by Highbridge Hampshires (Early)
Reserve Hampshire Ram: TJ Yazell - Pleasure Point Farm (Early)

Early Ram Lambs: 1st - Ali Higgs, Bred by Highbridge Hampshires (Champion); 2nd - TJ Yazell - Pleasure Point Farm (Reserve)

Late Ram Lambs: Ryan Halligan, Bred by Highbridge Hampshires

Champion Hampshire Ewe: Ali Higgs, Bred by Highbridge Hampshires (Early)
Reserve Hampshire Ewe: Alex Johnson, Bred by Highbridge Hampshires (Late)

Yearling Ewes: 1st - Clark Coyle; 2nd - Clark Coyle; 3rd - Ryan Halligan; 4th - TJ Yazell - Pleasure Point Farm; 5th - Morgan Miracle

Pair of Yearling Ewes: 1st - Clark Coyle

Fall Ewe Lambs: 1st - Clark Coyle; 2nd - Clark Coyle; 3rd - Alex Johnson

Early Ewe Lambs: 1st - Ali Higgs, Bred by Highbridge Hampshires (Champion); 2nd - Charity Browning, Bred by Highbridge Hampshires; 3rd - TJ Yazell - Pleasure Point Farm

Late Ewe Lambs: 1st - Alex Johnson, Bred by Highbridge Hampshires (Reserve); 2nd - Ryan Halligan

Pair of Ewe Lambs: 1st - Clark Coyle


OXFORDS
Champion Oxford Ram: Cruz Nichols (Late)

Champion Oxford Ewe: Cruz Nichols (Yearling)
Reserve Oxford Ewe: Cruz Nichols (Fall)

Yearling Ewes: 1st - Cruz Nichols; 2nd - Cruz Nichols

Pair of Yearling Ewes: 1st - Cruz Nichols

Fall Ewe Lambs: 1st - Cruz Nichols

Early Ewe Lambs: 1st - Cruz Nichols

Late Ewe Lambs: 1st - Cruz Nichols; 2nd - Cruz Nichols


SOUTHDOWNS
Champion Southdown Ram: Ashlynn Kendrick (Fall)
Reserve Southdown Ram: Ashlynn Kendrick (Late)

Fall Ram Lambs: 1st - Ashlynn Kendrick (Champion)

Early Ram Lambs: 1st - Brianne Gibson; 2nd - Brianne Gibson

Late Ram Lambs: 1st - Ashlynn Kendrick (Reserve); 2nd - Ashlynn Kendrick

Champion Southdown Ewe: Ryan Halligan, Bred by Forsee (Early)
Reserve Southdown Ewe: Brianne Gibson (Yearling)

Yearling Ewes: 1st - Brianne Gibson (Reserve); 2nd - Ashlynn Kendrick; 3rd - Ashlynn Kendrick; 4th - Brianne Gibson

Pair of Yearling Ewes: 1st - Ashlynn Kendrick; 2nd - Brianne Gibson

Fall Ewe Lambs: 1st - Ashlynn Kendrick; 2nd - Brianne Gibson

Early Ewe Lambs: 1st - Ryan Halligan, Bred by Forsee; 2nd - Ashlynn Kendrick; 3rd - Ashlynn Kendrick

Late Ewe Lambs: 1st - Brianne Gibson; 2nd - Brianne Gibson

Pair of Ewe Lambs: 1st - Ashlynn Kendrick; 2nd - Brianne Gibson


SUFFOLKS
Champion Suffolk Ram: TJ Yazell, Bred by Pleasure Pointe Farm (Early)
Reserve Suffolk Ram: Morgan Miracle (Late)

Champion Suffolk Ewe: TJ Yazell, Bred by Pleasure Pointe Farm
Reserve Suffolk Ewe: Charity Browning (Yearling)

Yearling Ewes: 1st - Charity Browning (Reserve); 2nd - TJ Yazell, Bred by Pleasure Pointe Farm; 3rd - Shea Davis; 4th - Shea Davis; 5th - Morgan Miracle

Pair of Yearling Ewes: 1st - Shea Davis

Early Ewe Lambs: 1st - Shea Davis

Late Ewe Lambs: 1st - TJ Yazell, Bred by Pleasure Pointe Farm; 2nd - Morgan Miracle


ALL OTHER BREEDS

Early Ram Lambs: 1st - TJ Yazell, Bred by Pleasure Pointe Farm; 2nd - TJ Yazell, Bred by Pleasure Pointe Farm; 3rd - Andrew Ballard

Late Ram Lambs: 1st - TJ Yazell, Bred by Pleasure Pointe Farm

Pair of Ram Lambs: 1st - TJ Yazell, Bred by Pleasure Pointe Farm

Yearling Ewes: 1st - TJ Yazell, Bred by Pleasure Pointe Farm; 2nd - TJ Yazell, Bred by Pleasure Pointe Farm; 3rd - Andrew Ballard

Pair of Yearling Ewes - TJ Yazell, Bred by Pleasure Pointe Farm

Early Ewe Lambs: 1st - Ali Higgs, Bred by Caven; 2nd - Ryan Halligan, Bred by Knott Ewe Farm; 3rd - Charity Browning, Bred by Wether or Not; 4th - TJ Yazell, Bred by Pleasure Pointe Farm

Late Ewe Lambs: 1st - Ali Higgs, Bred by Homeplace Club Lambs; 2nd - Charity Browning; 3rd - Ryan Halligan, Bred by Shellhouse Livestock; 4th - Charity Browning

Pair of Ewe Lambs: 1st - Charity Browning; 2nd - Charity Browning

 

 

Midwest Stud Ram Sale
June 25 - 30, 2012
Sedalia, Missouri

SUPREME RAM OVERALL: MacCauley Suffolks, Lot 2219 (Suffolk Yearling Ram)
SUPREME EWE OVERALL: Ferrell T. Wankier, Lot 1306 (Rambouillet Yearling Ewe)


SUFFOLKS - Click here for sale order
Wednesday, June 27 | Sell Friday, June 29

Champion Ram: MacCauley Suffolks, Lot 2129 (Sr Champion & 1st Yearling Class 3)
Reserve Ram: Fisher Suffolks, Lot 2163 (Res Sr Champion & 1st Yearling Class 2)

Yearling Rams Class 1: 1st - Ruby Mountain Sheep Co., Lot 2037; 2nd - Dreher Family Suffolks, Lot 2139

Yearling Rams Class 2: 1st - Fisher Suffolks, Lot 2163 (Reserve Grand & Reserve Sr Champion); 2nd - Hoskins Stock Farm, Lot 2054

Yearling Rams Class 3: 1st - MacCauley Suffolks, Lot 2129 (Grand & Sr Champion); 2nd - Hoskins Stock Farm, Lot 2055

Slick Sheared Yearling Rams: 1st - MacCauley Suffolks, Lot 2134; 2nd - Hickory Lane Farm, Lot 2158

Fall Ram Lambs: 1st - MacCauley Suffolks, Lot 2132; 2nd - Lyn Lee Farms, Lot 1921

January Ram Lambs: 1st - Hawkins Sheep Farm, Lot 2029 (Jr Champion); 2nd - John Corson, Lot 1945

Early February Ram Lambs: 1st - John Corson, Lot 1943; 2nd - Lyn Lee Farms, Lot 1924

Late February Ram Lambs: 1st - Ruby Mountain Sheep Co., Lot 2046 (Res Jr Champion); 2nd - Wagner Suffolks, Lot 2003

March Ram Lambs: 1st - Lyn Lee Farms, Lot 1925; 2nd - Alan Kjeldgaard, Lot 2121

Champion Ewe: Five Star J Farms, Lot 2059 (Sr Champion & 1st Yearling Ewe Class 1)
Reserve Ewe: MacCauley Suffolks, Lot 2131 (Res Sr Champion & 2nd Yearling Ewe Class 1)

Yearling Ewes Class 1: 1st - Five Star J Farms, Lot 2059 (Grand & Sr Champion); 2nd - MacCauley Suffolks, Lot 2131 (Res Grand & Res Sr Champion)

Yearling Ewes Class 2: 1st - Five Star J Farms, Lot 2061; 2nd - Fisher Suffolks, Lot 2165

Yearling Ewes Class 3: 1st - Dreher Family Suffolks, Lot 2143; 2nd - MacCauley Suffolks, Lot 2130

Slick Sheared Yearling Ewes: 1st - Annuschat Farms, Lot 1977; 2nd - Foster, Lot 1990

Fall Ewe Lambs: 1st - Arndt Acres, Lot 1966; 2nd - Double L Livestock, Lot 2117

January Ewe Lambs: 1st - MacCauley Suffolks, Lot 2135 (Jr Champion); 2nd - Hawkins Sheep Farm, Lot 2033

Early February Ewe Lambs: 1st - Hawkins Sheep Farm, Lot 2034 (Res Jr Champion); 2nd - Double L Livestock, Lot 2119

Late February Ewe Lambs: 1st - Five Star J Farms, Lot 2067; 2nd - Annuschat Suffolks, Lot 1985

March Ewe Lambs: 1st - Five Star J Farms, Lot 2058; 2nd - Annuschat Suffolks, Lot 1986

 


CORRIEDALES - Click here for sale order
Tuesday, June 26 | Sell Thursday, June 28

Champion Ram: Dew Drop Farms, Lot 438 (Sr Champion & 1st Yearling)
Reserve Ram: Lightning Ridge Farm, Lot 370 (Res Sr Champion & 1st Fall)

Yearling Rams: 1st - Dew Drop Farms, Lot 438 (Grand & Sr Champion); 2nd - Federer Corriedales, Lot 458

Fall Ram Lambs: 1st - Lightning Ridge Farm, Lot 370 (Res Grand & Res Sr Champion); 2nd - Dew Drop Farms, Lot 441

January Ram Lambs: 1st - Phillippi Corriedales, Lot 428 sub (Jr Champion); 2nd - 5H Farms, Lot 394 sub (Res Jr Champion)

February & Later Ram Lambs: 1st - Friesz Corriedales, Lot 404; 2nd - 5H Farms, Lot 396 sub

Champion Ewe: Craig Sheep Farm, Lot 390 (Sr Champion & 1st Yearling)
Reserve Ewe: Dew Drop Farms, Lot 439 (Res Sr Champion & 2nd Yearling)

Yearling Ewes: 1st - Craig Sheep Farm, Lot 390 (Grand & Sr Champion); 2nd - Dew Drop Farms, Lot 439 (Res Grand & Res Sr Champion)

Fall Ewe Lambs: 1st - Dew Drop Farms, Lot 442; 2nd - Dew Drop Farms, Lot 444

January Ewe Lambs: 1st - Friesz Corriedales, Lot 406 (Res Jr Champion); 2nd - Bruce Hoffman & Family, Lot 365

February Ewe Lambs: 1st - Bruce Hoffman & Family, Lot 367 (Jr Champion); 2nd - Friesz Corriedales, Lot 409

March Ewe Lambs: 1st - Rossow Ranch Corriedales, Lot 446 sub; 2nd - Bruce Hoffman & Family, Lot 368


SHROPSHIRES - Click here for sale order
Tuesday, June 26 | Sell Saturday, June 30

Champion Ram: Slack Club Lambs, Lot 6044 (Late Spring)
Reserve Ram: Morgan Cabaniss, Lot 2236 sub (Early Spring)

Yearling Rams: 1st - EJ & AJ Joyful Shrops, Lot 2214; 2nd - Troxtell/Brockelman, Lot 2212

Fall Ram Lambs: 1st - Rife Shropshires, Lot 2227 sub; 2nd - EJ & AJ Joyful Shrops, Lot 2215 sub

Early Spring Ram Lambs: 1st - Morgan Cabaniss, Lot 2236 sub (Res Champion); 2nd - EJ & AJ Joyful Shrops, Lot 2216

Late Spring Ram Lambs: 1st - Slack Club Lambs, Lot 6044 (Champion); 2nd - Schaefer Sheep & Cattle, Lot 6039

Champion Ewe: Heeg's Crazy H Club Lambs, Lot 2201 sub (Late Spring)
Reserve Ewe: Morgan Cabaniss, Lot 2238 (Early Spring)

Yearling Ewes: 1st - High Farms, Lot 2222 sub; 2nd - Cole Club Lambs, Lot 2208

Early Spring Ewe Lambs: 1st - Morgan Cabaniss, Lot 2238 (Res Champion); 2nd - EJ & AJ Joyful Shrops, Lot 2217 sub

Late Spring Ewe Lambs: 1st - Heeg's Crazy H Club Lambs, Lot 2201 sub (Champion); 2nd - Heeg's Crazy H Club Lambs, Lot 2202


RAMBOUILLETS - Click here for sale order
Tuesday, June 26 | Sell Thursday, June 28

Champion Ram: Dew Drop Farms, Lot 1338 sub (Sr Champion & 1st Early Fall)
Reserve Ram: Bar J Bar Ranch, Lot 1312 (Jr Champion & 1st Late Fall)

Yearling Rams: 1st - WW Sheep, Lot 1324; 2nd - Kruse Farms, Lot 1346

Early Fall Ram Lambs: 1st - Dew Drop Farms, Lot 1338 sub (Grand & Sr Champion); 2nd - Crawford Rambouillets, Lot 1319 sub (Res Sr Champion)

Late Fall Ram Lambs: 1st - Bar J Bar Ranch, Lot 1312 (Res Grand & Jr Champion); 2nd - Bar J Bar Ranch, Lot 1311

Spring Ram Lambs: 1st - Bar J Bar Ranch, Lot 1313 (Res Jr Champion); 2nd - WW Sheep, Lot 1329

Champion Ewe: Farrell T Wanker, Lot 1306 (SUPREME EWE OVERALL, Sr Champion & 1st Yearling)
Reserve Ewe: Farrell T Wanker, Lot 1304 (Res Sr Champion & 2nd Yearling)

Yearling Ewes: 1st - Farrell T Wanker, Lot 1306 (SUPREME EWE OVERALL, Grand & Sr Champion); 2nd - Farrell T Wanker, Lot 1304 (Res Grand & Res Sr Champion)

Early Fall Ewe Lambs: 1st - Marshall Sheep Co., Lot 1317; 2nd - Bar J Bar Ranch, Lot 1314 sub

Late Fall Ewe Lambs: 1st - Dew Drop Farms, Lot 1340 sub (Jr Champion); 2nd - Kruse Farms, Lot 1350

Spring Ewe Lambs: 1st - Bar J Bar Ranch, Lot 1316 (Res Jr Champion); 2nd - Marshall Sheep Co., Lot 1318


MONTADALES - Click here for sale order
Tuesday, June 26 | Sell Thursday, June 28

Champion Ram: Smith Sheep Farm, Lot 293 (Sr Champion & 1st Yearling)
Reserve Ram: Baugh & Dunn, Lot 211 (Res Sr Champion & 2nd Yearling)

Yearling Rams: 1st - Smith Sheep Farm, Lot 293 (Grand & Sr Champion); 2nd - Baugh & Dunn, Lot 211 (Res Grand & Res Sr Champion)

Fall Ram Lambs: 1st - My Montadales, Lot 275

January Ram Lambs: 1st - Tom & Sandy Clayman, Lot 220; 2nd - Tom & Sandy Clayman, Lot 221 sub

February & Later Ram Lambs: 1st - Ekern Montadales, Lot 299 (Jr Champion); 2nd - Rhoades Montadales, Lot 289 (Res Jr Champion)

Champion Ewe: Ekern Montadales, Lot 296 (Sr Champion & 1st Yearling)
Reserve Ewe: Ekern Montadales, Lot 295 (Res Sr Champion & 2nd Yearling)

Yearling Ewes: Ekern Montadales, Lot 296 (Grand & Sr Champion); 2nd - Ekern Montadales, Lot 295 (Res Grand & Res Sr Champion)

Slick Sheared Yearling Ewes: 1st - 3J Farm, Lot 235

Fall Ewe Lambs: 1st - Terrell/Allart, Lot 271; 2nd - Marshall Sheep Farm, Lot 252 sub

January Ewe Lambs: 1st - Ekern Montadales, Lot 300 (Jr Champion); 2nd - Smith Sheep Farm, Lot 294

February Ewe Lambs: 1st - Ekern Montadales, Lot 301; 2nd - HaWaaboo Stock Farm, Lot 265 sub

March Ewe Lambs: 1st - Ekern Montadales, Lot 302 (Res Jr Champion); 2nd - Tom & Sandy Clayman, Lot 224

Slick Sheared Spring Ewe Lambs: 1st - Boyer Montadales, Lot 237 sub; 2nd - Moenter Montadales, Lot 279 sub


POLLED DORSETS - Click here for sale order
Tuesday, June 26 | Sell Friday, June 29

Champion Ram: Twin Oaks Dorsets, Lot 1465 (Sr Champion & 1st Sept)
Reserve Ram: Ryan & Mona Lisa Estes, Lot 1514 sub (Res Sr Champion & 1st Oct-Nov)

Yearling Rams: 1st - Turtle Mead, Lot 1462; 2nd - Ram & Ewe Farm, Lot 1564

September Ram Lambs: 1st - Twin Oaks Dorsets, Lot 1465 (Grand & Sr Champion); 2nd - Riverwood Farms, Lot 1573

Oct-Nov Ram Lambs: 1st - Ryan & Mona Lisa Estes, Lot 1514 sub (Res Grand & Res Sr Champion); 2nd - McCarthy Dorsets, Lot 1506

Slick Sheared Sept-Nov Ram Lambs: 1st - 5D Polled Dorsets, Lot 1502; 2nd - 5D Polled Dorsets, Lot 1500

Winter Ram Lambs: 1st - Riverwood Farms, Lot 1579 sub; 2nd - Ample Amity Farms, Lot 1560 sub

Jr Champion Ram: Ryan & Mona Lisa Estes, Lot 1515 sub (Spring)
Reserve Jr Champion Ram: Northern Starr Livestock, Lot 1592 sub (Spring)

Champion Ewe: Pine Ridge Dorsets, Lot 1554 sub (Sr Champion & 1st Yearling)
Reserve Ewe: Lauden Acres, Lot 1467 sub (Res Sr Champion & 2nd Yearling)

Yearling Ewes: 1st - Pine Ridge Dorsets, Lot 1554 sub (Grand & Sr Champion); 2nd - Lauden Acres, Lot 1467 sub (Res Grand & Res Sr Champion)

Sept Ewe Lambs: 1st - Pine Ridge Dorsets, Lot 1557 sub; 2nd - McCarthy Dorsets, Lot 1508 sub

Oct-Nov Ewe Lambs: 1st - Ryan & Mona Lisa Estes, Lot 1513 sub; 2nd - Prairie Lane Farm, Lot 1484 sub

Winter Ewe Lambs: 1st - Northern Starr Livestock, Lot 1596 sub (Res Jr Champion); 2nd - Pine Ridge Dorsets, Lot 1558

Early Spring Ewe Lambs: 1st - Lien Dorsets, Lot 1563; 2nd - McCarthy Dorsets, Lot 1510

Late Spring Ewe Lambs: 1st - Ryan & Mona Lisa Estes, Lot 1517 (Jr Champion); 2nd - Lien Dorsets, Lot 1563


HAMPSHIRES - Click here for sale order

Champion Ram: Peterson Sheep Co., Lot 1854 sub (Jr Champion & 1st January)
Reserve Ram: L&L Hampshires, Lot 1860 (Sr Champion & 1st Yearling)

Yearling Rams: 1st - L&L Hampshires, Lot 1860 (Res Grand & Sr Champion); 2nd - Peterson Sheep Co., Lot 1850 (Res Sr Champion)

Fall Ram Lambs: 1st - Gene & Marci Sanford, Lot 1740 sub; 2nd - Rikow Hamps, Lot 1830

January Ram Lambs: 1st - Peterson Sheep Co., Lot 1854 sub (Grand & Jr Champion); 2nd - Nelson Ranch, Lot 1813

February Ram Lambs: 1st - Gordeneer Hampshires, Lot 1802 (Jr Champion); 2nd - Gordeneer Hampshires, Lot 1803

March Ram Lambs: 1st - Silver Creek Farms, Lot 1725 sub; 2nd - Rikow Hamps, Lot 1834

Slick Sheared Spring Ram Lambs: 1st - Silver Creek Farms, Lot 1726 sub

Champion Ewe: Peterson Sheep Co., Lot 1853 (Sr Champion & 1st Yearling)
Reserve Ewe: Silver Creek Farms, Lot 1735 sub (Jr Champion & 1st SS Spring)

Yearling Ewes: 1st - Herrig Family, Lot 1792; 2nd - Bobendrier Hampshires, Lot 1707

Slick Sheared Yearling Ewes: 1st - Silver Creek Farms, Lot 1727; 2nd - Troxtell/Brockelman, Lot 6019

Fall Ewe Lambs: 1st - Held Hampshires, Lot 1705 (Reserve Sr Champion); 2nd - Bobendrier Hampshires, Lot 1714 sub

January Ewe Lambs: 1st - Blumenschein Hamps, Lot 1871; 2nd - Silver Creek Farms, Lot 1732

February Ewe Lambs: 1st - Gordeneer Hampshires, Lot 1808 (Res Jr Champion); 2nd - Pine Lawn, Lot 1765

March Ewe Lambs: 1st - Pine Lawn, Lot 1766; 2nd - Gordeneer Hampshires, Lot 1811

Slick Sheared Ewe Lambs: 1st - Silver Creek Farms, Lot 1735 sub (Res Grand & Jr Champion); 2nd - Silver Creek Farms, Lot 1736


HORNED DORSETS - Click here for sale order
Tuesday, June 26 | Sell Friday, June 29

Champion Ram: Patoka Valley, Lot 1416 (Yearling)
Reserve Ram: Cassell, Lot 1408

Champion Ewe: Cassell, Lot 1409 (Spring)
Reserve Ewe: Galleher, Lot 1414 (Early Fall)


SOUTHDOWNS - Click here for sale order
Tuesday, June 26 | Sell Thursday, June 28

Champion Ram: Rincker Southdowns, Lot 749 sub (Sr Champion & 1st Yearling)
Reserve Ram: Oldenburg Farms, Lot 695 (Res Sr Champion & 1st Fall)

Yearling Rams: 1st - Rincker Southdowns, Lot 749 sub (Grand & Sr Champion); 2nd - Scramlin Southdowns, Lot 701

Fall Ram Lambs: 1st - Oldenburg Farms, Lot 695 (Res Grand & Res Sr Champion); 2nd - MB Genetics, Lot 741

January Ram Lambs: 1st - Sink Southdowns, Lot 657 sub; 2nd - Maddox Southdowns, Lot 680

February Ram Lambs: 1st - Forsee Southdowns, Lot 819 (Res Jr Champion); 2nd - Fielder Farms, Lot 726 sub

March Ram Lambs: 1st - Forsee Southdowns, Lot 818 sub (Jr Champion); 2nd - Oldenburg Farms, Lot 696

Champion Ewe: Jim Davis, Lot 664 (Sr Champion & 1st Yearling)
Reserve Ewe: Forsee Southdowns, Lot 820 (Jr Champion & 1st January)

Yearling Ewes: 1st - Jim Davis, Lot 664 (Grand & Sr Champion); 2nd - Oldenburg Farms, Lot 694 (Res Sr Champion)

Fall Ewe Lambs: 1st - University of Findlay, Lot 737; 2nd - Held Brothers Southdowns, Lot 652 sub

January Ewe Lambs: 1st - Forsee Southdowns, Lot 820 (Res Grand & Jr Champion); 2nd - Bullington Southdowns, Lot 772

February Ewe Lambs: 1st - Willwerth Southdowns, Lot 766 (Res Jr Champion); 2nd - Forsee Southdowns, Lot 822

March Ewe Lambs, Odd Class: 1st - Mapolyne Farms, Lot 834 sub; 2nd - Scramlin's Southdowns, Lot 848

March Ewe Lambs, Even Class: 1st - Maddox Southdowns, Lot 687; 2nd - Mapolyne Farms, Lot 835


COLUMBIAS - Click here for sale order

Champion Ram: Montana Aerie, Lot 1214 (Yearling)
Reserve Ram: Montana Aerie, Lot 1223 (Spring)

Champion Ewe: Montana Aerie, Lot 1221 (Yearling)
Reserve Ewe: Dew Drop Farms, Lot 6003


TEXELS - Click here for sale order
Monday, June 25 | Sell Wednesday, June 27

Champion Ram: Adams Texels, Lot 85
Reserve Ram: Pine Knob, Lot 90

Champion Ewe: Adam Texels, Lot 87
Reserve Ewe: Portland Prairie Texels, Lot 53


DORPERS - Click here for sale order
Monday, June 25 | Sell Thursday, June 28

Champion White Dorper Ram: Riverwood Farms, Lot 1039 (Yearling)
Reserve White Dorper Ram: Broadmead Farms, Lot 1023 (Yearling)

White Dorper Yearling Rams: 1st - Riverwood Farms, Lot 1039 (Champion); 2nd - Broadmead Farms, Lot 1023 (Reserve)

White Dorper Fall Ram Lambs: 1st - Broadmead Farms, Lot 938 sub; 2nd - Riverwood Farms, Lot 1043

White Dorper Spring Ram Lambs: 1st - Speck Ranch, Lot 1022; 2nd - Broadmead Farms, Lot 1034

Champion White Dorper Ewe: Broadmead Farms, Lot 1024 sub (Fall Yearling)
Reserve White Dorper Ewe: Riverwood Farms, Lot 1042 (Spring Yearling)

White Dorper Fall Yearling Ewes: 1st - Broadmead Farms, Lot 1024 sub (Champion); 2nd - Broadmead Farms, Lot 1025

White Dorper Spring Yearling Ewes: 1st - Riverwood Farms, Lot 1042 (Reserve); 2nd - Broadmead Farms, Lot 937 sub

White Dorper Fall Ewe Lambs: 1st - Broadmead Farms, Lot 1027 sub; 2nd - Broadmead Farms, Lot 1028 sub

White Dorper Spring Ewe Lambs: 1st - Broadmead Farms, Lot 1036; 2nd - Riverwood Farms, Lot 1046

 

Champion Dorper Ram: T&A Dorpers, Lot 916 (Yearling)
Reserve Dorper Ram: Riverwood Farms, Lot 951 sub (Yearling)

Dorper Yearling Rams: 1st - T&A Dorpers, Lot 916 (Champion); 2nd - Riverwood Farms, Lot 951 sub (Reserve)

Dorper Fall Ram Lambs: 1st - Broadmead Farms, Lot 930; 2nd - Riverwood Farms, Lot 954

Dorper Spring Ram Lambs: 1st - J Antonio Juarez, Lot 944; 2nd - Broadmead Farms, Lot 935

Champion Dorper Ewe: Broadmead Farms, Lot 926 (Fall Yearling)
Reserve Dorper Ewe: T&A Dorpers, Lot 920 sub (Spring Yearling)

Dorper Fall Yearling Ewes: 1st - Broadmead Farms, Lot 926 (Champion); 2nd - Broadmead Farms, Lot 927

Dorper Spring Yearling Ewes: 1st - T&A Dorpers, Lot 920 sub (Reserve); 2nd - J Antonio Juarez, Lot 941 sub

Dorper Fall Ewe Lambs: 1st - J Antonio Juarez, Lot 943; 2nd - Broadmead Farms, Lot 934

Dorper Spring Ewe Lambs: 1st - T&A Dorpers, Lot 922; 2nd - T&A Dorpers, Lot 921



NATURAL COLOREDS - Click here for sale order
Monday, June 25 | Sell Wednesday, June 27

Champion Ram: Gehring Farm, Lot 1134 (Fall)
Reserve Ram: Katherine Kuykendall, Lot 1137 (March)

Yearling Rams: 1st - Bar J Bar Ranch, Lot 1117; 2nd - Bar J Bar Ranch, Lot 6011

Fall Ram Lambs: 1st - Gehring Farm, Lot 1134 (Champion); 2nd - Pines End, Lot 6004

January Ram Lambs: 1st - Homestead Farm, Lot 1107; 2nd - Homestead Farm, Lot 1108

February Ram Lambs: 1st - Borcher Sheep Co., Lot 1126; 2nd - Lovell's Maple Spring Farm, Lot 1122 sub

March Ram Lambs: 1st - Katherine Kuykendall, Lot 1137 (Reserve); 2nd - Borcher Sheep Co., Lot 1127

Champion Ewe: Homestead Farm, Lot 1105 (Yearling)
Reserve Ewe: Pines End, Lot 1132 sub (February)

Yearling Ewes: 1st - Homestead Farm, Lot 1105 (Champion); 2nd - Homestead Farm, Lot 1106

January Ewe Lambs: 1st - Kuehne Columbias, Lot 1213; 2nd - Homestead Farm, Lot 1111

February Ewe Lambs: 1st - Bar J Bar Ranch, Lot 1120 (Reserve); 2nd - Lovell's Maple Spring Farm, Lot 1124

March Ewe Lambs: 1st - Homestead Farm, Lot 1115; 2nd - Borcher, Lot 1130



TUNIS - Click here for sale order
Monday, June 25 | Sell Wednesday, June 27

Champion Ram: Kaleb Schakel Tunis, Lot 16 (January)
Reserve Ram: Stumpe Family Tunis, Lot 39 (Yearling)

Yearling Rams: 1st - Stumpe, Lot 39 (Reserve); 2nd - Small Fry Farm Contd, Lot 8

January Ram Lambs: 1st - Kaleb Schakel Tunis, Lot 16 (Champion)

Feb & Later Ram Lambs: 1st - Uptown Farms, Lot 23; 2nd - Crafts Farm, Lot 33 sub

Champion Ewe: Stumpe Family Tunis, Lot 40 (Yearling)
Reserve Ewe: RQL Farms, Lot 3 (Fall)

Yearling Ewes: 1st - Stumpe Family Tunis, Lot 40 (Champion); 2nd - Mom's Tunis, Lot 12 sub

Fall Ewe Lambs: 1st - RQL, Lot 3 (Reserve); 2nd - Mom's Tunis Lot 6007

January Ewe Lambs: 1st - Mom's Tunis, Lot 14; 2nd - RQL Farms, Lot 6

Feb & Later Ewe Lambs: 1st - RQL Farms, Lot 6005; 2nd - Mom's Tunis, Lot 15


POLYPAYS - Click here for sale order
Monday, June 25 | Sell Wednesday, June 27

Champion Ram: Hidden Valley, Lot 135 (Yearling)
Reserve Ram: U of WI Madison, Lot 152 (Yearling)

Fall Ram Lambs: 1st - U of WI Madison, Lot 157

Spring Ram Lambs: 1st - U of WI Madison, Lot 157; 2nd - Big Prairie Polypays

Champion Ewe: U of WI Madison, Lot 156 (Brood Ewe)
Reserve Ewe: Big Prairie Polypays, Lot 130 (Fall)

Brood Ewes: 2nd - Shady Lane Farms, Lot 102

Fall Ewe Lambs: 2nd - Big Prairie Polypays, Lot 132

Early Spring Ewe Lambs: 1st - Shady Lawn Farms, Lot 123 sub; 2nd - Shady Lawn Farms, Lot 106 sub

Late Spring Ewe Lambs: 1st - Oak Valley Polypays, Lot 112; 2nd - Oak Valley Polypays, Lot 113


KATAHDINS - Click here for sale order
Monday, June 25 | Sell Wednesday, June 27

Champion Ram: Buckeye Acres Genetics, Lot 632
Reserve Ram: Lazy B Livestock LLC, Lot 550 sub

Champion Ewe: Pipestone Katahdins, Lot 581
Reserve Ewe: Mountain View Farm, Lot 616

 

Springfield, Illinois Sales
June 22-23, 2012
Springfield, IL

BORDER CHEVIOTS - Click here for sale order
Champion Ram: Diamond C Farm, Lot 32 (Jr Ram Lamb)
Reserve Ram: John & Judy Moore, Lot 11 (Int. Ram Lamb)
Champion Ewe: J. Susan Traglia, Lot 38 (Fall Ewe Lamb)
Reserve Ewe: Triple J Acres, Lot 42 (Yearling Ewe)

SHROPSHIRES - Click here for sale order
Champion Ram: Avery Shropshires, Lot 49 (Early Spring Ram Lamb)
Reserve Ram: City Limits Sheep Farm, Lot 23 sub (Late Spring Ram Lamb)
Champion Ewe: City Limits Sheep Farm, Lot 24 sub (Yearling Ewe)
Reserve Ewe: Erik Mrozinski Shropshires, Lot 64 (Late Spring Ewe Lamb)

ROMNEYS - Click here for sale order
Champion White Romney Ram: E/C Plank (Winter)
Champion White Romney Ewe: Skyview Farm (Yearling)
Champion NC Romney Ram: Julian & Moore Sheep Co. (Fall)
Champion NC Romney Ewe: Julian & Moore Sheep Co. (Spring)

NORTH COUNTRYS - Click here for sale order
Champion Ram: Clay Hill Ranch (Yearling)
Champion Ewe: MSM North Countrys (Jr Lamb)

 

Mountain View Katahdins
Tuesday, June 19, 2012
Held at wlivestock.com

Mountain View Katahdin Sale
Mountain View Katahdin Sale
Lot 1 - Sold for $1,800
Lot 3 - Sold for $2,300

 

 

Keystone Classic
June 16, 2012 - State College, PA

Supreme Champion Ram: Chris MacCauley (Suffolk)
Supreme Champion Ewe: Chelsea Bilyeu (Natural Colored)

 

Midwest Jr Preview Show
June 16, 2012 - Chillicothe, MO

SUPREME CHAMPION RAM: Kylie Schakel (Dorset Fall Ram Lamb)
SUPREME CHAMPION EWE: John Jones (Southdown Late Yearling Ewe)

Champion Southdown Ram: Jaleigh Oldenburg (Yearling)
Reserve Southdown Ram: John Jones (Spring)
Champion Southdown Ewe: John Jones (Late Yearling)

Champion Commercial Ram: Taylor Wiss, Bred by Wheaton
Champion Commercial Ewe: Kaleb Schakel, Bred by Poe Hamps (Yearling)

Champion Shropshire Ram: Dalton Hicks (Spring)
Champion Shropshire Ewe: Dalton Hicks (Yearling)

Champion Dorset Ram: Kylie Schakel (Fall)
Reserve Dorset Ram: Mason Pitts, Raised by Pitts
Reserve Dorset Ewe: Austin Hicks, Raised by Hicks

Champion Tunis Ram: Kaleb Schakel (Early Ram Lamb)
Champion Tunis Ewe: Kaleb Schakel (Yearling)

Champion Hampshire Ram: Jerry Daniels (Early Spring)
Champion Hampshire Ewe: Kelsey Swonger (Yearling)

Champion Suffolk Ram: Tegan Ridenhour (Spring)

Champion Natural Colored Ram: Sarah Bartholomew
Champion Natural Colored Ewe: Haley Yunker

Champion Montadale Ram: Kacy Gatson (Yearling)

Champion Oxford Ewe: Elisa Ward
Champion Oxford Ram: Jonah Lasater

Champion Corriedale Ram: Luke DeOrnellis (Spring)
Champion Corriedale Ewe: Luke DeOrnellis (Yearling)

 

National Columbia Show & Sale
June 15-16, 2012 - Wooster, Ohio

Click for sale orders: Page 1 | Page 2 | Page 3

CHAMPION RAM: Montana Aerie Lot 89 (1st Yearling Ram)
RESERVE CHAMPION RAM: Lynsey Frey, Lot 65 (2nd Yearling Ram)

Yearling Rams: 1st - Montana Aerie, Lot 89; 2nd - Lynsey Frey, Lot 65; 3rd - Borcher Sheep Co., Lot 57; 4th - Dew Drop Farms, Lot 75; 5th - Rench Columbias, Lot 51 sub

Sr Ram Lambs: 1st - Lynsey Frey, Lot 64; 2nd - Lynsey Frey, Lot 68; 3rd - Lynsey Frey, Lot 67; 4th - Gucker Columbias, Lot 35; 5th - Reister Farms, Lot 123

Jr Ram Lambs: 1st - Rench Columbias, Lot 53; 2nd - Borcher Sheep Co., Lot 59 sub; 3rd - Montana Aerie, Lot 95; 4th - Reister Farms, Lot 122 sub; 5th - Micki Williams Columbias, Lot 23

CHAMPION EWE: David Cook, Lot 1280 sub (1st Early Sr Ewe Lamb)
RESERVE CHAMPION EWE: David Cook, Lot 27 (Yearling Ewe)

Even Yearling Ewes: 1st - Dew Drop Farms, Lot 76; 2nd - Jarvis Sheep Co., Lot 116; 3rd - Montana Aerie, Lot 98; 4th - Montana Aerie, Lot 102

Odd Yearling Ewes: 1st - David Cook, Lot 27 (Reserve Champion Ewe); 2nd - Rench, Lot 55; 3rd - Montana Aerie, Lot 101; 4th - Montana Aerie, Lot 99

Early Sr Ewe Lambs: 1st - David Cook, Lot 1280 sub (Champion Ewe); 2nd - David Cook, Lot 28 sub; 3rd - David Cook, Lot 29; 4th - Lynsey Frey, Lot 129; 5th - Montana Aerie, Lot 105

Late Sr Ewe Lambs: 1st - Hyline Farms, Lot 490; 2nd - Dew Drop Farms, Lot 77; 3rd - Reister Farms, Lot 125; 4th - Hull's Columbias, Lot 12 sub; 5th - Charles & Louise Worm, Lot 18 sub

Early Jr Ewe Lambs: 1st - Rench Columbias, Lot 56; 2nd - Micki Williams, Lot 24; 3rd - Hull's Columbias, Lot 15; 4th - Travaille Family, Lot 113; 5th - Montana Aerie, Lot 108

Late Jr Ewe Lambs: 1st - Borcher Sheep Co., Lot 62; 2nd - Borcher Sheep Co., Lot 63; 3rd - Montana Aerie, Lot 135

Pair of Yearling Ewes: 1st - Montana Aerie, Lot 104 (Reserve Champion Pair); 2nd - Lynsey Frey, Lot 69

Pair of Sr Ewe Lambs: 1st - David Cook Family, Lot 30 sub (Champion Pair); 2nd - Lynsey Frey, Lot 70

Pair of Jr Ewe Lambs:
1st - Montana Aerie Sheep Ranch
2nd - Micki Williams Columbias
3rd - Gucker Columbias

Futurity Ewe Show:
1st - Isaiah Bauck (Ewe from Raspberry Meadows Farm)
2nd - Colton Bredahl (Ewe from Travaille Family)
3rd - Isaiah Bauck (Ewe from Borcher Sheep Co.)
4th - Kaiden Bredahl (Ewe from Worm Columbias)
5th - Alec Baumer (Ewe from R&C Columbias)

   
  Ohio Jr Breeding Sheep Extravaganza
Saturday, June 9

Supreme Ram - Luke Inbody (Horned Dorset)
Supreme Ewe - Emily Shellhouse (Hampshire)
 

 

 

  Nugget All-American
 

Sale orders:

Breeding Sheep:
Suffolks
Suffolks cont'd & Hamps
Dorsets & Southdowns
Southdowns cont'd, Romneys, Rambouillets, Dorpers

Wether Type:
AOB & Hamps
Hamps cont'd
Crossbred - Page 1
Crossbred - Page 2
Suffolks & Boer Goats

 

 

Ohio Showcase Sales
May 10-12, 2012
Eaton, Ohio

HAMPSHIRES
Click here for sale order

Grand Champion & Sr Champion Ewe: Bobendrier Hampshires, Lot 1429 (1st Fall)
Reserve Grand & Jr Champion Ewe: Gordeneer Hampshires, Lot 1448 (1st February)
Reserve Sr Champion Ewe: Bobendrier Hampshires, Lot 1428 (1st Yearling)
Reserve Jr Champion Ewe: Gordeneer Hampshires, Lot 1445 sub (1st January)

Yearling Ewes: 1st - Bobendrier Hampshires, Lot 1428 (Res Sr Champion); 2nd - The Hickmans, Lot 1452
Fall Ewe Lambs: 1st - Bobendrier Hampshires, Lot 1429 (Grand Champion); 2nd - Rolling Hills Farm, Lot 1424 sub
January Ewe Lambs: 1st - Gordeneer Hampshires, Lot 1445 sub (Res Jr Champion); 2nd - Herrig Family Hampshires, Lot 1407 sub
February Ewe Lambs: 1st - Gordeneer Hampshires, Lot 1448 (Reserve Grand); 2nd - Gordeneer Hampshires, Lot 1447

Grand Champion Ram & Jr Champion: John & Judy Moore, Lot 1413 (1st February)
Reserve Grand & Sr Champion Ram: The Hickmans, Lot 1449 (1st Fall)
Res Sr Champion Ram: Tim & Sarah Fleener, Lot 1408 (1st Yearling)
Res Jr Champion Ram: The Hickmans, Lot 1451 (2nd February)

Yearling Rams: 1st - Tim & Sarah Fleener, Lot 1408 (Res Sr Champion); 2nd - Verhaeghe Livestock, Lot 1437
Fall Ram Lambs: 1st - The Hickmans, Lot 1449 (Reserve Grand); 2nd - Sand Hill Hampshires, Lot 1462
January Ram Lambs: 1st - The Hickmans, Lot 1450; 2nd - Gordeneer Hampshires, Lot 1446 sub
February Ram Lambs: 1st - John & Judy Moore, Lot 1413 (Grand Champion); 2nd - The Hickmans, Lot 1451 (Res Jr Champion)


SHROPSHIRES
Click here for sale order: Page 1 | Page 2

Grand Champion & Sr Champion Ewe: Avery Shropshires, Lot 1296 (1st Fall)
Reserve Grand & Jr Champion Ewe: Rife Shropshires, Lot 1319 (1st Early January)
Reserve Sr Champion: Rife Shropshires, Lot 1318 (2nd Fall)
Reserve Jr Champion: Erik Mrozinski Shropshires, Lot 1286 (1st Early February)

Yearling Ewes Evens: 1st - Step Ahead Shrops, Lot 1204; 2nd - Erik Mrozinski Shropshires, Lot 1284
Yearling Ewes Odds: 1st - Avery Shropshires, Lot 1295; 2nd - City Limits Sheep Farm, Lot 1231
Fall Ewe Lambs: 1st - Anderson Shropshires, Lot 1239; 2nd - Step Ahead Shropshires, Lot 1205
Early January Ewe Lambs: 1st - Rife Shropshires, Lot 1320; 2nd - Austin & Trent Bechtold, Lot 1251
Late January Ewe Lambs: 1st - City Limits Sheep Farm, Lot 1232; 2nd - Erik Mrozinski Shropshires, Lot 1285
Early February Ewe Lambs: 1st - Fritz Farms, Lot 1280; 2nd - High Farms, Lot 1288 sub
Late February Ewe Lambs: BWB Farms, Lot 1335; 2nd - Moeller Shrops & Club Lambs, Lot 1344

Grand Champion Ram & Jr Champion: City Limits Sheep Farm, Lot 1228 sub (1st January)
Reserve Grand & Sr Champion: Avery Shropshires, Lot 1293 (1st Fall)
Reserve Jr Champion: Erik Mrozinski Shropshires, Lot 1339 (2nd January)
Reserve Sr Champion: Austin & Trent Berchtold, Lot 1249 (1st Yearling)

Yearling Rams: 1st - Austin & Trent Berchtold, Lot 1249 (Res Sr Champion); 2nd - Melvin Family, Lot 1242
Fall Ram Lambs: 1st - Avery Shropshires, Lot 1293 (Reserve Grand); 2nd - Rife Shropshires, Lot 1311
January Ram Lambs: 1st - City Limits Sheep Farm, Lot 1228 sub (Grand Champion); 2nd - Erik Mrozinski Shropshires, Lot 1339
February Ram Lambs: 1st - Rife Shropshires, Lot 1313 sub; 2nd - Creamer Shrops, Lot 1336


SOUTHDOWNS
Click here for sale order: Ewes Page 1 | Ewes Page 2 | Rams

Grand Champion Ewe & Sr Champion: Northern Starr Livestock, Lot 1078 (1st Yearling Class 1)
Reserve Grand & Reserve Sr Champion: Davis Family Southdowns, Lot 1019 (1st Yearling Class 3)
Jr Champion Ewe: Fielder Farms, Lot 971 (1st January)
Reserve Jr Champion Ewe: Rincker Southdowns, Lot 937 (1st Early February)

Yearling Ewes Class 1: 1st - Northern Starr Livestock, Lot 1078 (Grand Champion); 2nd - Barker Family Southdowns, Lot 925
Yearling Ewes Class 2: 1st - Barker Family Southdowns, Lot 926; 2nd - Oldenburg Farms, Lot 993 sub
Yearling Ewes Class 3: 1st - Davis Family Southdowns, Lot 1016 (Reserve Grand); 2nd - Oldenburg Farms, Lot 990 sub
Fall Ewe Lambs: 1st - Haven Point, Lot 1042 sub; 2nd - Oldenburg Farms, Lot 994
January Ewe Lambs Evens: 1st - Maddox Southdowns, Lot 1006; 2nd - Forsee Southdowns, Lot 1054
January Ewe Lambs Odds: 1st - Mapolyne Farms, Lot 1003; 2nd - Forsee Southdowns, Lot 1053 sub
Early February Ewe Lambs Evens: 1st - Oldenburg Farms, Lot 996 sub; 2nd - Metzger Boys, Lot 984 sub
Early February Ewe Lambs Odds: 1st - Forsee Southdowns, Lot 1055; 2nd - Metzger Boys, Lot 985
Late February Ewe Lambs: 1st - Forsee Southdowns, Lot 1057; 2nd - Oldenburg Farms, Lot 997 sub

Grand Champion Ram & Sr Champion: Scramlin Southdowns, Lot 1058 (1st Yearling)
Reserve Grand & Reserve Sr Champion: Mapolyne Farms, Lot 1000 (2nd Yearling)
Jr Champion Ram: Maddox Southdowns, Lot 1006 (1st January)
Reserve Jr Champion Ram: Forsee Southdowns, Lot 1098 (1st February - pictured below)


Yearling Rams: 1st - Scramlin Southdowns, Lot 1058 (Grand Champion); 2nd - Mapolyne Farms, Lot 1000 (Reserve Grand)
Fall Ram Lambs: 1st - Wilson's Skyview Farm, Lot 943; 2nd - MB Genetics, Lot 1099
January Ram Lambs: 1st - Maddox Southdowns, Lot 1006 (Jr Champion); 2nd - Oldenburg Farms, Lot 992 sub
February Ram Lambs: 1st - Leininger Southdowns, Lot 1030; 2nd - Herrig Family, Lot 921 sub


SUFFOLKS
Click here for sale order: Page 1 | Page 2

Grand Champion Ewe & Sr Champion: Silver Dollar Farms, Lot 762 (1st Yearling Class 1)
Reserve Grand Champion Ewe & Jr Champion: Silver Dollar Farms, Lot 764 (1st January)
Reserve Sr Champion Ewe: Five Star J, Lot 751 (1st Yearling Class 2)
Reserve Jr Champion Ewe: Phantom Hills Fitting & Training, Lot 756 sub (2nd January)

Yearling Ewes Class 1: 1st - Silver Dollar Farms, Lot 762 (Grand Champion); 2nd - MacCauley Suffolks, Lot 784
Yearling Ewes Class 2: 1st - Five Star J, Lot 751 (Reserve Sr Champion); 2nd - Craft's Suffolks, Lot 769
Slick Shorn Yearling Ewes: 1st - Lyn Lee Farms, Lot 798; 2nd - MacCauley Suffolks, Lot 786
Fall Ewe Lambs: 1st - Lyn Lee Farms, Lot 801; 2nd - MacCauley Suffolks, Lot 787 sub
January Ewe Lambs: 1st - Silver Dollar Farms, Lot 764 (Reserve Grand); 2nd - Phantom Hills, Lot 756 sub (Reserve Jr Champion)
Slick Shorn January Ewe Lambs: 1st - MacCauley Suffolks, Lot 790; 2nd - Lyn Lee Farms, Lot 741
February Ewe Lambs: 1st - Silver Dollar Farms, Lot 765; 2nd - Lyn Lee Farms, Lot 740
Slick Shorn February Ewe Lambs: 1st - Lyn Lee Farms, Lot 805; 2nd - Phantom Hills, Lot 757

Grand Champion Ram & Sr Champion: MacCauley Suffolks, Lot 780 (1st Yearling)
Reserve Grand & Reserve Sr Champion: Corson Suffolks, Lot 713 (2nd Yearling)
Jr Champion Ram: Lyn Lee Farms, Lot 799 (1st January)
Reserve Jr Champion Ram: Corson Suffolks, Lot 797 (2nd January)

Yearling Rams: 1st - MacCauley Suffolks, Lot 780 (Grand Champion); 2nd - Corson Suffolks, Lot 713 (Reserve Grand)
Fall Ram Lambs: 1st - MacCauley Suffolks, Lot 781 sub; 2nd - Begg Suffolks, Lot 727
Slick Shorn Fall Ram Lambs: 1st - Lyn Lee Farms, Lot 734
January Ram Lambs: 1st - Lyn Lee Farms, Lot 799 (Jr Champion); 2nd - Corson Suffolks, Lot 797 (Res Jr Champion)
Slick Shorn January Ram Lambs: 1st - MacCauley Suffolks, Lot 783
February Ram Lambs: 1st - Silver Dollar Farms, Lot 761 sub; 2nd - Lyn Lee Farms, Lot 736
Slick Shorn February Ram Lambs: 1st - Phantom Hills, Lot 754 sub


WETHER SIRES AND DAMS
Click here for sale order: Page 1 | Page 2
Champion Hampshire Wether Dam: Daniels Club Lambs, Lot 402 (1st Feb)
Reserve Hampshire Wether Dam: J&J Show Lambs, Lot 414 (1st Jan)
Champion Hampshire Wether Sire: J&J Show Lambs, Lot 413 (1st Jan)
Reserve Hampshire Wether Sire: J&J Show Lambs, Lot 412 (2nd Jan)

Champion Suffolk Wether Dam: Daniels Club Lambs, Lot 416 (1st Jan)
Reserve Suffolk Wether Dam: Friesen Show Lambs, Lot 436 (1st Feb)
Champion Suffolk Wether Sire: Brandon Howard, Lot 437 (1st Feb)
Reserve Suffolk Wether Sire: DDJ Suffolks & Club Lambs, Lot 532 sub (1st Yearling)

Champion Dorset Wether Dam: Circle W Farms, Lot 474 (1st Yearling)
Champion Dorset Wether Sire: Circle W Farms, Lot 472 (1st Fall)
Reserve Dorset Wether Sire: Circle W Farms, Lot 473 sub (1st Feb)

Champion Xbred Wether Dam: Westlake Brothers, Lot 560 (1st Yearling)
Reserve Xbred Wether Dam: Leininger Southdowns, Lot 543 (1st Feb)
Champion Xbred Wether Sire: WF Club Lambs, Lot 541 (1st Yearling)
Reserve Xbred Wether Sire: DDJ Suffolks & Club Lambs, Lot 534 (1st Feb)


DORPERS
Click here for sale order
Champion Dorper Ewe: Riverwood Farms, Lot 336 (1st Yearling)
Reserve Dorper Ewe: Riverwood Farms, Lot 337 (1st Fall)
Champion Dorper Ram: Riverwood Farms, Lot 333 (1st Yearling)
Reserve Dorper Ram: Riverwood Farms, Lot 334 (1st Fall)
Champion White Dorper Ewe: Riverwood Farms, Lot 369 (1st Yearling)
Reserve White Dorper Ewe: Riverwood Farms, Lot 370 (1st Fall)
Champion White Dorper Ram: Riverwood Farms, Lot 366 (1st Yearling)
Reserve White Dorper Ram: Riverwood Farms, Lot 367 sub (2nd Yearling)


OXFORDS
Click here for sale order
Grand & Sr Champion Ewe: Misty Meadows Oxfords, Lot 282 (1st Yearling)
Reserve Grand & Res Sr Champion Ewe: Cedar Lane Farm, Lot 294 (2nd Yearling)
Jr Champion Ewe: Luke Benjamin Oxfords, Lot 301
Res Jr Champion Ewe: Meyer Sheep Farms, Lot 278
Yearling Ewes: 1st - Misty Meadows Oxfords, Lot 282 (Grand & Sr Champion); 2nd - Cedar Lane Farm, Lot 294 (Res Grand & Res Sr Champion)
Fall Ewe Lambs: 1st - Perzee Oxfords, Lot 259 sub; 2nd - Reid Family, Lot 292
January Ewe Lambs: 1st - Luke Benjamin Oxfords, Lot 301 (Jr Champion); 2nd - Winning Ways Sheep Farm, Lot 288
February Ewe Lambs: 1st - Meyer Sheep Farms, Lot 278 (Res Jr Champion); 2nd - Perzee Oxfords, Lot 260

Grand & Jr Champion Ram: Misty Meadows Oxfords, Lot 279 sub (1st January)
Reserve Grand & Sr Champion Ram: Shrout Oxfords, Lot 283 (1st Yearling)
Res Jr Champion Ram: Double "O" Acres, Lot 298 (1st February)
Yearling Rams: 1st - Shrout Oxfords, Lot 283 (Res Grand)
January Ram Lambs: 1st - Misty Meadows Oxfords, Lot 279 sub (Grand); 2nd - Double "O" Acres, Lot 297
February Ram Lambs: 1st - Double "O" Acres, Lot 298; 2nd - Misty Meadows Oxfords, Lot 280


MONTADALES
Click here for sale order
Champion Ewe: Marshall Sheep Farm, Lot 2 (1st Yearling)
Reserve Ewe: Smith Sheep Farm, Lot 30 (1st January)
Yearling Ewes: 1st - Marshall Sheep Farm, Lot 2 (Champion); 2nd - Kuykendall Montadales, Lot 14 sub
Fall Ewe Lambs: 1st - Marshall Sheep Farm, Lot 5; 2nd - Marshall Sheep Farm, Lot 4
January Ewe Lambs: 1st - Smith Sheep Farm, Lot 30 (Reserve Champion); 2nd - Kuykendall Montadales, Lot 17 sub
February Ewe Lambs: 1st - 3J Farm, Lot 9; 2nd - Gann Montadales, Lot 23

Champion Ram: Smith Sheep Farm, Lot 28 (1st Yearling)
Reserve Ram: Benjamin Bros. Livestock, Lot 31 (1st January)
Yearling Rams: 1st - Smith Sheep Farm, Lot 28 (Champion); 2nd - 3J Farm, Lot 7
January Ram Lambs: 1st - Childs Montadales, Lot 18
February Ram Lambs: 1st - Gann Montadales, Lot 21; 2nd - Boyer Montadales, Lot 10 sub


CORRIEDALES
Click here for sale order
Champion Ewe: Federer Corriedales, Lot 104 sub (1st Yearling)
Reserve Ewe: 5H Farms, Lot 110 (1st February)
Yearling Ewes: 1st - Federer Corriedales, Lot 104 sub (Champion); 2nd - Federer Corriedales, Lot 105 sub
January Ewe Lambs: 1st - 5H Farms, Lot 109 sub
February Ewe Lambs: 1st - 5H Farms, Lot 110 (Reserve); 2nd - 5H Farms, Lot 111

Champion Ram: Federer Corriedales, Lot 102 sub (1st Yearling)
Reserve Ram: 5H Farms, Lot 108 (1st January)
Yearling Rams: 1st - Federer Corriedales, Lot 102 sub (Champion); 2nd - Gann Corriedales, Lot 112
January Ram Lambs: 1st - 5H Farms, Lot 108 (Reserve); 2nd - Gann Corriedales, Lot 113 sub
February Ram Lambs: 1st - Federer Corriedales, Lot 103


NATURAL COLOREDS
Click here for sale order
Champion Ewe: Spring Creek Farm, Lot 164 sub (1st Yearling)
Reserve Ewe: Pines End Natural Coloreds, Lot 143 (2nd Yearling)
Fall Ewe Lambs: 1st - McDaniel Brothers, Lot 137 sub; 2nd - Bel-Mar Farm, Lot 140
January Ewe Lambs: 1st - Spring Creek Farm, Lot 167; 2nd - Top Hat Farms, Lot 156
February Ewe Lambs: 1st - Spring Creek Farm, Lot 168; 2nd - Katherine Kuykendall, Lot 148

Champion Ram: Spring Creek Farm, Lot 163 sub (1st Fall)
Reserve Ram: Pines End Natural Coloreds, Lot 142 sub (2nd Fall)
Yearling Rams: 1st - Spring Creek Farm, Lot 161; 2nd - Verhaeghe 'K' Kids, Lot 169
January Ram Lambs: 1st - Bel-Mar Farm, Lot 139
February Ram Lambs: 1st - Katherine Kuykendall, Lot 146; 2nd - Gann Farms, Lot 159


CHEVIOTS
Click here for sale order
Champion Ewe: Diamond C Farm, Lot 217 (1st Fall)
Reserve Ewe: J. Susan Traglia, Lot 210 (2nd Fall)
Yearling Ewes: 1st - DeVries Cheviots, Lot 208; 2nd - DeVries Cheviots, Lot 207
January Ewe Lambs: 1st - John & Judy Moore, Lot 213
February Ewe Lambs: 1st - John & Judy Moore, Lot 214 sub; 2nd - John & Judy Moore, Lot 215 sub

Champion Ram: Katherine Kuykendall, Lot 211 (1st Yearling)
Reserve Ram: John & Judy Moore, Lot 212 (1st January)
Yearling Rams: 1st - Katherine Kuykendall, Lot 211 (Champion); 2nd - Coil Cheviots, Lot 219
Fall Ram Lambs: 1st - DeVries Cheviots, Lot 206
January Ram Lambs: 1st - John & Judy Moore, Lot 212 (Reserve)
February Ram Lambs: 1st - Diamond C Farm, Lot 216 sub

 

 

   
 

Minnesota Suffolk Online Sale
April 30 - May 1, 2012
Managed by Willoughby Sales

Minnesota Suffolk Sale
Lot 2 - Sold for $1350 to MN

 

 

 

 

National Dorset Show & Sale
April 6-7 - Bloomington, IL
Judge: Travis Hoffman, CO

CLICK HERE FOR SALE ORDER: PAGE 1 -- PAGE 2 -- PAGE 3

POLLED DORSETS
Grand Champion Ram: Pine Ridge Dorsets, Lot 137 (1st Spring Yearling Ram & Sr Champion)
Reserve Grand Champion Ram: Riverwood Farms, Lot 62 (1st Late Fall & Jr Champion)
Reserve Sr Champion: Pine Ridge Dorsets, Lot 138 (2nd Spring Yearling Ram)
Reserve Jr Champion: Crome Dorsets, Lot 99 (2nd Late Fall)

Fall Yearling Rams: 1st - Freitas/Bianchi, Lot 124; 2nd - Riverwood Farms, Lot 60
Spring Yearling Ram: 1st - Pine Ridge Dorsets, Lot 137 (Sr Champion & Grand Champion); 2nd - Pine Ridge Dorsets, 138 (Res Sr Champion)
Slick Shorn Yearling Rams: 1st - Parker Farms, Lot 110
Early Fall Ram Lambs: 1st - Spilde Dorsets, Lot 156; 2nd - Twin Oaks Dorsets, Lot 27
Late Fall Ram Lambs: 1st - Riverwood Farms, Lot 62 (Jr Champion & Res Grand); 2nd - Crome Dorsets, Lot 99 (Res Jr Champion)
Slick Shorn Rams: 1st - Lee Donald Olson, Lot 109
Spring Ram Lambs: 1st - Freitas/Bianchi, Lot 130; 2nd - Daniels Family Dorsets, Lot 45

Grand Champion Ewe: Lien Dorsets, Lot 153 (1st Class 1 Spring Yearling, Sr Champion)
Reserve Grand Champion Ewe: Lauden Acres, Lot 14 (2nd Class 1 Spring Yearling, Res Sr Champion)
Jr Champion Ewe: Twin Oaks Dorsets, Lot 29 (1st Early Fall Class 2)
Reserve Jr Champion Ewe: Prairie Lane Farm, Lot 105 (1st Late Fall Class 2)

Fall Yearling Ewes: 1st - Lauden Acres, Lot 13; 2nd - Freitas/Bianchi, Lot 131; 3rd - Riverwood Farms, Lot 63
Spring Yearling Ewes, Class 1: 1st - Lein Dorsets (Grand & Sr Champion), Lot 153; 2nd - Lauden Acres (Reserve Grand & Res Sr Champion), Lot 14; 3rd - Rincker/Woods Sheep Farm, Lot 102
Spring Yearling Ewes, Class 2: 1st - Lauden Acres, Lot 15; 2nd - Triple K Dorsets, Lot 50
Spring Yearling Ewes, Class 3: 1st - Mithoefer Dorsets, Lot 89; 2nd - Spilde Dorsets, Lot 157
Slick Shorn Yearling Ewes: 1st - Parker Farms, Lot 112; 2nd - Parker Farms, Lot 111
Early Fall Ewe Lambs, Class 1: 1st - Twin Oaks Dorsets, Lot 28; 2nd - Riverwood Farms, Lot 66
Early Fall Ewe Lambs, Class 2: 1st - Twin Oaks Dorsets, Lot 29; 2nd - Moore Dorsets, Lot 73
Late Fall Ewe Lambs, Class 1: 1st - Bretzman Family; 2nd - TNT Dorsets, Lot 116
Late Fall Ewe Lambs, Class 2: 1st - Prairie Lane Farm, Lot 105; 2nd - Purple Ribbon Farms, Lot 115
Slick Shorn Sr Ewe Lambs: 1st - Parker Farms, Lot 113; 2nd - Arndt Acres, Lot 119
December Ewe Lambs: 1st - Pine Ridge Dorsets, Lot 146
Spring Ewe Lambs: 1st - Freitas/Bianchi, Lot 133; 2nd - Mithoefer Dorsets, Lot 166


HORNED DORSETS
Champion Ram: Cassell Horned Dorsets (1st Fall)
Reserve Ram: Galleher Farms (2nd Fall, Best Headed)

Champion Ewe: Cassell Horned Dorsets, Lot 211 (Sr Champion, 1st Fall Yearling)
Reserve Ewe: Houfe Dorsets, Lot 218 (Jr Champion, 1st Early Fall, Best Headed)

Fall Yearling Ewes: 1st - Casell Horned Dorsets (Grand & Sr Champion)
Spring Yearling Ewes: 1st - Cassell Horned Dorsets, Lot 212 (Res Sr Champion); 2nd - Galleher Farms, Lot 205
Early Fall Ewe Lambs: 1st - Houfe Dorsets, Lot 218 (Res Grand & Jr Champion); 2nd - Galleher Farms, Lot 206
Late Fall Ewe Lambs: 1st - Cassell Horned Dorsets, Lot 213 (Res Jr Champion); 2nd - McDaniel Horned Dorsets, Lot 219
Slick Shorn Sr Ewe Lambs: 1st - Root Horned Dorsets, Lot 208; 2nd - Root Horned Dorsets, Lot 209
Spring Ewe Lambs: 1st - Cassell Horned Dorsets, Lot 216; 2nd - Cassell Horned Dorsets, Lot 217

 

 

 

 

 

Illini All Breeds Spring Sale
April 6-7 - Bloomington, IL
Judge: Travis Hoffman, CO

CLICK HERE FOR SALE ORDER: PAGE 1 -- PAGE 2

SOUTHDOWNS
Champion Ram: Kline Creek Farm, Lot 307 (1st Yearling Ram)
Reserve Ram: Darlington Downs, Lot 309 (1st Fall)
Spring Ram Lambs: 1st - Bretzman Family, Lot 305; 2nd - Bretzman Family, Lot 306
Champion Ewe: Darlington Downs, Lot 310 (1st Yearling)
Reserve Ewe: Kline Creek Farm, Lot 308
Fall Ewe Lambs: 1st - Darlington Downs; 2nd - Brandon Hurlock, Lot 303
Spring Ewe Lambs: 1st - Darlington Downs; 2nd - Darlington Downs, Lot 311

OXFORDS
Champion Ewe: Reid Family Oxfords, Lot 331 (1st Yearling)
Reserve Ewe: Reid Family Oxfords, Lot 332 (1st Fall)

CHEVIOTS
Champion Ewe: Rincker/Woods, Lot 342

MONTADALES
Champion Ram: Burns Montadales, Lot 353 (1st Fall)
Reserve Ram: My Montadales, Lot 351 (1st Spring)
Champion Ewe: Burns Montadales, Lot 355 (1st Fall)
Reserve Ewe: Burns Montadales, Lot 354

NATURAL COLORED LINCOLNS
Champion Ram: Wyncrest Farms, Lot 361
Champion Ewe: Wyncrest Farms, Lot 362
Reserve Ewe: Wyncrest Farms, Lot 363 (1st Spring)

BORDER LEICESTERS
Champion Ewe: Deakin Family Farms, Lot 372 (1st Yearling)
Reserve Ewe: Deakin Family Farms, Lot 373 (2nd Yearling)

HAMPSHIRES
Champion Ram: Jacob Dwyer, Lot 383 (1st Yearling)
Champion Ewe: Charles Bedinger, Lot 381 (1st Yearling)

SUFFOLKS
Champion Ram: MacCauley Suffolks, Lot 400
Reserve Ram: AMDT Acres, Lot 393 (1st Fall)
Champion Ewe: E.B. Suffolks, Lot 391 (1st Yearling)
Reserve Ewe: MacCauley Suffolks, Lot 402 (2nd Yearling)

CROSSBRED/UNREGISTERED WETHER DAMS
Champion: Reel Club Lambs, Lot 456 (1st Spring)
Reserve: Reel Club Lambs, Lot 455 (2nd Spring)

CLUB LAMBS
Champion: Cruit Sheep Farm, Lot 471 (Hampshire)
Reserve: Cruit Sheep Farm, Lot 484 (Crossbred)

 

 

 

 

Ohio Dorset Sale
March 16, 2012 - Eaton, OH
Judge: Evan Snyder, PA

POLLED DORSETS
Champion Ram: Twin Oaks Dorsets (1st Early Fall, Jr Champion)
Reserve Ram: Spilde Dorsets (2nd Early Fall, Res Jr Champion)
Sr Champion Ram: Turtle Mead Polled Dorsets (1st Fall Yearling Ram)
Reserve Sr Champion Ram: Spilde Dorsets (2nd Fall Yearling Ram)

Fall Yearling Rams: 1st - Turtle Mead Polled Dorsets (Sr Champion); 2nd - Spilde Dorsets (Res Sr Champion)
Spring Yearling Rams: 1st - Spilde Dorsets; 2nd - Northern Starr Livestock
Early Fall Ram Lambs Class 1: 1st - Twin Oaks Dorsets; 2nd - Riverwood Farms
Early Fall Ram Lambs Class 2: - 1st - Twin Oaks Dorsets (Grand & Jr Champion); 2nd - Spilde Dorsets (Res Grand & Res Jr Champion)
Late Fall Ram Lambs: 1st - Northern Starr Livestock; 2nd - McCarthy Dorsets

Champion Ewe: Trail Run Dorsets (1st Class 1 Spring Yearling Ewe, Sr Champion)
Reserve Ewe: Narrow Lanes (1st Fall Yearling Ewe, Res Sr Champion)
Jr Champion Ewe: Twin Oaks Dorsets (1st Class 2 Early Fall)
Res Jr Champion Ewe: Lauden Acres (2nd Class 2 Early Fall)

Fall Yearling Ewes: 1st - Narrow Lanes (Res Grand & Res Sr Champion); 2nd - Thornsbrough Dorsets
Spring Yearling Ewes Class 1: 1st - Trail Run Dorsets (Grand Champion & Sr Champion); 2nd - Spilde Dorsets
Spring Yearling Ewes Class 2: 1st - Mithoefer Dorsets; 2nd - Prairie Lane Farms
Early Fall Ewe Lambs Class 1: 1st - Spilde Dorsets; 2nd - Twin Oaks Dorsets
Early Fall Ewe Lambs Class 2: 1st - Twin Oaks Dorsets (Jr Champion); 2nd - Lauden Acres (Res Jr Champion)
Late Fall Ewe Lambs: 1st - Northern Starr Livestock; 2nd - Crome Dorsets


HORNED DORSETS
Champion Ram: Larry & John Mrozinski (1st Early Fall, Jr Champion)
Reserve Ram: Cassell Horned Dorsets (Yearling, Sr Champion)
Reserve Jr Champion Ram: Cassell Horned Dorsets (2nd Early Fall)

Yearling Rams: 1st - Cassell Horned Dorsets
Early Fall Ram Lambs: 1st - Larry & John Mrozinski (Grand Champion & Jr Champion); 2nd - Cassell Horned Dorsets (Res Jr Champion)
Late Fall Ram Lambs: 1st - Noah & Natalie Richardson; 2nd - Joe Crill & Family

Champion Ewe: Noah & Natalie Richardson (1st Early Fall, Jr Champion)
Reserve Ewe: Larry & John Mrozinski (2nd Early Fall, Res Jr Champion)
Sr Champion Ewe: Cassell Horned Dorsets (1st Spring Yearling Ewe)
Res Sr Champion Ewe: Larry & John Mrozinski (1st Fall Yearling Ewe)

Fall Yearling Ewes: 1st - Larry & John Mrozinski (Res Sr Champion); 2nd - Cassell Horned Dorsets
Spring Yearling Ewes: 1st - Cassell Horned Dorsets (Sr Champion); 2nd - Galleher Farms
Slick Shorn Yearling Ewes: 1st - Lance Thompson; 2nd - Warren, Sally & Simon Squires
Early Fall Ewe Lambs: 1st - Noah & Natalie Richardson (Grand & Jr Champion); 2nd - Larry & John Mrozinski (Res Grand & Res Jr Champion)
Late Fall Ewe Lambs: 1st - Cassell Horned Dorsets; 2nd - Rick Grimme
Slick Shorn Ewe Lambs: 1st - Cassell Horned Dorsets; 2nd - Warren, Sally & Simon Squires

   

 

 

 
 
 

Pennsylvania Farm Show

1/15/11 Show Results

NAILE (Open & Junior)

11/13-18/11 Show Results

Forsee Online Bred Ewe Sale

10/30-31/11 Sale Results

Southdown Spectacular

10/17-18/11 Sale Results

Delaware Livestock Expo

10/16/11 Show Results

Keystone Int'l Livestock Expo

10/5-8/11 Show Results

Tulsa State Fair (OK)

9/30/11 Show Results

Big E

9/14-22/11 Show Results

Oklahoma State Fair

9/18/11 Show Results

Kansas State Fair

9/13-14/11 Show Results

Kentucky State Fair

9/6/11 Show Results

Maryland State Fair

9/5/11 Show Results

Nebraska State Fair

8/27/11 Show Results

North Central Regional Jr Dorset Show

8/21/11 Show Results

Indiana State Fair

8/20-25/11 Show Results

Illinois State Fair

8/15-21/11 Show Results

Iowa State Fair

8/10-18/11 Show Results

Missouri State Fair (Hampshires)

8/10/11 Show Results

Wisconsin State Fair

8/3-9/11 Show Results

California State Fair

7/31/11 Show Results

Ohio State Fair

7/30/11 - 8/6/11 Show Results

Delaware State Fair

7/12/11 Show Results

Mountain View & Hillcrest Katahdins Online Sale

7/13-14/11 Sale Results

National Southdown Jr Show

7/10/11 Show Results

North East Youth Sheep Show

7/9-10/11 Show Results

New England Sale

7/8/11 Show Results

 

 

 
Contact Championdrive.com
 
Web, Print, Graphic Design, Advertising Inquiries: info@thenoveldesigns.com
Website Updates or Event/Result Reporting: updates@thenoveldesigns.com
   

Additional advertising information available on our "Join Championdrive.com" page

Our office can also be contacted at 574-353-7091 or 574-527-0967.

 

 

 
Disclaimer
Champion Drive strives to bring you accurate, timely show results, sale highlights and event information. In order for this service to be available, we rely on a number of people and offices to assist with compiling information. While we intend to only publish the facts, in some rare cases there maybe some inaccuracies. If this does occur, please notify us and we will correct the error upon proper notification.